Test rajstopy uratuje pralkę. Wykonaj go jak najszybciej

Test rajstopy uratuje pralkę. Wykonaj go jak najszybciej

Statystyczna pralka powinna przetrwać 10-15 lat
Statystyczna pralka powinna przetrwać 10-15 lat
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Getty Images
14.11.2023 14:26

Twoja pralka nie działa tak dobrze jak wcześniej i podejrzewasz, że doszło do usterki? A może zaczęła niszczyć ubrania? Jeśli z twoją pralką dzieje się coś podejrzanego, koniecznie wykonaj test rajstopy.

Żaden sprzęt elektroniczny, nawet najdroższy, nie jest na zawsze. Z czasem pojawiają się problemy i awarie. Pralka nie jest pod tym względem wyjątkiem. Używamy jej często, nie zawsze pamiętamy też o niezbędnej konserwacji. Gdy zaczyna pracować głośniej albo niszczyć ubrania, to znak, że coś się dzieje. Być może to uszkodzony bęben? Czy da się to dodatkowo w jakiś sposób sprawdzić czy przetestować? Naturalnie! Wystarczy wykonać bardzo prosty test rajstopy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak długo żyje pralka? Każda ma termin ważności

Trudno sobie wyobrazić, że będziemy mieć w życiu tylko jedną pralkę. Sprzęty gospodarstwa domowego – tak samo jak wszystkie urządzenia elektroniczne – mają swoją datę przydatności do działania. Statystyczna pralka powinna przetrwać 10-15 lat, czyli ok. 2500 cykli prania. Oczywiście jej życie można wydłużyć, odpowiednio o nią dbając, stale czyszcząc i konserwując, nie dopuszczając do rozwoju pleśni i grzybów, które niejako zjadają sprzęt od środka.

Niestety, nawet najbardziej zadbana pralka w końcu zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Możemy to łatwo poznać np. po dziwnych dźwiękach, jakie zaczyna wydawać. Podejrzane piski i skrzypienia to zdecydowanie zły znak. Jeśli urządzenie podczas prania trzęsie się i przemieszcza, może to świadczyć o uszkodzeniu bębna. Tę konkretną usterkę możemy skontrolować domowym i bardzo prostym sposobem.

Załóż rajstopy na… rękę. Ten test zawsze działa

Aby wykonać test, wystarczy zwykła para rajstop, pończoch czy cienkich skarpetek. Materiał musi być siateczkowy. Rajstopy nakładamy następnie na rękę i przecieramy nimi wnętrze pralki. Trzeba się do tego naprawdę przyłożyć i zbadać każdy zakamarek. Jeśli na rajstopach pojawią się oczka czy zaciągnięcia, pralka wymaga naprawy albo przynajmniej fachowej konsultacji. Po oględzinach dobry specjalista zdecyduje, czy da się ją jeszcze naprawić, czy lepiej zainwestować w nowy sprzęt.

Jeśli zaś po teście wyjmiemy z pralki niezniszczone rajstopy, to znaczy, że bęben jest w porządku i może nam służyć przynajmniej kilka lat. Jeśli pralka nadal się rusza lub trzęsie, warto sprawdzić, czy przypadkiem nie stoi krzywo. Źle wypoziomowana pralka może głośniej pracować i "wędrować" po pomieszczeniu.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta