UrodaMaść cynkowa - na co pomaga i jak ją stosować?

Maść cynkowa - na co pomaga i jak ją stosować?

Maść cynkowa - na co pomaga i jak ją stosować?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Voyagerix

14.07.2018 21:19, aktual.: 03.08.2018 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Maść cynkowa jest popularnym środkiem leczniczym o bardzo szerokim spektrum działania. Pomaga w leczeniu różnego typu problemów skórnych m.in. trądziku i pieluszkowego zapalenia skóry u niemowląt. Z powodzeniem można stosować ją także zamiast kosmetyku chroniącego przed słońcem.

Maść cynkowa - właściwości

Jak sama nazwa wskazuje, głównym składnikiem maści cynkowej jest związek cynku, który charakteryzuje się właściwościami: przesuszającymi, przeciwzapalnymi, ściągającymi, antyseptycznymi i ochronnymi. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale cynk jest popularnym składnikiem wielu różnych kosmetyków w tym m.in. podkładów, pudrów i produktów chroniących przed słońcem.

Bogaty wybór podkładów i fluidów dla każdej skóry znajdziesz na WP radarOkazji.

Zastosowanie maści cynkowej

Zarówno tlenek cynku, jak i sam cynk są popularnymi środkami leczniczymi, znanymi ludności już od czasów starożytnego Egiptu. Wówczas stosowano je głównie do opatrywania ran i leczenia owrzodzeń skóry. Obecnie tlenek cynku jest popularnym środkiem, który pojawia się w składzie nie tylko kosmetyków i substancji leczniczych, ale także w farbach, lakierach i tworzywach sztucznych.

Maść cynkową lub jej gęstszy odpowiednik, pastę cynkową, stosuje się przede wszystkich w leczeniu różnego typu problemów skórnych. Jak wykazały badania przeprowadzone przez dermatologów skutkiem bezpośredniej aplikacji cynku na skórę jest wyraźne osuszenie skóry. Sprawia to, że maść ta doskonale sprawdza się jako środek antytrądzikowy. Oprócz tego można ją stosować także przy leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry, które występuje u niemowląt. Maść cynkowa może znaleźć zastosowanie przy łagodzeniu różnego typu otarć i stanów zapalnych skóry. Wszelakie maści cynkowe charakteryzują się gęstą konsystencją, która w znaczący sposób ułatwia aplikację.

Maść cynkowa — przeciwwskazania

Maść cynkowa jest niezwykle popularnym środkiem leczniczym, co poniekąd związane jest z jej bardzo niską ceną (mieści się ona w przedziale od 2 do 5 zł). Niemniej jednak w niektórych przypadkach nie zaleca się stosować maści cynkowej. Mowa tu głównie o:

  • nadwrażliwości na tlenek cynku;
  • uszkodzonym naskórku;
  • ostrych stanach zapalnych skóry;
  • ciąży i karmieniu piersią.

Przy stosowaniu maści cynkowej należy pamiętać o tym, by nie łączyć jej z innymi środkami, ponieważ może to się skończyć podrażnieniem skóry.

Jak stosować maść cynkową?

Zasady stosowania maści cynkowej uzależnione są w głównej mierze od rodzaju dolegliwości. Podstawą w aplikowaniu maści cynkowej bezpośrednio na skórę jest umiarkowanie - jest to istotne, ponieważ nałożenie zbyt dużej ilości maści może skutkować nadmiernym przesuszeniem skóry. Oprócz tego istotną kwestią jest również częstotliwość jej stosowania. Z tym również nie należy przesadzać - aplikowanie maści raz dziennie przed położeniem się spać w zupełności wystarczy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także