Tych psów nie zostawiaj samych w domu. Na liście kilka popularnych ras

Lęk separacyjny, który powstaje w wyniku rozstania oraz bliskiej więzi psa i właściciela, może występować u każdej rasy psów. Behawiorystka Lorna Winter zauważyła jednak, że istnieją rasy, które mają szczególne predyspozycje do wykazywania problemów separacyjnych. Jest ich sześć.

Tych psów nie zostawiaj samych w domu / zdjęcie ilustracyjne
Tych psów nie zostawiaj samych w domu / zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | GarkushaArt

19.11.2023 | aktual.: 17.01.2024 13:19

Adoptując lub kupując psa trzeba przemyśleć wiele kwestii, które będą miały wpływ zarówno na życie właścicieli, jak i psów. Wśród nich znajduje się ta, ile czasu w ciągu dnia właściciele zwierząt spędzają poza domem, co może przyczynić się do wywołania u czworonogów lęku separacyjnego, jeśli posiadają one predyspozycje do jego powstania.

Jakie rasy psów nie lubią samotności?

Choć tzw. lęk separacyjny, który jest wynikiem bliskiej więzi właściciela i psa, a także ich częstych rozstań w ciągu dnia, może występować u każdej rasy psów, behawiorystka Lorna Winter ujawniła w rozmowie z Daily Mail, że sześć ras znosi to wyjątkowo ciężko.

Do ras psów, które nie znoszą samotności i posiadają predyspozycje do wykazywania problemów separacyjnych, należą przede wszystkim:

  • chihuahua,
  • jamniki,
  • beagle,
  • owczarki australijskie,
  • buldogi francuskie,
  • psy rasy border collie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Objawy lęku separacyjnego u psa

Lęk separacyjny u psów może mieć różne stopnie zaawansowania. Kiedy wkracza jednak w bardzo silny stan niepokoju u zwierząt, może objawiać się zachowaniami, którymi pies będzie rozładowywał zgromadzone w sobie napięcie. Do takich zaliczamy m.in. niszczenie mebli bądź rzeczy należących do opiekuna, oddawanie moczu lub kału pod siebie czy wyrywanie sobie sierści, do których dochodzi wokalizacja w postaci szczekania, wycia oraz warczenia. Zwierzę może mieć również zaburzenia łaknienia.

Jednymi z najgroźniejszych i najpoważniejszych konsekwencji lęku separacyjnego mogą być jednak problemy zdrowotne, które pojawią się u psa. Najczęściej są one związane z kwestiami kardiologicznymi. W wyniku silnego stresu pies może dostać zawału serca.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
piespsylęk separacyjny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)