Blisko ludziJeździsz tak jako pasażer? Ratownicy od lat ostrzegają

Jeździsz tak jako pasażer? Ratownicy od lat ostrzegają

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej grozi niebezpieczeństwem
Trzymanie nóg na desce rozdzielczej grozi niebezpieczeństwem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Klaus Vedfelt

30.06.2022 09:01, aktual.: 30.06.2022 10:22

Opieranie nóg o deskę rozdzielczą jest bardzo niebezpieczne. Z tego też względu, nawet jeśli po kilku godzinach jazdy pasażerowi przestaje być wygodnie, pod żadnym pozorem nie pozwalajmy na takie rozwiązanie. Nawet niewielka stłuczka może skończyć się tragicznie.

Długie godziny w samochodzie nie są najwygodniejszym sposobem na spędzanie czasu. W pewnym momencie nogi i ręce drętwieją, a my szukamy innej pozycji, która rozluźni obolałe mięśnie. Zanim położymy nogi na desce rozdzielczej, dowiedzmy się, co nam grozi.

Kładziesz nogi na deskę rozdzielczą samochodu? To śmiertelnie niebezpieczne!

Choć wyciąganie nóg na deskę może być bardzo wygodnym rozwiązaniem, niestety nawet w przypadku drobnej stłuczki jest bardzo niebezpieczne. Wszystko dlatego, że to właśnie w tym miejscu, od strony pasażera, znajdują się poduszki powietrzne.

Jeżeli opieramy stopy o miejsce, gdzie znajduje się poduszka, a zdarzy się sytuacja, w której wystrzeli ona w powietrze, narażamy się na złamanie nóg, a nawet kości miedniczej czy kręgosłupa. System uwalniający poduszkę działa jak katapulta. Sama poduszka została zaprojektowana w taki sposób, aby przyjąć na siebie ciało, które z impetem wyrzucane jest do przodu w trakcie wypadku - system wytrzymuje do kilku ton obciążenia.

Jeszcze bardziej niebezpiecznie robi się, jeśli mamy ustawiony fotel w pozycji półleżącej, a nasze stopy opierają się o deskę rozdzielczą. W tym przypadku uwalniająca się poduszka powietrzna może zadziałać jak katapulta i wypchnąć z ogromną siłą pasażera na tył pojazdu.

"Co roku to samo"

Ratownicy co roku ostrzegają przed skutkami nieprawidłowego zachowywania się podczas jazdy. Jeden z nich postanowił unaocznić swoim obserwatorom na Facebooku, co może się stać podczas wypadku, gdy trzymamy nagi na desce rozdzielczej. Pokazał wymowne zdjęcia.

"Kolejne wakacje i kolejne obrazki z polskich dróg (...). Fotografia przedstawia nogi po wypadku i tak będzie w najlepszym przypadku!" - ostrzega specjalista.

Bezpieczeństwo podczas jazdy. O tym należy pamiętać

Nie tylko nogi na desce rozdzielczej to groźny manewr w trakcie podróży. Warto pamiętać, aby w miejscu, gdzie znajduje się poduszka, nie kłaść żadnych przedmiotów - w momencie wystrzelenia poduszki mogą one być niebezpieczne i zadziałać jak pociski. Zawsze pamiętajmy również o tym, aby zapinać pasy bezpieczeństwa. Zwracajmy też uwagę na poprawną pozycję zagłówka, który musi znajdować się blisko naszej głowy, ani niżej, ani wyżej! Nigdy też nie trzymajmy w trakcie jazdy na kolanach dziecka czy zwierząt - tutaj ponownie w przypadku wystrzelenia poduszki powietrznej pasażer znajdujący się na kolanach może tego nie przeżyć.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także