Tropiki w domu
Palmy są wyjątkowo dekoracyjne. Jednak żeby je hodować trzeba mieć naprawdę duże mieszkanie, ponieważ większość tych pięknych roślin osiąga spore rozmiary. Chyba najlepiej prezentują się w swoim naturalnym środowisku.
Palmy są wyjątkowo dekoracyjne. Jednak żeby je hodować trzeba mieć naprawdę duże mieszkanie, ponieważ większość tych pięknych roślin osiąga spore rozmiary. Chyba najlepiej prezentują się w swoim naturalnym środowisku.
Prosto z dżungli
W naturze rosną głównie w klimacie ciepłym, subtropikalnym. Rodzina palm liczy sobie ok. 2700 gat. (wg innych źródeł do 3500. Najwięcej gatunków występuje w tropikalnej Ameryce Południowej i Azji Południowo – Wschodniej.
Salonowe drzewo
Moda na palmy rozpoczęła się już w XIX wieku. Posiadanie tej rośliny należało do dobrego tonu. Także dzisiaj wiele gatunków palm jest bardzo popularnych i są niewątpliwą ozdobą. Palmy pięknie prezentują się zarówno w pojedynkę, jak i towarzystwie innych roślin.
Nie tylko giganty
Jeśli nie chcemy lub nie możemy trzymać w domu rośliny o pokaźnych rozmiarach to warto zainteresować się mniejszymi gatunkami palm. Karłatka nie przekracza 2 metrów wysokości. Chamedora maksymalnie osiąga wysokość do jednego metra. Jednak zazwyczaj roślina ta rośnie zaledwie do 40 – 50 cm.
Do niewielkich palm zalicza się również miniaturowa palma kokosowa. Jednak jest trudna w hodowli. Kolejna roślina o niewielkich gabarytach to Waszyngtonia. Niestety ten gatunek palm niezbyt dobrze się czuje w domu. Jakkolwiek jeśli zapewni się jej dużo światła i temperaturę nie spadającą poniżej 16 C to możliwe że zaaklimatyzuje się w naszym mieszkaniu.
Odpowiednie warunki
Rośliny te aby się prawidłowo rozwijać potrzebują odpowiednich do tego warunków. Lubią dużo słońca - jednak tylko palmy - kokosowa i daktylowa - można wystawiać w miejscu intensywnie nasłonecznionym np w pobliżu okien. Większość gatunków woli światło rozproszone. W okresie letnim palmy warto przenieść (oprócz kencji, którą lepiej zostawić w pomieszczeniu) do ogrodu albo na taras. Zimą większość tych pięknych roślin (poza kencją i palmą koralową - temperatura dla tych roślin nie powinna spadać poniżej 15 C).
Istotne podlewanie
Podczas lata rośliny potrzebują obfitego podlewania (wodą bez zawartości chloru i soli wapnia). W okresie letnim palmy należy zraszać, najlepiej robić to rano aby nie poparzyć rośliny.
Młode palmy trzeba co roku przesadzać, starsze drzewa co 3 – 4 lata. Gdy roślina stanie się zbyt ciężka to co roku wymieniać górną warstwę ziemi.
Choroby
Palmy podobnie jak inne rośliny zapadają na różne dolegliwości. Są atakowane przez infekcje grzybicze i szkodniki. Groźne dla nich są: przędziorki, miseczniki, wełnowce.
Nie tylko w doniczkach
Palmy są nie tylko ozdobą naszych mieszkań. Ich dekoracyjne liście są elementem bukietów, wieńców okolicznościowych. Podczas niedzieli palmowej w kościołach wierni przynoszą do poświęcenia liście palm. Ponadto w cieplejszych krajach drzewa te można spotkać w parkach.