Krostki na dłoniach. Powracający i uciążliwy problem wielu osób. Jak sobie z nimi poradzić?
Krostki na dłoniach są dosyć powszechnym zjawiskiem, które utrudnia codzienną pielęgnację. Niestety mogą pojawić się w związku z zapaleniem skóry albo w wyniku alergii – każdy z tych przypadków powinien być zdiagnozowany przez dermatologa. Zmiana skórna niesie ze sobą ryzyko poważniejszych konsekwencji, więc nie lekceważ krostek na dłoniach.
07.08.2020 12:19
Krostki na dłoniach są niepokojące z wielu powodów. Przede wszystkim są uciążliwe, co czasami wiąże się także z uporczywym swędzeniem. Mimowolne drapanie powoduje również rozprzestrzenienie się krostek na dłoniach na kolejne obszary. Jeśli zauważyłaś u siebie podobne zmiany, koniecznie sprawdź, co mogą one oznaczać.
Krostki na dłoniach – jakie są główne przyczyny?
Drobne krostki na dłoniach zazwyczaj oznaczają alergię kontaktową, którą mogą wywołać zarówno detergenty, jak i kosmetyki oraz biżuteria. Zauważalne są wówczas czerwone wykwity, a skóra w tym miejscu jest wyraźnie przesuszona i podrażniona. Skutkiem tych zmian jest powracający świąd, który z czasem może się także nasilić. Kolejną przyczyną pojawienia się krostek na dłoniach jest egzema wywołana poprzez nieodpowiednią pielęgnację czy też mechaniczne uszkodzenia. Także łuszczyca objawia się krostkami na dłoniach i towarzyszącymi im grudkami.
Krostki na dłoniach – jak pielęgnować skórę?
Przy krostkach na dłoniach należy zachować szczególną ostrożność podczas pielęgnacji. Skóra może się złuszczać, co powoduje, że dłonie są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne, a przy tym uwrażliwione. Należy więc zastosować delikatne kremy i balsamy do rąk o zmiękczającej formule bezzapachowej i bezbarwnej. Warto korzystać z kosmetyków przeznaczonych do skóry alergicznej, ponieważ są one bogate w składniki odżywcze. Krostki na dłoniach przestaną być problemem, jeśli zaczniesz stosować krem przed każdym wyjściem na dwór czy po umyciu rąk. W skrajnych przypadkach krostki mogą zwiastować niebezpieczne choroby jelit, zakażenia grzybami i pasożytami – wówczas sama pielęgnacja nie wystarczy, a potrzebna będzie dermatologiczne leczenie.
Krostki na dłoniach – jak się ich pozbyć?
Jeśli krostki na dłoniach są małe i nie są wypełnione płynem ani nie otacza je rumień, nie musisz się martwić. Najczęściej tego typu zmiany skórne można z łatwością wyeliminować prostymi sposobami. Jakimi?
- jeśli musisz użyć detergentów, zakładaj wcześniej rękawiczki ochronne;
- nie używaj kosmetyków wysuszających (mydła w kostkach);
- nawilżaj dłonie kilka razy w ciągu dnia;
- regularnie myj dłonie delikatnymi środkami;
- staraj się ograniczać korzystanie z produktów na bazie alkoholu.
Jeżeli mimo wprowadzonych kroków pielęgnacyjnych krostki na dłoniach nie znikają – natychmiast skontaktuj się z lekarzem.