Zdrowie KobietyTo maraton, a nie sprint

To maraton, a nie sprint

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

02.04.2024 12:20, aktual.: 12.04.2024 03:07

Od teraz "bierzesz się" za siebie na poważnie. Koniec z kolejnymi wymówkami! Ostry trening co najmniej 5 razy w tygodniu, a już najlepiej codziennie. Brzmi znajomo? Jeśli tak, sprawdź, dlaczego to nie jest najlepszy i najbezpieczniejszy sposób na wdrożenie do swojego życia aktywności fizycznej.

Regularność – słowo klucz

Największy wpływ na nasze zdrowie ma to, co robimy regularnie i systematycznie. W ujęciu długoterminowym nie ma znaczenia, że przez dwa tygodnie trenujesz niczym zawodowiec, a kolejne kilka lat spędzasz na kanapie. Znaczenie mają dostosowane do możliwości fizycznych rutyny treningowe, dzięki którym regularnie dostarczasz swojemu organizmowi pozytywne bodźce. Nieprzypadkowo we wszelkich zaleceniach dotyczących ruchu mowa jest o "regularnej aktywności fizycznej". To właśnie wtedy uzyskujemy z niej największe korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, gospodarki lipidowej czy układu kostno-stawowego.

O regularność zdecydowanie łatwiej, gdy zbudujemy nawyk – to właśnie dzięki nawykom pewne czynności stają się naturalne i automatyczne. Czas wypracowania nawyku jest kwestią indywidualną i może wynosić od 18 do 254 dni. Jeśli zastanawiasz się, czy wykonanie 10 minut aktywności ma jakikolwiek sens, odpowiedź brzmi: tak! To zawsze więcej niż całkowity brak ćwiczeń, a dodatkowo dajesz sobie szansę na wypracowanie nawyku. Budowane rutyny ułatwia również powiązanie nowych aktywności z już obecnymi w Twoim życiu nawykami.

Przygotuj swoje ciało do obciążeń treningowychWielcy sportowcy i rekordziści świata latami przygotowują swój cały organizm do kolejnych, coraz bardziej wymagających obciążeń treningowych. Żaden z nich nie wypracował swojej formy w kilka tygodni i Ty również tego nie osiągniesz. Istnieje wręcz spore ryzyko, że poprzez takie chwilowe "zrywy" przede wszystkim… zrobisz sobie krzywdę. 

Rozgrzewka przed ćwiczeniami
Rozgrzewka przed ćwiczeniami© Adobe Stock

Nawet jeśli Twoja wydolność pozwala Ci na zrobienie bardziej wymagających treningowych, to Twój układ kostno-stawowy – dotychczas prowadzący wraz z Tobą kanapowy tryb życia – absolutnie nie jest na to gotowy. Jeśli nie stopniujesz obciążeń treningowych i nie dbasz o dodatkowe wsparcie swojego organizmu, Twoja szarża szybko może skończyć się kontuzją.

W ten sposób nie tylko przez długie tygodnie ograniczysz swoją aktywność fizyczną, ale prawdopodobnie również zniechęcisz się do jej podejmowania. Tymczasem to nie sam ruch jest problemem, tylko to, w jaki sposób się do niego przygotowujemy.

Wspieraj organizm kompleksowo

Jeśli już takie metaforyczne próby wejścia na Mont Everest bez żadnego przygotowania masz za sobą, nie powtarzaj ponownie swoich błędów.

Stopniowo przyzwyczajaj organizm do coraz częstszych treningów, pamiętając o tym, by zaczynać je od rozgrzewki i uwzględniać w swoim planie ćwiczenia rozciągające.

Ważna jest również prawidłowa dieta, która powinna dostarczać odpowiedniej ilości energii (głodówkowe diety nie wchodzą w grę!) oraz witamin, składników mineralnych i substancji aktywnych.

kapsułki Cignon
kapsułki Cignon© materiały partnera

Pomocna może być także suplementacja składnikami, które mają wpływ na funkcjonowanie ścięgien. W składzie preparatu Cignon Shots znajdują się m.in.

·        kolagen – odpowiedzialny za produkcję mazi stawowej, jeden ze składników budujących ścięgna,

·        cynk – stymuluje produkcję kolagenu;

·        siarczan chondroityny – w połączeniu z glukozaminą bywa stosowany w przypadku występowania zwyrodnienia stawów – proces chorobowy obejmuje również więzadła;

·        wyciąg z ostryża długiego oraz ekwiwalent sproszkowanego korzenia kurkumy — składniki zawarte w kurkumie wykazują właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne;

·        kwas hialuronowy – to za jego sprawą więzadła i ścięgna wytrzymują wszelakie napięcia oraz przeciążenia.

Preparat Cignon Shot ma formę płynu, który został zamknięty w niewielkiej fiolce. Dzięki temu jest łatwy do spożycia bezpośrednio lub rozcieńczony w niewielkiej ilości wody.

Kompleksowe wsparcie dla Twojego organizmu może być szczególnie pomocne, jeśli masz już za sobą historię kontuzji, które są efektem przetrenowania lub nieodpowiedniego przygotowania do aktywności fizycznej.

Cignon Shots dostępny jest na oficjalnej stronie https://zdrowievalentis.pl/ i z kodem rabatowym WP15.

Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także