GotowaniePrzepisyUniknij błędów - gotuj smaczniej

Uniknij błędów - gotuj smaczniej

Ciasto opadło, przypaliło się mleko, naleśniki przywarły do patelni? Sprawdź, jak przygotowywać potrawy.

Uniknij błędów - gotuj smaczniej

Kulinarne niepowodzenia to nie powód, aby rezygnować z eksperymentów. Podpowiadamy, jak być mistrzynią kuchni. *
*
Wołowina i podroby
(wątróbka, cynaderki) nie stwardnieją i nie wyschną podczas smażenia, jeżeli posolisz je po usmażeniu. Posolone wcześniej zaczynają obficie wydzielać sok, co powoduje, że będą wysuszone i twarde. W porównaniu z innymi mięsami zawierają dużo wody, a mało tłuszczu.

Rozdrobnione jabłka, gruszki, awokado, selernie ściemnieją pod wpływem powietrza, jeśli obficie skropisz je sokiem z cytryny. Enzym, który powoduje ciemnienie, możesz też zniszczyć blanszowaniem (obrane owoce zanurz we wrzątku i po 2-3 minutach wyjmij).

Makaron po ugotowaniu przelej zimną wodą, a sos zwiąże się z kluskami i nie spłynie po nich. Makaron płucz także, jeśli jest przeznaczony do sałatek na zimno. Tylko ten ugotowany al dente (miękki, ale jędrny), zamiast płukania wylewaj powoli na cedzak, by pozostał na nim krochmal.

Sos czy zaprawa do zupy nie będą miały grudek, jeśli mąkę ziemniaczaną lub pszenną rozprowadzisz zimną wodą. Gdy zrobisz to gorącą, mąka spęcznieje i trudniej ją będzie rozmieszać. To samo dzieje się np. z kaszą manną sypaną na wrzątek - zbija się w grudki. Aby tego uniknąć, przed gotowaniem opłucz ją w zimnej wodzie.

Nie łącz ogórków, jabłek, gruszek z innymi surowymi owocami i warzywami, np. ogórków z pomidorami. Zawierają one bowiem askorbinazę, enzym przyspieszający utlenianie wit. C. Niszczą ją więc w innych produktach.

Nie przypalisz mleka, jeśli na dno garnka wlejesz 1-cm warstwę wody i doprowadzisz do wrzenia. Dopiero wtedy wlej zimne mleko, przykryj i ugotuj. Woda będzie izolacją, więc cukier zawarty w mleku nie przywrze do dna.

Przyrządzisz soczystą i smaczną pieczeń, jeśli przedtem ją obrumienisz. To sprawi, że soki i cukry skarmelizują się, dając aromatyczną, chrupiącą skórkę, która dodatkowo utrudni wyciekanie soku przy pieczeniu.

Placek jabłkowy nie będzie miał metalowego posmaku, jeśli natychmiast po upieczeniu wyjmiesz go z blachy. W przeciwnym wypadku wyciekający z jabłek sok utlenia się wraz z metalem, a w cieście pozostaje jego nieprzyjemny smak i zapach.

Ciasto nie opadnie i będzie pulchne, gdy przed pieczeniem przesiejesz mąkę na gęstym sicie. W ten sposób wtłoczysz do niej powietrze. Jeśli w przepisie jest proszek do pieczenia czy kakao, wymieszaj je z mąką i też przesiej - równomiernie się rozłożą.

Zofia Miętkiewicz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)