Uczniowie w sieci
96 proc. polskich uczniów korzysta z
internetu, głównie z przeglądarek i komunikatorów internetowych;
90 proc. ma telefony komórkowe, które służą przede wszystkim do
wysyłania sms-ów - wynika z badania przeprowadzonego przez polski
portal edukacyjny Interklasa.pl.
07.02.2007 | aktual.: 01.06.2010 00:30
96 proc. polskich uczniów korzysta z internetu, głównie z przeglądarek i komunikatorów internetowych; 90 proc. ma telefony komórkowe, które służą przede wszystkim do wysyłania sms-ów - wynika z badania przeprowadzonego przez polski portal edukacyjny Interklasa.pl.
Internet dobry do nauki
Badanie zostało zaprezentowane podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, zorganizowanego w Polsce po raz trzeci. Z internetu dzieci korzystają głównie w domu (53 proc. przyznaje, że ma w domu komputer i internet), bądź w szkole (43,5 proc. kilka razy w tygodniu ma tam do niego dostęp).
Internet służy młodym ludziom zarówno do nauki, jak i rozrywki - deklaruje to 52,9 proc. badanych. 77 proc. uczniów używa przeglądarek internetowych, 60 proc. korzysta często z komunikatorów internetowych. Dzieci mają najczęściej ponad 20 osób wpisanych na listę kontaktową, zazwyczaj są to te same osoby, które figurują w książce teleadresowej komórki. 63 proc. twierdzi, że używa komunikatorów, aby kontaktować się z przyjaciółmi.
Niezastąpiony telefon komórkowy
90 proc. badanych ma swoje telefony komórkowe, służą one głównie do wysyłania sms-ów (deklaruje to 85 proc. respondentów). Te z kolei pomagają w kontakcie z rodzicami (57 proc.), ale i we flirtowaniu (52 proc.) Chaty i blogi
Z badania wynika, że młodzież raczej nie korzysta z chatów (deklaruje to 13 proc.); maile wysyła regularnie 36 proc. Blogi prowadzi 18 proc. ankietowanych. Bardzo popularne są gry on-line. 49 proc. uczniów przyznaje, że gra w nie często lub bardzo często. Z badania wynika, że do korzystania przez dzieci z internetu dość liberalnie podchodzą ich rodzice. 79 proc. nie zabrania dzieciom korzystać z komunikatorów, 71 proc. - rozmawiać na chatach, 90 proc. - wysyłać maile, 78 proc. - grać w gry, 76 proc. - ściągać muzykę i filmy.
Szlaban nie strony
Niektórzy rodzice czasem (17 proc.), często lub bardzo często (10 proc.) zabraniają odwiedzania niektórych stron www lub długiego przebywania przed komputerem. Badanie realizowano od stycznia 2005 do czerwca 2006 r. Wzięło w nim udział 638 uczniów w wieku od 12 do 18 lat, z 25 uczniami przeprowadzono także szczegółowy wywiad.(PAP) bos/ bno/ fal/ tot/