Trwa ładowanie...

To zdjęcie wstrząsnęło światem. Przypominamy jego historię

Sęp i mała dziewczynka. Tego zdjęcia się nie zapomina. Po raz pierwszy zostało opublikowane w magazynie New York Times w 1993 roku. W 2020 roku nadal budzi emocje.
Share
Kevin Carter sfotografował sępa skradającego się za głodującym dzieckiem
Kevin Carter sfotografował sępa skradającego się za głodującym dzieckiemŹródło: Flickr cc 2.0
d26kdif

Sudańska dziewczynka szła do punktu żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wycieńczona z głodu i odwodniona przykucnęła na ziemi. Moment ten zauważył sęp, który z niewielkiej odległości obserwował dziecko, prawdopodobnie czekając na jego śmierć.

Kevin Carter – fotograf, który zapłacił życiem za jedno zdjęcie

Kevin Carter przyleciał do RPA z fotografem Joao Silvą. Po raz pierwszy zobaczył, jak wygląda klęska głodu. Kiedy mijał dziewczynkę, zatrzymał się i z aparatem w dłoni czekał na kolejne ruchy sępa. Miał nadzieję, że drapieżnik rozłoży skrzydła i doda scenie jeszcze bardziej dramatycznego charakteru. Po 20 minutach poddał się i nacisnął spust migawki.

d26kdif

Później podobno przegonił sępa, a dziewczynka wstała i kontynuowała drogę. Jak było naprawdę, nikt nie wie. Wiadomo jednak, że w maju 1994 roku fotograf dostał nagrodę Pulitzera, a kilka miesięcy później popełnił samobójstwo.

Jego ojciec Jimmy Carter w rozmowie z The New York Times powiedział, że mężczyzna zawsze nosił w sobie koszmary swojej pracy. Wiadomo, że w walce ze stresem chwytał się różnych środków. Uciekał w alkohol i narkotyki. Po wygranej spadła na niego fala krytyki za nieczułość wobec losu dziewczynki, za to, że nie przepędził sępa od razu. Nie wytrzymał tego. W liście pożegnalnym przepraszał i pisał o okrucieństwie, z którym sobie nie radził.

Trendy na lato 2020: Nowe spojrzenie na skandynawski styl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26kdif

Podziel się opinią

Share
d26kdif
d26kdif