Wszystko o warkoczykach afrykańskich. Jak zrobić je w domu, pielęgnować i stylizować?
Chodzi ci po głowie metamorfoza fryzury? Afrykańskie warkoczyki to bezpieczna alternatywa, którą wykonasz w domu w kilka godzin. Decyduje się na nią coraz więcej dziewczyn eksperymentujących ze stylem etno.
Pamiętasz Monicę Geller w jednym z odcinków "Przyjaciół", która swoje włosy rosnące do rozmiarów afro zamieniła na warkoczyki afrykańskie? Gdy tylko pojawiły się na jej głowie, nabrała pogody ducha i rozluźnienia. Coś jest w tych cienkich splotach, że niosą ze sobą poczucie luzu, pozwalają zejść z wysokiego tonu i poddać się chwili. Może dlatego dziewczyny często decydują się zrobić warkoczyki afrykańskie na wakacje.
W końcu "box braids" to nie tylko fryzura Afroamerykanów - również przypadła do gustu hippisom. Dzisiaj po warkoczyki afrykańskie sięgają przede wszystkim osoby eksperymentujące ze swoim wizerunkiem i bazujące na estetyce etnicznej. Być może decyzja o warkoczykach afrykańskich już zapadła, a może dopiero kiełkuje w twojej głowie - zanim zaczniesz zaplatać pasma, poznaj afrykańskie warkoczyki nieco bliżej.
Warkoczyki afrykańskie - historia, symbolika i ciekawostki
Cienkie warkoczyki pokrywające całą głowę mają swój rodowód w Afryce. Podobno w tamtejszych rejonach po wyglądzie warkoczyków afrykańskich można stwierdzić przynależność do określonego plemienia, poznać status społeczny osoby, a nawet to, czy jest w związku małżeńskim.
W latach 50. w USA warkoczyki stały się symbolem walki o prawa Afroamerykanów, a także środkiem komunikacji mówiącym "stop" segregacji rasowej. Tłumnie i dumnie pojawiły się na głowach czarnoskórych artystów i aktywistów.
Z roku na roku afrykańskie warkoczyki zyskiwały na popularności, aby w latach 90. przeżyć swój największy rozkwit. To dekada należąca do rapu i subkultury hip-hop, którą wyróżniały między innymi warkoczyki afrykańskie. Charakterystyczne sploty wydostały się z Harlemu, a zaczęły pojawiać się także w Europie i na głowach osób o innym kolorze skóry.
Kultura hip-hopowa zaznaczyła wyraźną obecność na głowach kobiet, które co chwila pojawiają się przed obiektywami z niezliczoną ilością warkoczyków afrykańskich. Gwiazdy – takie jak Beyonce, Alicia Keys czy Marika na polskiej scenie muzycznej - bardzo często wprowadzają je do swojego wizerunku.
Warkoczyki afrykańskie - jak zrobić?
Zastanawiasz się jak zrobić warkoczyki afrykańskie w domu? Jeśli mama, siostra lub przyjaciółka mają trochę czasu i zdolności manualnych, na pewno poradzą sobie z tym zadaniem.
Pierwszym krokiem jest umycie włosów. Pamiętaj, aby zrezygnować z odżywki - włosy, szczególnie słowiańskie, nie będą tak łatwo wymykać się ze splotu. Na koniec mycia spłucz włosy zimną wodą, wysusz i dokładnie rozczesz, zanim przejdziesz do zaplatania warkoczyków afrykańskich. Jak zrobić symetryczne sekcje włosów na głowie? Użyj grzebienia, oddziel kwadratowe pasma o szerokości 2-3 cm, zawiń każde z nich w "ślimaka" i przypnij klipsem.
Tak zaplatamy warkoczyki afrykańskie, jak robi się klasyczne warkocze z trzech pasm. Z tą różnicą, że warkocz należy zaczynać tuż przy samej skórze, mocno przeplatając pasma, aby nabrały nieco sztywności. Najlepiej rozpocząć cały "proces" z tyłu głowy, wędrując ku górze. Krok po kroku, przeplatając idealnie gładkie pasma, aż warkoczyki zajmą całą głowę.
Omenaa: "Na studiach dorabiałam, robiąc warkoczyki. Miałam trzy salony"
Warkoczyki afrykańskie - pielęgnacja
Podczas pielęgnacji należy przede wszystkich obchodzić się delikatnie z warkoczykami afrykańskimi. Jak myć splecione włosy? Nie nakładamy szamponu bezpośrednio na włosy, a najpierw rozcieńczamy kosmetyk z wodą. Nie należy także szorować włosów, a jedynie lekko uciskać.
Jeśli afrykańskie warkoczyki nie potrzebują odświeżenia, wystarczy przemyć włosy u samej nasady. W takiej sytuacji warto spiąć lub owinąć ręcznikiem warkoczyki afrykańskie. Odżywkę należy nanosić na same końcówki, które nabiorą blasku.
Ponadto przed snem warto spinać afrykańskie warkoczyki, aby zachować ich doskonałą kondycję przez jak najdłuższy czas. Istotny jest także nawilżający spray, który ochroni fryzurę przed słońcem, przesuszeniem i kruszeniem się włosów. Eksperci polecają, aby warkoczyki afrykańskie rozpuścić najpóźniej po sześciu miesiącach, dając skórze chwilę odpoczynku, a włosom czas na regenerację.
Warkoczyki afrykańskie - fryzury
Skoro wiesz już, jak zrobić afrykańskie warkoczyki – pora przyjrzeć się fryzurom. Im dłuższe włosy, tym więcej możliwości. Jedną z nich są dwa francuzy, na punkcie których zdążyła oszaleć Małgorzata Rozenek-Majdan. Ciekawą opcją są dwa wysokie koczki, które tworzą uroczy i słodki efekt. Warto przyjrzeć się propozycji Sandry Kubickiej, która widywana była w rozpuszczonych włosach oraz koczku zwiniętym na czubku głowy z pozostałej części warkoczyków afrykańskich. Fryzura zaczesana na bok, "banan" zwinięty z tyłu, a nawet niski koczek hiszpański - możliwości stylizacji warkoczyków afrykańskich jest naprawdę wiele.
Warkoczyki afrykańskie - cena
Ile kosztują warkoczyki afrykańskie? To zależy od długości włosów, a także doświadczenia fryzjera. Ponadto cena różni się w zależności od tego, czy decydujemy się jedynie na splot, na syntetyczne warkoczyki afrykańskie, czy na efekt "ombre" łączący naturalne włosy z syntetycznymi końcówkami w kolorze. Ceny zaczynają się od 400 zł, a kończą na maksymalnie 1000 zł.
Średnio liczy się, że na głowie powstaje 100-140 sztuk warkoczyków afrykańskich. Ile się utrzymują? Od 3 miesięcy do maksymalnie 6 miesięcy. Jeżeli włos ma tendencję do szybkiego wzrostu, fryzurę należy korygować już po 2 miesiącach. Sama stylizacja afrykańskich warkoczyków u fryzjera trwa około 4-6 godzin.
Warkoczyki afrykańskie - komu pasują?
Jak sama nazwa wskazuje, trend na afrykańskie warkoczyki zapoczątkowali mieszkańcy Afryki, którzy poszukiwali fryzury zapewniającej lepszy przepływ powietrza przynoszący ulgę podczas upałów. Warkoczyki afrykańskie pasują przede wszystkim osobom o gęstych i mocnych włosach, które po zapleceniu, nie wyeksponują nadmiernie skóry głowy. Minimalna długość włosów do uzyskania ładnego efektu wynosi 7 cm.
Jednak Europejczycy o delikatniejszej strukturze włosa, wpadli na pomysł, aby sięgnąć po włókna syntetyczne, które wplatane w warkoczyki afrykańskie zagęszczają pasma i wzbogacają ostateczny efekt. Co więcej, ostatni rok należał do warkoczyków afrykańskich kolorowych, które doskonale uzupełniają wiosenne i letnie stylizacje. Błękit, a może fiolet? To świetna alternatywa dla miłośniczek ekstrawagancji, które nie boja się przyciągać spojrzeń oryginalnym wyglądem warkoczyków afrykańskich kolorowych.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!