Wynieś z piwnicy. Inaczej zapłacisz nawet 5 tys. zł

Wynieś z piwnicy. Inaczej zapłacisz nawet 5 tys. zł

Czego nie wolno trzymać w piwnicy?
Czego nie wolno trzymać w piwnicy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. JBR
10.04.2024 15:53, aktualizacja: 10.04.2024 21:28

Piwnice są często wykorzystywane jako miejsce do przechowywania różnych przedmiotów, które nie mieszczą się w naszych domach. Nie każdy jednak wie, że za trzymanie pewnych rzeczy można nawet otrzymać mandat.

Piwnice i komórki lokatorskie są niezwykle przydatne, zwłaszcza w budownictwie wielorodzinnym. Mieszkania w blokach zazwyczaj nie są zbyt przestronne, dlatego każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania rzeczy jest niezwykle cenna. Znosi się tam najczęściej przedmioty, których używamy sezonowo, jak leżaki plażowe, choinki czy ozdoby świąteczne. Często pomieszczenia te pełnią role mini spiżarni, w których przechowuje się domowe przetwory.

Nie można jednak zapomnieć, że są też rzeczy, których nie powinno się przechowywać w piwnicy, nie tylko ze względu na przyspieszony proces ich niszczenia, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Czego nie wolno przechowywać w piwnicach?

Do piwnicy nie wolno znosić i przechowywać w niej substancji łatwopalnych, czyli pojemników i kanistrów z benzyną, środków do dezynfekcji, resztek farb i rozpuszczalników, a także butli gazowych (nawet jeśli są puste) oraz materiałów pirotechnicznych, w tym fajerwerków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za przetrzymywanie powyższych przedmiotów grozi mandat w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych. Może go wystawić nie tylko policja, ale i poinformowana o tym fakcie straż pożarna.

Nie powinno się również przechowywać w piwnicach mebli - zarówno drewnianych, jak i tapicerowanych. Zarówno ze względu na ich łatwopalność, jak i wilgoć, która spowoduje, że po wyciągnięciu nie będą się nawały do użytku. Ponadto meble, szczególnie te o dużych gabarytach, mogą utrudniać szybką i bezpieczną ewakuację w razie jakiegokolwiek zagrożenia.

Zagrożenie pożarowe może spowodować także pozostawiony w piwnicy sprzęt elektroniczny. Ze względu na piwniczne warunki, sprawny sprzęt może się zniszczyć, a zepsuty lepiej oddać do miejsca, w którym elektrośmieci są utylizowane. Punkty zbierające tego typu przedmioty można znaleźć w każdym mieście.

Ubrania i zabawki w piwnicy? Przemyśl to

Ze względu na ryzyko pożaru, piwnica nie jest odpowiednim miejscem do przechowywania ubrań, które dodatkowo mogą też szybko nasiąknąć wilgocią i nieprzyjemnym zapachem. Jeżeli już zdecydujemy się na przechowywanie ubrań w piwnicy, powinniśmy zabezpieczyć je, na przykład w szczelnym, plastikowym worku lub pojemniku.

Podobnie jest z zabawkami, szczególnie pluszakami, butami oraz książkami i gazetami. Warunki panujące w piwnicach sprzyjają rozwojowi pleśni i szkodliwych dla zdrowia grzybów. Książki i dokumenty mogą zostać także zjedzone m.in. przez myszy lub uwielbiające celulozę rybiki. Także te przedmioty mogą przyczynić się do szybkiego rozprzestrzeniania się ognia.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta