Suche i swędzące powieki. Co się za tym kryje i jak sobie radzić z problemem?
Najczęstszym objawem alergii skórnej są suche i swędzące powieki. Z drugiej strony ten problem może równie dobrze wynikać z nieprawidłowo przeprowadzonej pielęgnacji. Chcąc uporać się z męczącym świądem, powinnaś zwracać większą uwagę na nawilżenie delikatnej skóry wokół oczu. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Suche i swędzące powieki przestaną być utrapieniem.
24.06.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:27
Suche i swędzące powieki to dosyć powszechny problem, który w mniejszym lub większym stopniu może dotknąć każdego. Chcąc uniemożliwić nawrót podobnego problemu, stosuj kremy odżywczo-nawilżające, a także wykonuj staranny i delikatny demakijaż. W niektórych przypadkach przy suchych i swędzących powiekach potrzebna jest konsultacja dermatologiczna.
Suche i swędzące powieki – jakie są najczęstsze przyczyny?
Pojawienie się odczucia suchych i swędzących powiek może być oznaką alergii okresowej, ale nie tylko. Czasami dotyczy to także alergii kontaktowej, czyli uczulenia na składnik danego kosmetyku. W przypadku wiosennego zapalenia spojówek czy atopowego zapalenia skóry suche i swędzące powieki są częstym problemem. Równie dobrze świąd może zostać spowodowany nieprawidłową pielęgnacją – częstym rezultatem jest przesuszona skóra wokół oczu. Suche i swędzące powieki są uwrażliwione, dlatego musisz wprowadzić odpowiednie nawilżenie.
Suche i swędzące powieki – jak skutecznie nawilżyć skórę?
Najważniejszym zadaniem przy suchych i swędzących powiekach jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. W związku z tym stosuj krem pod oczy, który warto aplikować również na powieki. Przy rannej pielęgnacji staraj się wybierać lekkie kosmetyki, natomiast na wieczór pomyśl o tłustych wariantach, które świetnie odżywią skórę. Może się okazać, że suche i swędzące powieki cały czas są dręczącym problemem. Wówczas przypadłość z dużym prawdopodobieństwem została spowodowana przez kosmetyk, a właściwie jego drażniący składnik. Postaraj się odstawić problematyczny produkt na kilka dni i w tym czasie obserwuj swoją skórę. Jeśli świąd nadal się utrzymuje, konieczna jest wizyta u specjalisty. Nie zapominaj także o skutecznym demakijażu – nigdy nie trzyj płatkami delikatnej skóry. Po prostu przykładaj waciki nasączone olejkiem albo płynem micelarnym do oczu i chwilę potrzymaj. Dogłębne oczyszczanie skóry jest dobrym sposobem na pozbycie się uczucia suchych i swędzących powiek.