Trzy sposoby na mokre buty. Jak suszyć obuwie?
Jesień i zima to okres, w którym buty są narażone na wiele niebezpieczeństw. Błoto, piasek, sól, śnieg – to wszystko sprawia, że nierzadko wraca się do domu z przemokniętymi stopami, zwłaszcza jeżeli buty nie mają cholewki wykonanej z nieprzemakalnego materiału. Wtedy pojawia się problem, ponieważ trzeba je wyczyścić z zewnątrz i wysuszyć w środku. Jak to zrobić?
19.12.2022 12:10
Z racji tego, że na rynku jest wiele rodzajów butów i jeszcze więcej materiałów naturalnych oraz syntetycznych, to wbrew pozorom temat suszenia obuwia może przyprawić o zawrót głowy. Zanim przystąpicie do akcji, warto najpierw sprawdzić, jakie są zalecenia producenta dla danego modelu butów. Nie warto eksperymentować, ponieważ to może przynieść opłakane skutki. Dodatkowo, jeżeli są jeszcze na gwarancji, to w razie, gdyby coś się wydarzyło, producent może jej nie uznać. Jakie w takim razie są sposoby na efektywne suszenie butów?
Tradycyjne sposoby
Zanim przystąpicie do właściwego suszenia, to trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie butów. Jeżeli buty są sznurowane, to należy je rozsznurować. Następnie warto wypełnić jego wnętrze np. gazetami lub ręcznikami papierowymi, które pozwolą utrzymać kształt cholewki i wchłoną wilgoć. Suszenie butów tradycyjną metodą wymaga cierpliwości. Należy bezwzględnie unikać wystawiania ich na słońce, umieszczania na kaloryferze lub pod nim, a także nie wolno ich traktować suszarką. Trzeba wybrać suche i ciepłe pomieszczenie z dobrą cyrkulacją powietrza.
Suszarka do butów
Dobrym pomysłem jest zakup elektrycznej suszarki do butów. Tego typu urządzenia są stworzone z myślą o jednym zadaniu i wykonują je tak, aby nie zniszczyć wnętrza butów. Można kupić urządzenie stojące lub mające postać wkładek umieszczanych w środku obuwia. Te drugie są o tyle wygodne, że z łatwością można je spakować do torby, jeżeli wybieracie się np. na wypoczynek w górach. Temperatura suszenia jest bezpieczna, ponieważ nie przekracza 80 stopni Celsjusza. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na to, żeby urządzenie miało zabezpieczenie przed przegrzaniem – tak na wszelki wypadek. Do tego można spotkać funkcję dezynfekcji ozonem oraz automatyczną regulację temperatury.
Suszarka bębnowa – czy to dobry pomysł?
W wielu domach goszczą suszarki bębnowe lub pralki z funkcją suszenia. Takie urządzenie kusi, żeby spróbować osuszyć w nim buty. Czekają tu jednak pułapki, ponieważ włożenie obuwia, wybranie programu bezpiecznego pod kątem temperatury i wciśnięcie przycisku start skończy się tym, że buty będą "latać" po całym bębnie, a to z kolei może doprowadzić do zniszczenia obuwia oraz samego urządzenia.
Na szczęście producenci uważnie obserwują poczynania użytkowników i oferują specjalne kosze do suszenia butów, które są kompatybilne z niektórymi modelami suszarek. Dzięki temu obuwie będzie umieszczone w centralnym punkcie bębna, zabezpieczone przed niepożądanym przemieszczeniem i przede wszystkim – równomiernie suszone. To oczywiście nie oznacza, że suszarka jest bezpieczna dla każdego typu obuwia. Na metce należy szukać oznaczenia w postaci kwadratu z kółkiem. Materiały, które na pewno nie polubią się z suszarką bębnową to skóra, zamsz i nubuk. Należy również zachować ostrożność w przypadku butów ze zdobieniami, a także obuwie do biegania, w którym zastosowano technologie zapewniające amortyzację stopy.