Używasz płynu do płukania? Przeczytaj, a natychmiast przestaniesz

Ekspertka ostrzega przed popularnym produktem do prania
Ekspertka ostrzega przed popularnym produktem do prania

09.11.2023 14:03, aktual.: 09.11.2023 17:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chemiczka zwróciła uwagę na niebezpieczeństwo, które wynika z używania pewnego detergentu. Wielu z nas stosuje go, by ubrania były miękkie i pięknie pachniały. Okazuje się, że ten niepozorny produkt może szkodzić zdrowiu i prowadzić do uszkodzeń pralki.

Sylwia Panek prowadzi popularny profil na Instagramie, gdzie przedstawia oszczędne i ekologiczne rozwiązania dotyczące m.in. z utrzymania porządku w domu. Jak sama o sobie pisze, jest "naturalną chemiczką" oraz "ambasadorką octu i sody oczyszczonej". 

W jednym ze swoich postów na profilu @wzdrowymdomu ekspertka odniosła się do używania płynu do płukania. Okazuje się, że wciąż wiele osób stosuje go, nie wiedząc o negatywnych skutkach jego działania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Płyn do płukania nie jest dobry dla pralki

Chociaż wieszanie prania nie należy do przyjemnych obowiązków, to wielu Polaków uwielbia moment wyciągania ubrań z bębna pralki, gdy wciąż jeszcze pachną intensywnie płynem do płukania. Jednak jak tłumaczy na swoim profilu Sylwia Panek, ten produkt "pozostaje we włóknach tkaniny, a także w naszej pralce zanieczyszczając ją." 

Chemiczka wyjaśniła również, że płyn do płukania wcale nie jest konieczny do robienia prania.

"Możesz zostawić komorę na płyn do płukania pustą i nic się nie stanie. Ubrania może nie będą takie miękkie i pachnące, ale zaoszczędzisz pieniądze, zadbasz o środowisko i być może o swoje zdrowie" - napisała na Instagramie.

Influencerka zaznaczyła też, że producenci detergentów często nie podają pełnego składu, a na etykiecie zazwyczaj widnieje około 4-5 składników.

"Producenci środków czystości nie mają obowiązku podawać nam pełnego składu swoich produktów. Jeśli chcemy poznać ten pełny, to musimy się trochę naszukać. Kiedyś sprawdzałam skład popularnego płynu do płukania i składników było aż 26, w tym 7 substancji zapachowych, substancje zmiękczające oraz konserwanty, rozpuszczalniki, emulgatory, barwniki, substancje wypełniające" - wyliczyła.

Płyn do płukania może szkodzić skórze

Chemiczka zaznacza, że według Instytutu Matki i Dziecka płyn do płukania nie powinien być stosowany przy praniu ubranek dziecięcych co najmniej do 3. roku życia. Oprócz tego podkreśliła, że detergent może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i powodować alergię.

Alergia to nie tylko wysypka na skórze. Jednym z jej objawów jest suchość śluzówki nosa od intensywnego zapachu, drapanie w gardle, łzawienie, a także silne migreny. Składniki płynów nie tylko mają kontakt z naszą skórą, ale również mogą być wdychane. Warto zastanowić się, czy nasze problemy zdrowotne nie są przypadkiem spowodowane używaniem szkodliwych detergentów do prania.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (20)