UrodaTrądzik zaskórnikowy - skąd się bierze i jak go pokonać?

Trądzik zaskórnikowy - skąd się bierze i jak go pokonać?

Trądzik zaskórnikowy to dość powszechna przypadłość, jednak niewiele osób wie, jak skutecznie z nim walczyć. Jak sama nazwa wskazuje problemy skórne polegają na nadmiernej ilości zaskórników. Trądzik można jednak zwalczyć przy pomocy domowych metod lub udać się do specjalisty – kosmetyczki lub dermatologa.

Trądzik zaskórnikowy - skąd się bierze i jak go pokonać?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 13:34

Trądzik zaskórnikowy – co to jest?

Trądzik zaskórnikowy to jedna z postaci trądziku młodzieńczego. Jest łagodniejszy i mniej uciążliwy, ale równie trudny i przewlekły w leczeniu. Charakteryzuje się pojawianiem na środkowej części twarzy i czole (czasem na plecach i klatce piersiowej) zmian w postaci zaskórników. Pojawiające się zmiany skórne wynikają z zatkania ujścia mieszków włosowo-łojowych przez nadmiar sebum i zrogowaciałego naskórka. Wzmożona produkcja łoju może być powodowana zaburzeniami hormonalnymi, ponieważ trądzik zaskórnikowy często dotyczy nastolatków w okresie dojrzewania.

Jak zwalczyć trądzik zaskórnikowy

Jeżeli zmiany skórne nie są zaawansowane, trądzik zaskórnikowy można spróbować zwalczyć przy pomocy domowych sposobów. Właściwa pielęgnacja skóry to codzienne i dokładne oczyszczanie skóry twarzy z sebum i resztek martwych komórek. W tym celu warto stosować łagodne żele o właściwościach antybakteryjnych. Następnie zalecane jest stosowanie toników bezalkoholowych o działaniu zwężającym pory. Kolejnym, absolutnie niezbędnym, krokiem jest nawilżanie. Dobry krem nawilżający powinien być lekki, beztłuszczowy, a dodatkowo stosowany na dzień może mieć działanie matujące. Trądzik zaskórnikowy powinien ustąpić po regularnym stosowaniu peelingu enzymatycznego. Warto wyposażyć się też w maseczki nawilżające i dotleniające cerę. Przede wszystkim należy używać dobrej jakości kosmetyków, które nie zatykają porów.

Trądzik zaskórnikowy można też zwalczać przy pomocy własnoręcznie przygotowanych preparatów. Najlepiej miejscowo stosować olejek z drzewa herbacianego i olejek lawendowy, które mają właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i ściągające. Polecane są również peelingi na bazie cukru trzcinowego i olejku migdałowego.

Zabiegi na trądzik zaskórnikowy

Niemal w każdym gabinecie kosmetycznym dostępne są zabiegi, które pomogą usunąć trądzik zaskórnikowy. Profesjonalne złuszczanie martwego naskórka i oczyszczanie twarzy może przynieść zadowalające efekty. Skuteczne są peelingi chemiczne, które wykonuje się z wykorzystaniem kwasu migdałowego i kwasu salicylowego. Na trądzik zaskórnikowy można również wykonać zabieg manualnego oczyszczania twarzy, który polega na ręcznym usunięciu wągrów i innych zanieczyszczeń gromadzących się pod powierzchnią skóry. Cerę można oczyścić również przy pomocy zabiegu mikrodermabrazji diamentowej. Wykonuje się wówczas peeling przy pomocy głowicy pokrytej diamencikami, które ścierają skórę i w ten sposób usuwane są stare komórki. Po większości inwazyjnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych, stosowane są maski regenerujące i dotleniające (np. z alg)
, dzięki czemu skóra jest kompleksowo oczyszczona i odżywiona, a trądzik zaskórnikowy nie powinien nawracać.

Trądzik zaskórnikowy – leczenie farmaceutykami

W przypadku nasilonego trądziku zaskórnikowego i występowania stanu zapalnego konieczna jest wizyta u dermatologa, który dobierze skuteczną kurację. Zazwyczaj leczenie ma charakter miejscowy i polega na stosowaniu maści, kremów i żeli do smarowania, które aplikuje się zwykle na noc, ponieważ wystawione na światło mogą spowodować uczulenie. Stany zapalne leczone są miejscowo preparatami z antybiotykami, które działają antybakteryjnie i zwalczają stan zapalny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)