Blisko ludziTerrorystka czy Biedactwo – kim jesteś?

Terrorystka czy Biedactwo – kim jesteś?

James Redfiled podzielił typy zachowań ludzkich na 4 scenariusze kontroli: Terrorysta, Śledczy, Zamknięty w sobie i Biedactwo. Sprawdź, jakim jesteś typem.

Terrorystka czy Biedactwo – kim jesteś?

29.05.2007 | aktual.: 28.05.2010 12:54

James Redfiled, autor bestsellera „Niebiańska przepowiednia” pokusił się o stworzenie teorii, że ludzie działają według przyjętych scenariuszy. Podzielił typy zachowań ludzkich na 4 scenariusze kontroli: Terrorysta, Śledczy, Zamknięty w sobie i Biedactwo. Sprawdź, jakim typem jesteś, a może to pozwoli ci uratować swoje życie i sprawić, byś mogła cieszyć się nim w pełni, bez gierek i oszukiwania samej siebie i otoczenia.

Terrorystka

Według Redfielda osoba taka zachowuje się agresywnie w stosunku do otoczenia, wymusza na innych, by zwracali na nią uwagę, głośno się zachowuje, ma też niespodziewane wybuchy emocjonalne. Wszyscy boją się takiej osoby, bo nigdy nie wiadomo, kiedy cię wyśmieje, bądź poczęstuje niemiłą uwagą. Nie wiadomo też, jak się przy takiej osobie zachować, by nie wywołać jej złości czy nawet wściekłości. Terrorysta jest typowym egocentrykiem skoncentrowanym tylko na sobie. Uwielbia rozkazywać wszystkim i zastraszać. Jest autorytarny, sarkastyczny, bywa, że stosuje przemoc słowną lub w ekstremalnych sytuacjach nawet fizyczną. Wciąga wszystkich dookoła w swój scenariusz siły i mocy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Śledczy

Osoba jest złośliwym krytykiem, który ciągle szuka powodu, by poddać w wątpliwość twoje racje. Neguje wszystkie twoje decyzje, działania, słowa. Wyciąga wszystkie twoje błędy i potknięcia. Wszystko, co mówisz lub robisz wykorzysta przeciwko tobie. Śledczy bacznie cię obserwuje i nadzoruje. Jest spostrzegawczy, cyniczny, sceptyczny, sarkastyczny, bywa zarozumiały. Manipuluje tobą, jak chce, posługując się faktami. Śledczy charakteryzuje się też tym, że zadaje ci dużo pytań, ciągle wypytuje, by potem uderzyć. Zagrywki takiej osoby to pytania typu: „Wydaje ci się, że kim jesteś?”, „A nie mówiłem?”, „Dlaczego nie…?”

Zamknięty w sobie

To taki typ ludzi, którzy są naprawdę zamknięci w swoim świecie pełnym lęków, fobii, nierozwiązanych problemów. To osoby, którym brakuje pewności siebie. Mają też nadzieję, że jeśli będą zamknięci i tajemniczy to inne osoby, będą się na nich skupiać i wyciągać z nich informacje. Wtedy są zadowoleni, ale żeby sami z siebie coś dać, coś powiedzieć, to nie. Nie lubią się dzielić. Chcą, by to ludzie ich wypytywali. To samotnicy, trzymają innych na dystans, bo boją się życia. Nie doceniają innych, myślą, że przez życie muszą iść sami i nie proszą nikogo o pomoc. Unikają zobowiązań i wszelkich ograniczeń. Jako dzieci nie doceniano ich odrębności i osobowości, dlatego postanowili zostać zamknięci. Charakteryzują się powściągliwością, nieprzystępnością, brakiem współpracy, podstępnością. Często chełpią się zdaniem „Jestem inny od wszystkich”, „Nikt mnie nie rozumie”. Często też bawią się sami ze sobą i innymi w grę „Gdybym tylko…”. Życie mija im, a oni drobiazgowo analizują, co by było gdyby. Jeśli natrafią na
sytuację konfliktową od razu się wycofują. Potrafią nagle zniknąć.

Biedactwo

To osoby, które wiecznie są złe i nieszczęśliwe. Nie chcą mieć siły, by zmierzyć się ze światem. Robią wszystko, by wywołać współczucie u innych osób. Opowiadają wszystkim naokoło o swoich porażkach oraz o tym, jakie to ciężkie mają życie. Jeśli milczy, to robi wszystko, by inni dostrzegli, że milczy. Biedactwo jest zawsze nastawione pesymistycznie, ma zmartwiony wyraz twarzy, często wzdycha, drży lub płacze, ma wzrok wbity w dal. Ulubione zdanie to „Tak, ale…” Zwodzi wszystkich swoją bezbronnością i wywołuje potrzebę niesienia pomocy. Oczywiście tak naprawdę nie interesuje ich rozwiązanie problemów, bo to oznaczałoby utratę zainteresowania taką osobą, a o zainteresowanie sobą przecież walczy. Biedactwo ma też tendencję do zgadzania się na wszystko, dzięki czemu wpada w rolę ofiary i czuje się wykorzystane, ale w sumie w to mu graj. Biedactwo nie ustala swoich granic obrony ani swoich warunków. Ciągle się tłumaczy, przeprasza, usprawiedliwia, bardzo chce rozwiązać problemy innych, zapominając o tym, że
powinno rozwiązać najpierw swoje. Biedactwo dba o to, by przyciągać osoby złe, które je wykorzystają, by potem mogły rozprawiać do woli o tym, jakie to są nieszczęśliwe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)