Trądzik i pielęgnacja olejami?
20.03.2014 11:01, aktual.: 13.04.2014 15:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wbrew pozorom popularna metoda oczyszczania skóry roślinnymi olejami (OCM) nie jest przeznaczona wyłącznie dla skóry suchej. Mamy do wyboru wiele naturalnych olejów, które pomogą w walce z wypryskami, jak i utratą jędrności, przebarwieniami i zmarszczkami - czyli problemami związanymi z trądzikiem po trzydziestce.
Wbrew pozorom popularna metoda oczyszczania skóry roślinnymi olejami (OCM) nie jest przeznaczona wyłącznie dla skóry suchej. Mamy do wyboru wiele naturalnych olejów, które pomogą w walce z wypryskami, jak i utratą jędrności, przebarwieniami i zmarszczkami - czyli problemami związanymi z trądzikiem po trzydziestce.
Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyczy prawie 80 proc. populacji w przedziale wiekowym 12-30 lat. Jednak nie jest on wyłącznie zmorą wieku dojrzewania. Coraz więcej kobiet i mężczyzn po 30. roku życia boryka się z trądzikiem dorosłych. Ma on inny przebieg niż trądzik młodzieńczy. Dojrzała skóra wymaga także innej pielęgnacji niż skóra nastolatka.
Trądzik, jak każda choroba, wymaga leczenia.Specyfiki z drogerii nie rozwiążą problemu. Delikatne preparaty o działaniu antybakteryjnym mogą wspomóc specjalistyczną kurację. Każdy posiadacz problematycznej cery wie, że właściwa pielęgnacja jest szczególnie ważna. Zwykłe toniki i żele mogą podrażnić, wysuszyć, lub wręcz pogorszyć stan cery.
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków naturalnych, które na pewno nie zaszkodzą. Jeszcze lepszym pomysłem może okazać się odstawienie konwencjonalnych środków. Do tonizacji i demakijażu warto wypróbować metodę oczyszczania skóry olejami roślinnymi.
Tłuszcz rozpuszcza tłuszcz
Niezwykle popularną wśród zwolenników naturalnych kosmetyków jest metoda OCM (Oil Cleaning Method). Polega na codziennym przemywaniu twarzy naturalnymi olejami roślinnymi, które dobiera się i łączy w odpowiednich proporcjach dostosowanych do rodzaju cery. Metoda OCM może okazać się skuteczna również w pielęgnacji skóry trądzikowej.
Tradycyjne zabiegi polegające na przemywaniu przetłuszczającej się cery preparatami matującymi mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Działanie wysuszające wywoła reakcję obronną skóry, czyli nadprodukcję sebum. Metoda OCM opiera się na prostej chemicznej zasadzie – „similia similibus solvuntur” – substancja rozpuszcza się w innej podobnej substancji. W przypadku OCM jest to olej rycynowy, który skutecznie wymywa zanieczyszczenia i brud zalegające w porach skóry.
Podstawą mieszanki do olejowania skóry jest, więc olej rycynowy, który łączymy z konkretnym olejem bazowym w proporcji: 30 procent oleju rycynowego i 70 proc. oleju bazowego. Im skóra tłustsza tym więcej oleju rycynowego możemy dodać. Przy skórze tłustej jest to ok. 30 proc., przy skórze suchej i normalnej – 10 proc. do 20 proc.
Jest wiele olejów roślinnych, których można użyć jako olejów bazowych. Oleje świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem dojrzałym, ponieważ łagodzą stany zapalne. Są pomocne także w problemach skórnych związanych z wiekiem, jak utrata jędrności, zmarszczki, czy powstające przebarwienia. Oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe wzmacniają naturalną warstwę lipidową skóry, chronią przed jej uszkodzeniami i stanowią barierę dla bakterii. Oczyszczają i równoważą poziom naturalnego sebum. Usuwają zanieczyszczenia lepiej od tradycyjnych detergentów i mydeł, które mogą wysuszyć nawet bardzo tłustą skórę.
Najlepsze oleje do pielęgnacji trądzikowej cery
Im więcej olej zawiera wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym szybciej schnie w zetknięciu z powietrzem i w miarę upływu czasu nie przekształca się w twardą, elastyczną powłokę. Pod względem szybkości schnięcia oleje dzielimy na: nieschnące, półschnące i schnące. Najbezpieczniejsze dla skóry trądzikowej i tłustej są oleje schnące, gdyż nie zapychają porów.
Oleje nieschnące (np. olej kokosowy, oliwa z oliwek) mogą działać komedogennie, czyli zatykać pory i przyczyniać się do powstawania zaskórników.
Jakich olejów możemy użyć jako bazowych? Mamy szeroki wybór. Olej z ogórecznika lekarskiego jednocześnie matuje i pomaga na łuszczące się partie naskórka, tzw. „suche skórki”. Olej lniany regeneruje komórki i działa łagodząco na stany zapalne, a olej jojoba nie dopuszcza do utraty wilgotności i pomaga w gojeniu się wyprysków. Olej z pestek winogron jest bogaty w witaminy C i E, świetnie sprawdza się dla tłustej skóry, na której pojawia się egzema.
Olej z czarnuszki siewnej (czarnego kminu) ma szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym – pomaga w leczeniu alergii, grzybicy, trądziku i AZS. Ma silny ziołowy zapach, stąd zaleca się łączyć go z innym roślinnym olejem np. arganowym kosmetycznym, który łagodzi stany zapalne skóry.
Mieszanki olejów możemy „wzmacniać” dodając kilka kropel olejków eterycznych. Wiele z nich słynie ze swoich antybakteryjnych i łagodzących właściwości. Warto spróbować olejku z drzewa herbacianego, olejku lawendowego, cedrowego lub rumiankowego. Na 120 ml mieszanki powinno się dodawać 8-10 kropli olejku eterycznego, nie więcej. Przy tworzeniu mieszanek warto również pamiętać, by nie mieszać zbyt wielu olejów roślinnych. Jeśli zawartość któregoś z nich wyniesie mniej niż 10 proc., jego działanie będzie znikome.
Warto zauważyć, że wiele opisanych olejów to oleje spożywcze, które można stosować także wewnętrznie ze względu na zawarte w nich cenne kwasy tłuszczowe. Szczególne znaczenie ma kwas linolowy, którego niedobór powoduje nadprodukcję łoju, co skutkuje pojawieniem się niedoskonałości na skórze. – Niezwykle skutecznym okazuje się połączenie oleju z czarnuszki i oleju arganowego spożywczego, o którym pisze w swej książce „Olej arganowy” dr Peter Schleicher. Olej z czarnego kminu pomaga w leczeniu wielu chorób skórnych, z kolei olej z arganii jest bogaty w roślinne fitosterole pozytywnie wpływające na gospodarkę hormonalną – mówi Agnieszka Śliwka-Gumienna z Maroko Produkt.
Jak wykonać OCM?
Metodę oczyszczania olejem najlepiej stosować wieczorem, na początku 3-4 razy w tygodniu. Oprócz przygotowanej mieszanki olejów będzie potrzebna ciepła woda i ręcznik. Należy rozetrzeć niewielką ilość oleju w dłoni i wmasować w twarz. Olej pochłonie zanieczyszczenia i brud zalegające w porach skóry. Następnie należy nałożyć na twarz ręcznik zwilżony ciepłą wodą. To rozszerzy pory i pozwoli na usunięcie resztek oleju. Na koniec powinno się opłukać twarz zimną wodą, aby zamknąć pory.
Oleje roślinne są łatwo dostępnymi produktami. – Podczas zakupów wybierajmy przede wszystkim oleje naturalne, nierafinowe, z pierwszego tłoczenia. Kupując gotowe mieszanki sprawdzajmy skład, czy na pewno nie zawierają szkodliwych dla trądzikowej cery parafiny lub konserwantów – zwraca uwagę Agnieszka Śliwka-Gumienna.
Czy wszyscy mogą stosować metodę OCM?
Oleje roślinne posiadają naturalny skład i ich stosowanie nie wywołuje skutków ubocznych. Niemniej nie jest to zalecana metoda dla osób posiadających cerę naczynkową lub borykających się z ciężką odmianą trądziku z licznymi ropnymi wykwitami.
Warto pamiętać, że metoda OCM to często metoda prób i błędów. Musimy sami sprawdzić, czy dany olej nam odpowiada i jak reaguje na niego nasza skóra. Przez pierwsze tygodnie możliwe jest pogorszenie stanu cery. Jest to naturalna reakcja organizmu – skóra się oczyszcza. U wielu osób poprawa cery następuje już w pierwszym tygodniu stosowania. Efektem regularnego „olejowania” jest gładka, odżywiona i nawilżona skóra, bez widocznych grudek i zaskórników.
opr.(gabi/mtr), kobieta.wp.pl