Uczulenie na słońce – objawy i leczenie
20.08.2018 13:09, aktual.: 24.02.2019 14:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wysypka na skórze po ekspozycji skóry na słońce oznacza zwykle alergię słoneczną. Aby uniknąć problemu, najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z kontaktu z promieniowaniami UVA. Jeżeli nie jest to możliwe, warto poznać domowe sposoby na uczulenie na słońce.
Alergia na słońce – rodzaje
Fotodermatoza idiomatyczna może przydarzyć się każdemu z nas, szczególnie ludziom o jasnej karnacji lub kiedy nasze ciało po długim okresie bez kontaktu ze słońcem (np. po zimie) nie zgromadziło wystarczającej ilości melaniny i skóra poddaje się reakcji alergicznej przy pierwszej dłuższej ekspozycji na promienie UVA. Ten rodzaj alergii jest również często dziedziczny.
Kolejnym rodzajem alergii na słońce jest tzw. reakcja fototoksyczna. Jest ona najczęściej wywoływana przez kosmetyki, szczególnie te na bazie alkoholu, niektóre leki takie jak antybiotyki, środki antykoncepcyjne czy leki uśmierzające ból.
Alergię słoneczną mogą wywołać również niektóre zioła, np. dziurawiec. Dlatego nie powinniśmy przesadzać z opalaniem podczas choroby i przyjmowania leków. Innym typem reakcji na słońce jest reakcja fotoalergiczna, czyli taka, która powstaje w wyniku działania promieniowania UVA oraz fotohaptenu na układ odpornościowy.
Dużym utrudnieniem przy tego typu alergii jest jej powtarzalność, ponieważ występuje ona przy każdym kontakcie ze słońcem. Powodują ją niektóre leki z grupy sulfonamidów, substancje roślinne zawarte np. w czosnku, a także substancje zapachowe takie jak m.in. piżmo.
Istnieje również grupa chorób wykluczających kontakt ze słońcem. Osoby cierpiące na bielactwo, toczeń rumieniowaty lub porfirię powinny zdecydowanie unikać słońca.
Zobacz także
Uczulenie na słońce – leczenie
Głównymi objawami alergii słonecznej są:
- pieczenie,
- rumień,
- obrzęk,
- pęcherze,
- świąd.
Dobrym sposobem łagodzenia skutków alergii słonecznej jest stosowanie maści cynkowej mającej działanie osuszające i łagodzące. W przypadku łuszczenia się skóry warto zastosować preparaty po opalaniu mające działanie nawilżające. Dodatkowym środkiem odczulającym i wyciszającym objawy jest również wapno przyjmowane doustnie.
Aby uniknąć przykrych skutków poparzeń słonecznych, dobrze jest pamiętać przede wszystkim o prewencji. Przed planowanymi wakacjami powinniśmy się więc zaopatrzyć w kremy z filtrami przeciw promieniom UVA i UVB o SPF 25 lub wyższym.
Dwa tygodnie przed planowanym opalaniem zalecane jest także przyjmowanie beta-karotenu i selenu. W przypadku poparzenia możemy stosować również leki bez recepty o działaniu antyhistaminowym oraz smarować skórę piankami regenerująco-łagodzącymi zawierającymi pantenol. Alternatywą są również produkty posiadające roślinny skład, którego głównym elementem może być np. aloes lub pokrzywa.