To najstarszy trunek świata i zawdzięczamy go kobietom

To najstarszy trunek świata i zawdzięczamy go kobietom
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

10.09.2014 08:55, aktual.: 10.09.2014 11:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Okazuje się, że piwo to damski napój. Jane Peyton, historyczka zajmująca się piwem, twierdzi, że kobiety w starożytnej Mezopotamii jako pierwsze wytwarzały, sprzedawały, a nawet piły piwo.

Okazuje się, że piwo to kobiecy napój. Jane Peyton, historyczka zajmująca się piwem, twierdzi, że kobiety w starożytnej Mezopotamii jako pierwsze wytwarzały, sprzedawały, a nawet piły piwo.

O wiek piwa stale toczą się spory. Najstarsze udokumentowane wzmianki o tym trunku pochodzą z Egiptu sprzed ponad 5500 lat. Jednak kolejne badania przesuwają ten wiek. Jeszcze przed 7 tysiącami lat w Mezopotamii i Sumerze tylko kobiety warzyły ten złocisty płyn i tylko one miały prawo prowadzić tawerny. Jak wynika z badań historii piwa, w prawie wszystkich starożytnych społeczeństwach było one uważane za dar Bogini, a nie męskiego Boga – udowadnia historyk Jane Peyton.

W kulturze skandynawskiej, piwowarstwo było przywilejem wyłącznie kobiet. Tylko one miały prawo do posługiwania się warzelniczym oprzyrządowaniem i wytwarzania piwnego trunku. Podobnie było w tradycji angielskiej, a zmianę przyniosła dopiero rewolucja przemysłowa.

Najstarszy znany zapis o produkcji piwa znaleziono na sumeryjskiej glinianej tabliczce datowanej na 4000 lat p.n.e.
W cywilizacjach sumeryjskiej, babilońskiej i egipskiej piwo pełniło już niezwykle ważną rolę w życiu społeczeństw.

W czasach Sumerów piwo było prawdopodobnie wytwarzane z suszonych placków chlebowych ze zmiażdżonych, skiełkowanych ziaren zbóż z dodatkiem przypraw i miodu. Pokruszone placki wrzucano do wody wraz z owocami, a zachodzący dzięki dzikim drożdżom proces fermentacji dawał w efekcie piwo.

Sumeryjskimi browarnikami i procesem wytwarzania piwa, opiekowała się bogini Ninkasi – bogini „zaspokajania pragnienia i nasycania serc”.

na podstawie www.buzzfeed.com/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także