Kot ociera się o ciebie? Wielu może się zdziwić, co to oznacza
Twój kot ociera się o ciebie pyszczkiem zaraz po przyjściu do domu? Wbrew pozorom, on wcale nie chce się podrapać, a przekazać ci ważną wiadomość. Wyjaśniamy, jak interpretować zachowania kotów.
02.08.2023 | aktual.: 19.01.2024 14:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Koty to bardzo inteligentne stworzenia, które porozumiewają się niewerbalnie. Każdy ruch i każdy gest ma jakieś znaczenie. Znajomość ich mowy ciała jest kluczowa do zrozumienia swojego pupila. Jak interpretować ocieranie się, ugniatanie czy mruczenie? Wyjaśniamy.
Czytaj także: "Pozycja bólowa" u kota. Znak, że zwierzę prosi o pomoc
Ocieranie się i mruczenie u kota — co oznacza?
Po przyjściu do domu kot przybiega do ciebie i zaczyna intensywnie, wręcz natarczywie ocierać się o twoją nogę? Wiele osób jest zdania, że to objaw swędzenia, a futrzak po prostu chce się podrapać. Nie jest to prawda. W ten sposób pozostawia na tobie swój zapach, dając znać innym kotom, że jesteś "jego własnością". To zachowanie jest typowe dla przedstawicieli rodziny kotowatych. W naturze tak zaznaczają swój teren. To nie jedyny powód, dla którego tak robi. Zwierzak daje ci znać, że cieszy się, że cię widzi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
A co z mruczeniem? Ten niski dźwięk działa na nas terapeutycznie, co zostało potwierdzone naukowo na łamach magazynu Journal of Vascular and Interventional Neurology w 2009 roku. Badacze udowodnili, że kocie mruczenie obniża ciśnienie, redukuje stres, a także łagodzi ból i przyśpiesza gojenie się ran. Pozostaje pytanie, co w ten sposób chce przekazać nam nasz kot? Mruczenie podczas pieszczot oznacza, że jest mu dobrze, że odczuwa dużą przyjemność. Może być też objawem stresu, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu machanie ogonem.
Kocie ugniatanie znaczy więcej, niż mogłoby się wydawać
Ugniatanie łapkami to zachowanie typowe dla kotów, które pozostało z czasów, kiedy nie były one jeszcze udomowione. Ten instynkt pojawia się tuż po urodzeniu — małe koty pobudzają w ten sposób laktację u matki. Dorosłe ugniatają zarówno swoje legowisko, jak i właścicieli. Tak okazują nam swoją miłość i przywiązanie.
Zastanawiasz się, czy twój kot ci ufa? Jeśli na twój widok spontanicznie przewraca się na plecy, po czym pokazuje ci swój brzuch, to znak, że obdarzył cię bezgranicznym zaufaniem. Brzuch to bardzo newralgiczne miejsce na ciele kota, które narażone jest na liczne ataki. Tym zachowaniem udowadnia ci, że czuje się przy tobie bezpiecznie.
Czytaj także: Widzisz kota w garnku? Odpowiedź to diagnoza
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl