Blisko ludziTych 7 rzeczy inteligentni emocjonalnie ludzie nie robią!

Tych 7 rzeczy inteligentni emocjonalnie ludzie nie robią!

Tych 7 rzeczy inteligentni emocjonalnie ludzie nie robią!
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
29.10.2016 12:16

Kiedy klienci narzekają na obsługę, ona z nimi rozmawia, uspokaja, tłumaczy i proponuje rozwiązanie – jest jak uniwersalny plaster na konflikty. Po prostu potrafi swoją obecnością wprowadzić utracony spokój, racjonalność. On pracuje w ratownictwie, pomaga obcym, cierpiącym ludziom. Nie wypala go to, choć nie jest łatwe. Ona jest filarem związku, stroną, która nie musi ustępować, żeby rozwiązać problem. Na co dzień ma dobry kontakt z ludźmi, sporo osób wskaże ją, jako „prawdziwego przyjaciela” – dobrze słucha, cieszy się sukcesami swoich bliskich, chce być, pomagać, nie ocenia – jakby wszystko rozumiała, bez zbędnych pytań, wałkowania tematu.

Co wspólnego mają ze sobą te osoby? Inteligencję emocjonalną. W psychologii EQ definiuje się jako zdolność do umiejętnego zarządzania i rozpoznawania emocji innych osób oraz swoich. Ale inteligencja emocjonalna nie jest tylko potężną dawką empatii przyklejoną do pleców, to również zdolność do bycia empatycznym, wyrozumiałym i racjonalnym wobec samego siebie.
Czy „opłaca” się być EQ? Bardzo, bo taka zdolność bardzo ułatwia życie, trzyma na większy dystans kłopoty emocjonalne, w które często się pakujemy i pozwala żyć lżej, bliżej szczęścia. Inteligentni emocjonalnie ludzie, nigdy nie robią tych kilku rzeczy…
1. Nie dają się wciągnąć w dramaty innych osób
Podstawową cechą EQ jest empatia. Jednak istnieje olbrzymia różnica pomiędzy zrozumieniem czyjejś sytuacji i chęcią pomocy – a przenoszeniem na siebie negatywnych emocji, czy wręcz życie czyimiś problemami. Dzięki inteligencji emocjonalnej dużo łatwiej obronić się przed toksycznymi związkami, które bazują na „wciąganiu” drugiej strony w swoją emocjonalna sieć.
2. Nie narzekają
Marudzenie i narzekanie ma dwa ukryte znaczenia. Pierwsze, oznacza, że mamy problem, którego nie potrafimy rozwiązać. Po drugie, że jesteśmy ofiarami. Zamiast szukać winnych – szukają rozwiązania. Wiedzą też, że ich reakcje emocjonalne – wpływają na innych ludzi.
3. Nie mówią zawsze „tak”
Bo „rozumiem cię” – nie oznacza zgadzam się na wszystko. Czyjaś ciężka sytuacja nie oznacza złotego biletu na życie. Wiedzą też, że kolejny kieliszek wina – będzie miał swoje konsekwencje rano, spontaniczny wyjazd na weekend – uniemożliwi spełnienie wcześniejszych zobowiązań. Nie godzą się na wszystko dla akceptacji, pod presją, w potrzebie chwili. Potrafią racjonalnie decydować, nie omijając konsekwencji.
4. Nie liczą na szczęście
Ani dla siebie, ani dla innych osób. Nie muszą. Biorą swoje sprawy i szczęście w swoje ręce – i chętnie pomagają innym też w ten sposób spojrzeć na świat. Nauczyli się już w życiu, że jest różnica między sprezentowaniem ryby i wędki. Że zawsze następuję moment, gdy trzeba nauczyć się żyć na własny emocjonalny rachunek – a wtedy lepiej na dokładkę nie dostawać od świata rozczarowania i beznadziejności. Żalu. Na szczęście liczą, pracują na nie, szanują je, uczą się go nie omijać.
5. Nie są cynikami
Choć nie ma ludzi całkiem niepodatnych na negatywne emocje, atmosferę – inteligentni emocjonalnie ludzie potrafią ograniczać ich wpływ na siebie.Nie są cyniczni.
6. Nie plotkują
Zupełnie nie rozumieją plotek. Bo przecież nie wciąga ich teatralne, dramatyczne przeżywanie cudzych problemów. Kłopot – to nie powód do ekscytacji, ale sprawa do rozwiązania.
7. Nie rozpamiętują przeszłości
Wiedzą, że przeszłość ukształtowała teraźniejszość. Korzystają z tej wiedzy, ale nie zamierzają rozpamiętywać przeszłości. Wiedzą, że do niczego się już nie przyczyni, mogą tylko stracić tak cenny dzisiaj czas, czas na lepsze życie.

Źródło artykułu:ohme.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (79)
Zobacz także