W 2013 roku nie brakowało wydarzeń, w których główne role ogrywały kobiety. Jednymi paniami się zachwycono, inne zasłynęły z walki w słusznej sprawie, jeszcze inne budziły spore kontrowersje. Na naszej liście Top Kobiet 2013 są zarówno Polki, jak i przedstawicielki innych nacji. Łączy je jedno - w mijającym roku pisano i mówiono o nich wiele.
W 2013 roku nie brakowało wydarzeń, w których główne role ogrywały kobiety. Jednymi paniami się zachwycono, inne zasłynęły z walki w słusznej sprawie, jeszcze inne budziły spore kontrowersje. Na naszej liście Top Kobiet 2013 są zarówno Polki, jak i przedstawicielki innych nacji. Łączy je jedno – w mijającym roku pisano i mówiono o nich wiele.
Kate Middleton
Kiedy razem z księciem Williamem ogłosili, że spodziewają się dziecka, cały świat z zapartym tchem czekał na narodziny Royal Baby. Chłopiec – George Alexander Louis – przyszedł na świat 22 lipca o 17:24 polskiego czasu. 2 dni później księżna Cambridge i książę William swojego syna zaprezentowali całemu światu. Wszyscy zachwycali się nie tylko noworodkiem, ale także świeżo upieczoną mamą. Kreacje podobne do niebieskiej sukienki w groszki, którą założyła tego dnia, zostały wykupione w całej Anglii w mgnieniu oka. Kate Middleton po raz kolejny zdobyła też uznanie swoją naturalnością – wybrała strój, który nie maskował jej pociążowego brzucha.
Tekst: Izabela O’Sullivan
(ios/sr), kobieta.wp.pl
Talia Joy Castellano
Stała się symbolem dziecięcej walki z rakiem. Kiedy miała 7 lat, zdiagnozowano u niej rzadką postać nowotworu – nerwiaka płodowego. Chemio-, radioterapia i leczenie operacyjne przynosiły jedynie krótkotrwałe rezultaty. Choroba wracała. Potem doszła jeszcze białaczka. Talia zainspirowała dziesiątki tysięcy internautów filmikami, które zamieszczała na YouTubie. Pokazywała w nich, jak wykonać podkreślający urodę makijaż. Malowanie twarzy stało się jej sposobem na odwrócenie uwagi od łysej głowy i stawienie czoła wyniszczającej chorobie. - Dzięki kanałowi na YouTubie, temu, że inspirowałam ludzi i że patrzyli na mnie z podziwem… podróż przez nowotwór była niesamowita – powiedziała w jednym ze swoich filmików. – Ale każda podróż dobiega końca. Talia Joy Castellano w lipcu, w wieku 13 lat, przegrała walkę z rakiem.
Julia Tymoszenko
Aresztowanie w 2011 roku Julii Tymoszenko było niezgodne z prawem i miało podłoże polityczne – orzekł Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Ale jednocześnie stwierdził, że skarga byłej premier Ukrainy na tortury (które miały polegać na przetrzymywaniu jej w więzieniu i odwlekaniu tym samym jej leczenia) jest bezpodstawna. Tymoszenko została skazana na 7 lat pozbawienia wolności za nieprawidłowości przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku. Trybunał w Strasburgu potwierdził stanowisko Unii Europejskiej, która już wcześniej nawoływała Ukrainę do rezygnacji z wybiórczego stosowania prawa wobec opozycji.
Gosia Baczyńska
Jej kreacje słyną z kobiecych, miękkich linii, licznych plisów, ornamentów i odrapowań. Chętnie ubierają się w nie takie polskie gwiazdy jak Maja Ostaszewska, Małgorzata Kożuchowska, Grażyna Torbicka czy Małgorzata Socha. Pokaz kolekcji Baczyńskiej na sezon wiosna-lato 2014 zakończył tegoroczny Paris Fashion Week. Był to pierwszy raz w historii, kiedy polski projektant promował swoją twórczość w ramach oficjalnego programu tej prestiżowej imprezy. Zaprezentowane kreacje zachwyciły publiczność – Baczyńska otrzymała owacje na stojąco. Jej propozycje obejrzeć można było w towarzystwie tych autorstwa największych gigantów mody (Diora, Louisa Vuittona czy Chanel).
Angela Merkel
W tym roku po raz piąty (a drugi z rzędu), według rankingu magazynu „Forbes”, została uznana za najbardziej wpływową kobietę świata. 58-letnią kanclerz Niemiec nazywa się „Żelazną Damą” Europy i „główną rozgrywającą w kryzysie w strefie euro, który wciąż zagraża rynkom finansowym”. W październiku niemiecki dziennik „Der Spiegel” podał sensacyjną wiadomość, że rozmowy odbywane przez prywatny telefon Merkel prawdopodobnie były podsłuchiwane przez amerykańskie służby specjalne. Choć w wydanym oświadczeniu Biały Dom zapewniał, że Stany Zjednoczone nie kontrolują połączeń Merkel i nie będą tego czyniły w przyszłości, doniesienia o podsłuchach poważnie nadwerężyły relacje pomiędzy dwoma sojusznikami. W listopadzie natomiast niemiecki „Focus” podał, że komórkę Merkel namierzyły również wywiady Rosji, Chin, Wielkiej Brytanii i Korei Północnej.
Ewa Błaszczyk
Rozmawiała przez telefon, kiedy jedna z jej córek – bliźniaczek – zakrztusiła się tabletką na przeziębienie. Ola Janczarska już od trzynastu lat jest w śpiączce, a Ewa Błaszczyk przez cały ten czas nie przestaje walczyć o jej wybudzenie. Tragedię, która się jej przydarzyła, obróciła w coś pozytywnego. Kiedy Ola zapadła w śpiączkę, aktorka uświadomiła sobie, że w Polsce praktycznie nikt nie zajmuje się dziećmi, które doznały urazów mózgu. Najpierw założyła fundację Akogo, a w grudniu zeszłego roku – po czteroletnich staraniach – w Warszawie otwarto klinikę Budzik. W lipcu placówka przyjęła pierwszych pacjentów. Są nimi dzieci, znajdujące się w śpiączce nie dłużej niż od sześciu miesięcy. Właśnie w tym czasie (do piętnastego miesiąca od wypadku) istnieją największe szanse na wybudzenie. Choć dla Oli na takie leczenie jest już za późno i jej powrót do zdrowia rozpatruje się raczej w kategoriach cudu, Ewa Błaszczyk tłumaczy, że to właśnie jej córka jest motorem napędowym całego przedsięwzięcia i że to ona
pociąga za sznurki.
Malala Yousufzai
Stanęła w obronie praw kobiet do edukacji i publicznie skrytykowała talibów oraz religijny reżim panujący w Pakistanie. W 2012 roku została postrzelona w głowę w autobusie, którym jechała ze szkoły do domu. Przez wiele miesięcy w Wielkiej Brytanii przechodziła rekonwalescencję. Na początku tego roku 16-letnia Pakistanka została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Choć ostatecznie jej nie otrzymała, stała się międzynarodowym symbolem sprzeciwu wobec polityki talibów. W październiku Parlament Europejski przyznał jej Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka.
Mai al-Sauljan
W październiku zamieściła na YouTubie zdjęcie, na którym prowadzi samochód na jednej z głównych ulic stolicy Arabii Saudyjskiej. Fotografia szybko obiegła różne serwisy społecznościowe, a o prawach kobiet w tym kraju (czy raczej – o ich braku) zaczął rozmawiać cały świat. Internetowe zdjęcie to tylko część protestu, zakrojonego na szerszą skalę. 26 października członkinie ruchu na rzecz uznania praw kobiet do prowadzenia samochodów wyjechały na ulice Rijadu. Mimo że ostatecznie nie było ogromnej manifestacji (część uczestniczek ruchu wycofała się w obawie przed rządowymi sankcjami), udało się zwrócić uwagę międzynarodowych mediów. W Arabii Saudyjskiej obowiązuje ścisłe przestrzeganie szariatu – islamskiego prawa, które nakazuje segregację płci w miejscach publicznych. Kobietom zabrania się m.in. prowadzenia samochodu i samodzielnych podróży zagranicznych.
Tekst: Izabela O’Sullivan
(ios/sr), kobieta.wp.pl