Zapach starszych ludzi. Naukowcy ustalili jego źródło

Osoby w podeszłym wieku bardzo często wydzielają charakterystyczny zapach, który bywa mylnie kojarzony z niedostateczną higieną osobistą. Naukowcy odkryli jednak, że przyczyna tego zjawiska jest zupełnie inna.

Skąd się bierze zapach starszych ludzi?
Skąd się bierze zapach starszych ludzi?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.11.2024 | aktual.: 04.11.2024 08:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Starzenie się jest naturalnym etapem życia każdego człowieka. Z wiekiem ciało przechodzi przez szereg zmian, co wpływa również na zapach naszego ciała. Osoby starsze wydzielają specyficzny aromat, który nie jest wynikiem niedbałości o higienę, lecz skutkiem naturalnych procesów chemicznych. W badaniach prowadzonych przez dr Shinichiro Haze odkryto, że za charakterystyczny zapach starszych ludzi odpowiada związek chemiczny znany jako 2-nonenal.

Dlaczego starsi ludzie wydzielają specyficzny zapach?

2-nonenal powstaje w organizmie osób starszych w wyniku utleniania kwasów tłuszczowych. Proces ten jest bardziej intensywny ze względu na zmiany w strukturze i funkcjonowaniu skóry. U starszych osób skóra produkuje mniej sebum, a jej naturalne olejki szybciej ulegają utlenieniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To właśnie te procesy prowadzą do zwiększonej produkcji 2-nonenalu, który odpowiada za intensywniejszy zapach. Jak wskazują naukowcy, wśród których znalazł się dr Shinichiro Haze, związek ten to pozostałość genetyczna naszych przodków, który umożliwiał określenie wieku i stanu zdrowia innych osób w społeczności.

Jak zminimalizować zapach u osób starszych?

Choć zapach związany z 2-nonenalem jest naturalnym procesem starzenia, istnieją sposoby na jego zminimalizowanie. Przede wszystkim ważne jest przestrzeganie zdrowego stylu życia. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna oraz unikanie stresu mogą ograniczyć ilość produkowanego 2-nonenalu. To, co jemy i jak dbamy o ciało, może mieć bezpośredni wpływ na to, jak pachniemy.

Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, rezygnacja z palenia tytoniu i odpowiednia higiena skóry również mogą pomóc w zmniejszeniu charakterystycznej woni.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Komentarze (10)