Oto jak kot mówi "kocham cię". Wykonuje konkretny gest
"Indywidualista", "egoista", "jedyne czego chce, to jedzenie" - to trzy niesprawiedliwe określenia, jakimi zwykle opisuje się kota. Prawda jest taka, że to bardzo kochające stworzenia i okazują nam to częściej, niż mogłoby się wydawać.
08.08.2023 | aktual.: 08.08.2023 11:24
Niedoświadczony opiekun może mieć problem z rozpoznaniem sygnałów, które wysyła mu kot. Niektóre wydają się wręcz nielogiczne. Wiedz jednak, że kot nie robi niczego bez powodu. On zawsze wie, czego chce. Jak rozpoznać jego potrzeby ? Co chce przekazać nam swoim zachowaniem? Wyjaśniamy.
Czytaj także: Widzisz kota w garnku? Odpowiedź to diagnoza
Chcesz zrozumieć kocią mowę ciała? Zwróć uwagę na dwie rzeczy
Nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć, co nasz kot chce nam przekazać. Jeśli chcesz nauczyć się odczytywać kocie potrzeby i emocje, zwróć uwagę na dwie części ciała czworonoga — ogon i uszy. Ich ułożenie różni się od siebie w zależności od przeżywanych przez zwierzaka emocji. Zacznijmy więc od ogona. Wysoko uniesiony, prosty, oznacza, że kot jest zrelaksowany. Ruszający się i nastroszony to znak, że właśnie przeżywa on sprzeczne ze sobą emocje, że nie wie, co ma ze sobą zrobić. Z kolei płynny ruch ogonem wyraża zainteresowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie tylko ogon zdradza kocie emocje. Dużo można odczytać też z ułożenia uszu. Uniesione w górę, rozkładające się na boki są oznaką relaksu. Kot wie, że nie musi już być czujny. Skierowane w twoją stronę, kiedy coś do niego mówisz, to znak, że uważnie cię słucha. Przestraszony, ułoży swoje uszy do tyłu. Wtedy lepiej do niego nie podchodzić.
Nietypowe zachowania u kota — co one oznaczają?
Twój kot chodzi za tobą i bez przerwy miauczy? Jeżeli jest najedzony, wybawiony i wiesz, że nic go nie boli, robi tak, żeby z tobą... pogadać. Koty nie wydają tego dźwięku w towarzystwie innych przedstawicielu swojego gatunku. To dźwięk zarezerwowany wyłącznie dla ludzi. Niektóre rasy są wyjątkowo gadatliwe, np. syjamy i robią to nawet wtedy, kiedy niczego tak naprawdę nie potrzebują.
Drugie, nietypowe zachowanie, to spanie bardzo blisko opiekuna. Najczęściej układają się one przy nogach, bowiem jest to najlepsze miejsce do obserwacji. Zdarza się jednak, że kładą się nam przy twarzy. To oznaka ogromnego zaufania. Jeżeli chcesz dać znać kotu, że jest dla ciebie ważny i że ty również mu ufasz, zrób dokładnie to samo.
Trzecie, nietypowe zachowanie to patrzenie głęboko w oczy i powolne mruganie. Koty zwykle nie mrugają. W ten sposób mówią... "kocham cię". To oznaka kociej miłości. Chcesz powiedzieć mu to samo? Możesz mu odpowiedzieć, powoli mrugając oczami.
Czytaj także: "Pozycja bólowa" u kota. Znak, że zwierzę prosi o pomoc
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl