UrodaTop 10. Największe mity, którymi karmi nas branża kosmetyczna

Top 10. Największe mity, którymi karmi nas branża kosmetyczna

Top 10. Największe mity, którymi karmi nas branża kosmetyczna

Czy dobry kosmetyk musi być drogi? Jaką skuteczność ma laserowa depilacja? Gdyby takie i podobne pytania zadać przedstawicielom konkretnych marek, każdy zapewne odpowiedziałby co innego. W przemyśle kosmetycznym górę nad faktami biorą bowiem subiektywne opinie. Często powtarzane z czasem urastają do rangi powszechnych informacji. Tylko ile w nich prawdy?

Czy dobry kosmetyk musi być drogi? Jaką skuteczność ma laserowa depilacja? Gdyby takie i podobne pytania zadać przedstawicielom konkretnych marek, każdy zapewne odpowiedziałby co innego. W przemyśle kosmetycznym górę nad faktami biorą bowiem subiektywne opinie. Często powtarzane z czasem urastają do rangi powszechnych informacji. Tylko ile w nich prawdy?

Dobra pielęgnacja kosztuje

Kosmetyki do pielęgnacji skóry, jeśli mają działać, powinny być drogie - zdają się twierdzić producenci pielęgnacyjnych preparatów. Tymczasem podstawą udanej pielęgnacji nie są rzadkie, drogie składniki aktywne, a produkty dostosowane do typu skóry. Zamiast wydawać krocie na pozornie najlepsze preparaty, lepiej uważnie czytać składy. Dzisiaj także i kosmetyki ze średniej półki wzbogacone są o pożądane, skuteczne składniki, które zapewniają kompleksową pielęgnację i ochronę przed starzeniem czy niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

1 / 9

Produkt do każdego typu skóry

Obraz
© 123RF

Każdy jest inny. Trudno znaleźć osoby, które mają identyczne włosy czy ten sam typ skóry, a wszystko to wpływa na rodzaj produktów, jakie powinno się stosować. Dlatego, jeśli producent przekonuje, że kosmetyk przeznaczony jest do każdego typu skóry, miej świadomość, iż w ten sposób nie stara ci się pomóc, a jedynie zwiększyć sprzedaż. Przed kupnem nowych, pełnowymiarowych produktów proś o próbki i szukaj idealnego rozwiązania dla siebie, nie dla innych.

2 / 9

Szampon i odżywka tej samej marki

Obraz
© 123RF

Ciężko powiedzieć, czy o wybieraniu szamponu i odżywki tej samej marki decydują stereotypy, czy raczej przyzwyczajenie. Naprawdę, nie ma potrzeby łączenia tych produktów w jakiś nierozłączny duet, jak gdyby odżywka innej marki miała nam zaszkodzić. W rzeczywistości, miksowanie produktów z różnych linii pielęgnacyjnych do włosów może być dla nas korzystne. Wybierając szampon do codziennego stosowania, postawmy na odżywkę rozwiązującą konkretny, palący problem, np. wypadających włosów czy elektryzujących się.

3 / 9

Laser usuwa 100 proc. owłosienia

Obraz
© 123RF

Niektórzy wychodzą z założenia, że jeśli zdecydują się na laserową depilację, specjalista usunie 100 proc. owłosienia, a włoski nie będą odrastać. Żadne urządzenie nie jest jednak perfekcyjne. Po pierwsze, nie poradzi sobie ono z usunięciem owłosienia w jednym zabiegu. Zazwyczaj depilacja wymaga serii zabiegów. Po drugie, szacuje się, że depilacja laserowa usuwa od 70 do 90 proc. owłosienia. Zważając na to, że nie należy ona do najtańszych usług, nie brzmi to tak przekonująco, jak próbuje nam się wmawiać.

4 / 9

Rozdwojone końcówki można wyleczyć

Obraz
© 123RF

Odżywki do wzmacniania rozdwojonych końcówek włosów to nic innego, jak chwyt marketingowy. Nie da się ich zregenerować, a jedynym sposobem, by pozbyć się już zaniedbanych końcówek jest ich ścięcie. Sam włos (zewnętrzny) jest martwy, dlatego wcierając w niego serum można jedynie sprawić, że będzie on wyglądał lepiej. By rzeczywiście wpłynąć na stan włosów, należy zadbać o znajdujące się pod skórą cebulki.

5 / 9

Pory skóry otwierają się i zamykają

Obraz
© 123RF

Bez względu na to, jak wiele produktów pozornie ma uporać się z rozmiarem porów skóry, żaden z nich nie sprawi, że się skurczą. Ujścia gruczołów łojowych zawsze są widoczne, nie można ich zamknąć. Z drugiej strony, kiedy są zapchane, wydają się większe. By poprawić wygląd skóry, należy więc sięgnąć po produkty złuszczające martwy naskórek i otwierające pory. Pamiętajcie, regularna eksfoliacja jest równie ważna, co oczyszczanie i nawilżanie.

6 / 9

Wszystko, co naturalne, jest lepsze dla ciebie

Obraz
© 123RF

Niestety, nie zawsze. Składniki naturalne, w porównaniu do swoich syntetycznych składników, mają tendencję do szybszego rozkładania się. Stosowanie przeterminowanych kosmetyków może z kolei prowadzić do infekcji, więc jeśli masz wątpliwości, nie daj sobie wmówić, że naturalne produkty na pewno lepiej będą ci służyć. Co więcej, zakup naturalnych i organicznych kosmetyków wymaga ostrożności. Nie wszystkie naturalne produkty można określić mianem organicznych!

7 / 9

Filtr SPF w podkładzie jest wystarczający

Obraz
© 123RF

Większość podkładów zapewnia ochronę na poziomie SPF15. Stopień ochrony przeciwsłonecznej można tu porównać do chodzenia w dżinsowej kurtce w trakcie śnieżycy. Jeśli nie masz ochoty nakładać dwóch preparatów, tj. kremu z filtrami przeciwsłonecznymi i podkładu, szukaj kosmetyku z SPF30 lub wyższym. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest nakładanie produktu przeciwsłonecznego pod podkład.

8 / 9

Najlepszy sposób na trądzik to wysuszenie wyprysków

Obraz
© 123RF

O tym warto zapamiętać raz na zawsze - smarowanie wyprysków wysuszającą pastą do zębów przynosi więcej szkody niż pożytku. Wysuszona skóra odpowiada nadmierną produkcją sebum, co prowadzi do zapychania się porów, stanów zapalnych i zmian trądzikowych. Cerze z niedoskonałościami, jak i każdej innej, zdecydowanie bardziej służy nawilżanie, które wspomaga gojenie i elastyczność skóry.

9 / 9

Puder postarza

Obraz
© 123RF

Puder może postarzać, ale nie musi. Wielu makijażystów powtarza, że puder nałożony na twarz sprawia, iż wygląda ona na starszą niż jest w rzeczywistości. Faktycznie, jeśli aplikacja kosmetyku sprowadzi się do stworzenia grubej maski, która eksponuje drobne zmarszczki, tak może się stać. Ale wystarczy zadbać o nawilżenie skóry, a będzie ona gładka i matowa zarazem. Jeśli zależy nam wyłącznie na efekcie matującym, by ustrzec się przed wpadkami zastąpmy sypki, kolorowy puder produktem transparentnym.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)