Grasują w piwnicach. Uważaj, żeby przypadkiem nie dotknąć

Jesienna aura sprawia, że robaki chcą schronić się w ciepłych pomieszczeniach. Gdy na zewnątrz robi się coraz chłodniej, zaglądają do naszych domów lub piwnic z nadzieją, że przetrwają tam zimę. Dlatego schodząc do spiżarni, możemy natrafić na... krocionogi.

Krocionogi szukają schronienia w piwnicach
Krocionogi szukają schronienia w piwnicach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

28.10.2023 | aktual.: 28.10.2023 13:47

Gdy na zewnątrz robi się zimno i mokro, krocionogi opuszczają swoje siedliska i kryjówki, szukając bezpieczniejszego schronienia. Ich wygląd może przerazić. Czy jest się czego bać?

W chwili zagrożenia udają martwe

Ich wygląd z pewnością może wydawać się nieco dziwny i niepokojący. Krocionogi to stawonogi z grupy wijów. Mierzą od dwóch do nawet 47 mm. Mają długie, wieloczłonowe ciała, składające się z segmentów. Ich ilość zależy od wieku i gatunku, ale niektóre mogą mieć ich aż 100. Przybierają brunatną lub czarną barwę.

Ich nazwa bierze się oczywiście od dużej liczby nóg. W gruncie rzeczy to bardzo ciekawe istoty, które wypracowały sobie mechanizm obronny. Gdy wyczują zagrożenie, potrafią zwinąć się w spiralę, a następnie udawać martwe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy krocionogi są niebezpieczne?

Krocionogi są przyzwyczajone do wilgotnych środowisk. Często pojawiają się w piwnicach, piwniczkach i innych podobnych miejscach, zwłaszcza podczas deszczu lub ochłodzenia.

Wielu ludzi obawia się krocionogów ze względu na ich nietypowy wygląd. Nie są jednak tak straszne, jak mogłoby się wydawać. Nie mają żadnych narządów uwalniających jad, co oznacza, że nie są zdolne do ukąszenia ani ugryzienia. Ich głównym sposobem obrony jest skręcanie się w kulkę lub szybka ucieczka.

Krocionogi zimą szukają schronienia
Krocionogi zimą szukają schronienia© Adobe Stock | PomArtist

Nie oznacza to jednak, że możemy pozwolić, by krocionogi zadomowiły się w naszej piwnicy lub spiżarni. Zapachowa substancja, którą wydzielają te owady, zawiera kwas solny oraz cyjanowodór. W znikomych ilościach substancje te nie szkodzą człowiekowi, gdy jesteśmy na nie narażeni przez dłuższy czas, mogą wywołać duszności, a także problemy skórne. Pamiętajmy więc, by nigdy nie dotykać tych stworzeń gołymi rękami.

Jest też inne zagrożenie. Krocionogi roznoszą szkodliwe dla człowieka bakterie, które mogą doprowadzić do zapalenia płuc oraz problemów gastrycznych. Warto więc zabezpieczyć przed nimi swój dom i piwnicę.

Zabezpiecz swój dom przed krocionogami

Krocionogi są nieocenione w ekosystemie. Pomagają w rozkładaniu martwej materii organicznej, co przyczynia się do recyklingu i oczyszczania środowiska, ale nie powinny znajdować się w naszych pomieszczeniach.

Aby zabezpieczyć dom przed tymi stawonogami, najlepiej spryskać wejścia do pomieszczeń, a także łączenia ścian i podłóg chemicznymi opryskami.

Nie zapomnijmy spryskać również zewnętrznej strony domu, pokrywając chemią ściany budynku do metra wysokości.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)