Twój kot nie daje ci spać w nocy? Znamy powód

Twój kot nie daje ci spać w nocy? Znamy powód

Kot budzi cię w nocy? Nie robi tego złośliwie
Kot budzi cię w nocy? Nie robi tego złośliwie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
09.08.2023 14:39, aktualizacja: 19.01.2024 15:59

Twój kot bez przerwy miauczy, chodzi po tobie i nie daje ci spać? Tak, to może być irytujące. Wiedz jednak, że nie robi tego bez powodu. Dlaczego tak się zachowuje? Na co warto zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Koty uważane są za zwierzęta nocne. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że najaktywniejsze są w nocy. W przeciwieństwie do swoich opiekunów, którzy smacznie śpią. A przynajmniej próbują. Dlaczego koty budzą nas w nocy? Czy można ich tego oduczyć? Podpowiadamy.

Dlaczego kot budzi nas w nocy? Odpowiedz może zdziwić

Koty to bardzo kochające stworzenia. Wiele osób jest zdania, że są wyjątkowo złośliwe. Chociażby dlatego, że zrzucają wszystkie napotkane przedmioty i budzą nas w nocy. Nie jest to kwestia złośliwości, a uwarunkowania genetycznego. Koty w przeciwieństwie do człowieka, nie mają ściśle ustalonego rytmu dobowego. Choć przesypiają nawet 16 godzin dziennie, to właśnie w nocy są najbardziej aktywne. Najprawdopodobniej jest to pozostałość po czasach, kiedy koty były wolnożyjącymi drapieżnikami. Gryzonie, na które polowały, są aktywne w nocy, co koty chętnie wykorzystywały w trakcie polowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak oduczyć kota nocnego budzenia?

Kot w nocy nie daje ci spać? Niestety, nie mamy dobrych wieści. Tak działa ich instynkt, a zwierzęta nie są w stanie się go pozbyć. Nie jest to też coś, czego można kota oduczyć. Karanie nic nie da, a jedynie zniechęci do ciebie czworonoga. Co więc można zrobić? Kota można "wyciszyć". I nie chodzi tu o głaskanie. Tuż przed pójściem spać, pobaw się z kotem. Postaraj się go "wymęczyć" - niech biega za zabawką po całym domu. Kiedy zauważysz, że już się zmęczył, daj mu karmę. Wybawiony i najedzony kot prześpi większość nocy. Zupełnie tak jak dziecko.

Jeżeli problem z budzeniem w nocy pojawił się nagle i nie jest to typowe zachowanie dla twojego kota, być może coś mu dolega. Jeśli nagle stał się osowiały, nie chce jeść ani się bawić, ma problem z wypróżnieniem, a do tego często spędza czas w odosobnieniu, nie bagatelizuj tego i skontaktuj się z weterynarzem.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta