ModaTorebki w stylu kultowej Chanel 2.55 znajdziesz w sklepach i to już za 50 zł

Torebki w stylu kultowej Chanel 2.55 znajdziesz w sklepach i to już za 50 zł

Torebki w stylu kultowej Chanel 2.55
Torebki w stylu kultowej Chanel 2.55
Źródło zdjęć: © Unsplash.com | Tamara Bellis
23.02.2022 11:52, aktualizacja: 23.02.2022 21:34

Prostokątna, pikowana, na łańcuszku - patrzysz na tę torebkę i wiesz, że to Chanel. Od ponad 50 lat jest obiektem westchnień wielu kobiet na całym świecie. Mowa oczywiście o modelu 2.55. Kosztuje krocie, ale na szczęście podobne za nieporównywalne mniejsze kwoty można znaleźć w sieciówkach.

Krótka historia wielkiej torebki

Te z was, które oglądały film "Chanel", lub choć trochę czytały o Gabrielle Channel wiedzą, że była rewolucjonistką. Dążyła do tego, by moda stała się dla kobiet w końcu wygodna i praktyczna. To ona wyrwała kobiety z gorsetów, jako pierwsza nosiła spodnie. Zaczęła projektować zupełnie inny styl kapeluszy, zamiast okazałych modeli, które ograniczały pole widzenia i były niewygodne, postawiła na prostotę i minimalizm. Taki był jej styl. Tego przez lata uczyła kobiety. W tę misję wpisuje się także historia torebki 2.55. Jak wskazuje jej nazwa, torebka powstała w lutym 1955 roku. I także była rewolucyjnym projektem. Do tamtej pory bowiem kobiety nosiły swoje torebki w dłoniach lub pod pachami. Coco chcąc uwolnić kobietom ręce, stworzyła projekt na łańcuszku, który można zawiesić na ramieniu. Obecnie to dla nas żadna nowość, ale na tamte czasy był to wywrotowy pomysł. Tak właśnie powstała kultowa IT Bag Chanel 2.55.

Cechy charakterystyczne kultowej 2.55

Torebkę Chanel 2.55 wyróżnia kilka charakterystycznych elementów:

- pikowanie, inspirowane derkami pod siodła koni, które Coco zaobserwowała na wyścigach, na których często bywała,

- łańcuszek, zainspirowany łańcuchami, do których przyczepione były klucze zakonnic w szkole Chanel,

- bordowa podszewka będąca kolejną inspiracją zaczerpniętą ze szkoły – Gabrielle miała nosić tam mundurek w takim kolorze,

- prostokątny zamek Mademoiselle Lock, w który pół wieku po premierze torebki Karl Lagerfeld wplótł inicjały CC.

Torebki w stylu Chanel

Torebka 2.55 jest najbardziej charakterystycznym modelem tego domu mody. Na pierwszy rzut oka wiadomo, że to Chanel. Projekt ma już ponad 50 lat, a nadal jest obiektem pożądania wielu kobiet na całym świecie. Z racji tego, że kosztuje ok. 20-30 tys. zł. Wiele z nas może sobie o niej jedynie pomarzyć. Albo w sieciówkach kupić model podobny do oryginału. W podobnym kształcie, pikowany, na łańcuszku, z zapinaną klapą – takich modeli nie brakuje. Podobnie jak pierwotna inspiracja, są ponadczasowe i uniwersalne. Pięknie uzupełnią wieczorową stylizację na wielkie wyjście, jak i casualowy zestaw z dżinsami i t-shirtem. Sklepowe modele można znaleźć w różnych rozmiarach i kolorach z różnymi rodzajami pikowań.

Klasyczne

Klasyczne pikowanie to przeszycia w kształcie rombów. Modele poniżej właśnie takie mają. Zwróćcie uwagę na zapięcie w modelu DeeZee – to właśnie wspomniany zamek Mademoiselle Lock.

Wariacje

Modele, które są jedynie inspirowane 2.55, stanowią wariacje na temat pierwowzoru. Przejawia się to np. w formie przeszyć. Poza klasycznymi rombami możemy znaleźć przeszycia pionowe, w formie strzałek czy kwadratów.

Kolor

Jeśli o wariacjach mowa, torebki w stylu Chanel 2.55 można znaleźć w różnych kolorach: białym, czerwonym, szarym, khaki, a nawet pastelach.

Maksi size

Dotychczas prezentowane modele z racji swojego rozmiaru sprawdzą się raczej na wieczór, ewentualnie spacer, czy spotkanie z przyjaciółką. Do pracy bardziej praktyczna będzie torebka większych rozmiarów. Znaleźliśmy model, który mimo większych gabarytów także przywodzi na myśl kultową 2.55.