Trwa ładowanie...

Upijanie się na wesoło to mit! Dowodzą tego najnowsze badania

Wiele osób po wypiciu kilku drinków odczuwa zmianę nastroju. Z reguły jest to jego poprawa, dzięki której łatwiej nawiązujemy nowe znajomości i lepiej się bawimy. Mówimy wtedy, że upiliśmy się ”na wesoło”. Okazuje się jednak, że pozorna zmiana naszego nastawienia to tylko iluzja. Dowodzą tego badania opublikowane w ”Clinical Psychological Science”.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę głównąŹródło: 123RF.COM
dnm22sl

Za eksperyment odpowiadają uczeni z Uniwersytetu w Missouri, pod przewodnictwem Rachel Wingrad, którzy przeprowadzili test na 156 ochotnikach, wśród których znalazły się wszystkie typy osobowości. To znaczy ekscentrycy, introwertycy, flegmatycy, cholerycy i melancholicy. Otrzymali oni kwestionariusze, w których mieli opisać swoje zachowania na trzeźwo i pod wpływem alkoholu.

alkohol, kobieta Shutterstock.com
alkohol, kobietaŹródło: Shutterstock.com

Po oddaniu uzupełnionych ankiet podzielono ich na grupy, podano wódkę z lemoniadą i zaangażowano w różnego typu gry zespołowe. W tym czasie naukowcy obserwowali ich poczynania i porównywali je z wynikami ankiety.

dnm22sl

Zgodnie z ich spostrzeżeniami, tylko ekstrawertycy zmienili swoje zachowanie po spożyciu alkoholu. Byli bardziej zadowoleni z sytuacji i radośni. Z kolei introwertycy, melancholicy, cholerycy i flegmatycy zachowywali się dokładnie tak samo po wódce, jak na trzeźwo.

drinki Shutterstock.com
drinkiŹródło: Shutterstock.com

- Ekstrawertycy to typ osobowości, który jest najbardziej elastyczny i najszybciej dostosowuje się do panujących warunków. Nie dziwi więc fakt, że ich postępowanie po alkoholu uległo zmianie. Oczywiście badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych będą różnić się od tych, które planujemy wykonać na normalnej imprezie - komentuje Winograd.

Kiedy następnym razem po wypiciu wina zrobi nam się smutno, na pewno przypomnimy sobie to badanie. Skoro zły nastrój jest tylko naszym złudzeniem, łatwiej będzie się go pozbyć.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dnm22sl

Podziel się opinią

Share
dnm22sl
dnm22sl