Trwa ładowanie...

Uwaga młodzi rodzice!

Coraz częściej dzieje się tak, że partnerzy decydując się na dziecko, zastanawiają się wcześniej i ustalają miedzy sobą, jak chcieliby, aby wyglądała ich wspólna opieka nad maleństwem i jego wychowywanie. Są świadomi tego, że aby znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące zarówno mamę, jak i tatę, oboje będą musieli zrezygnować z części swoich oczekiwań.
Share
Uwaga młodzi rodzice!
Źródło: Jupiterimages
dzcpiwh

Coraz częściej dzieje się tak, że partnerzy decydując się na dziecko, zastanawiają się wcześniej i ustalają miedzy sobą, jak chcieliby, aby wyglądała ich wspólna opieka nad maleństwem i jego wychowywanie. Są świadomi tego, że aby znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące zarówno mamę, jak i tatę, oboje będą musieli zrezygnować z części swoich oczekiwań.

Młodzi ojcowie bawiący się z dzieckiem na placu zabaw to widok nie budzący zdziwienia i od pewnego czasu dość powszechny. Panowie odwożą maluchy do przedszkola, chodzą z nimi na basen, jeżdżą na rowerze, na rolkach, uczą grać na gitarze. Aktywnie uczestniczą też w życiu szkolnym swoich dzieci: biorą udział w wywiadówkach, przedstawieniach w szkole, pomagają w odrabianiu lekcji. Czasami też zajmują się nimi w domu, aby żona nie musiała rezygnować ze swojej pracy.

Młodzi rodzice coraz częściej rozumieją bowiem, jak ważna jest dla dziecka kochająca, wspierająca się rodzina. Wiedzą też, że ciągłe pretensje, nieporozumienia i codzienne kłótnie między nimi, nie tylko niszczyłyby ich związek, ale także miałyby negatywny wpływ na rozwój młodego człowieka i jego późniejsze, dorosłe życie. Dlatego też chcą stworzyć rodzinę, w której rodzice wspólnie wychowywaliby dziecko, troszczyli się o siebie, potrafili znaleźć czas dla siebie, wspieraliby się wzajemnie i dbając o swój rozwój, mogli realizować, przynajmniej częściowo, swoje własne cele, np. naukowe albo zawodowe.

dzcpiwh

Nie istnieje jednak jeden - właściwy dla wszystkich - model życia rodziny z dzieckiem. Mamy różne oczekiwania wobec swojego partnera i wspólnego życia. Pochodzimy z innych domów, w których byliśmy inaczej wychowywani, miewamy odmienne priorytety, bywa, że różnią nas też systemy wyznawanych przez nas wartości.

Rozpoczynając wspólne życie, a także planując przyjście na świat dzieci, spróbujmy porozmawiać z partnerem o naszych oczekiwaniach i potrzebach oraz zastanowić się, jak chcielibyśmy wspólnie je realizować i na co powinniśmy zwracać szczególna uwagę.

Mama i Tata

Dziecko do prawidłowego, pełnego rozwoju potrzebuje oboje, kochających, zaangażowanych w jego wychowanie rodziców. W życiu potrzebne mu będą wzorce zarówno męskie, jak i kobiece. Najczęściej bowiem mama daje maluchowi więcej ciepła, łatwiej okazuje uczucia i akceptację. Tata natomiast przywiązuje większą wagę do tego, jak nauczyć swoje dziecko samodzielności, odpowiedzialności, podejmowania własnych decyzji. Dzięki temu oboje rodzice uzupełniają się w swoich działaniach, współpracując, pozwalają dziecku zbudować poczucie własnej wartości.

dzcpiwh

Tata

W niektórych rodzinach tata unika zajmowania się dzieckiem. Zanim wyciągniemy pochopne wnioski, warto zastanowić się dlaczego tak się dzieje. Przyczyny mogą być różne. Bywa tak, że bardzo dużo pracuje i niewiele czasu może poświęcić dziecku. Zdarza się też tak, że mu się nie chce i dla własnej wygody wszystkie obowiązki oddaje w ręce partnerki.

Jednak często dzieje się tak, że po prostu nie wie, jak to zrobić, boi się czy sobie poradzi i czuje się zagubiony. Wtedy warto mu pomóc i wesprzeć go, wysłuchać jego obaw, wyjaśnić pojawiające się wątpliwości i spróbować ustalić wspólne priorytety dotyczące wychowania dziecka i wynikających z tego obowiązków.

* Kolejne dziecko...*

dzcpiwh

Przykład dla dziecka

Dzieci obserwują i naśladują zachowania rodziców. Uczą się, patrząc jak postępujemy w konkretnych sytuacjach, jak traktujemy innych ludzi, jak z nimi rozmawiamy. Ważne jest, aby zadbać o spójność tego, co do dzieci mówimy i czego ich uczymy, z tym, jak na co dzień postępujemy.

Wzajemny szacunek

Szanując się wzajemnie, uczymy dziecko szacunku do innych osób. Warto pokazać mu, jak rodzice doceniają się i wspierają, jak do siebie mówią, jak wspólnie rozwiązują problemy. Wzajemny szacunek, jaki okazują sobie rodzice uczy dziecko jak należy traktować najbliższe osoby i będzie miało wpływ na to, jak w przyszłości będzie traktować swojego partnera oraz innych ludzi.

dzcpiwh

Okazywanie uczuć

Gdy potrafimy okazywać sobie uczucia, przytulamy się, uśmiechamy się do siebie, mówimy sobie komplementy, dbamy o nasze relacje jako partnerów, dziecko widzi kochających się rodziców i czuje się bezpiecznie. Obserwując nas, nauczy się okazywać swoje uczucia i dbać o swój przyszły związek.

Rozwiązywanie konfliktów

W życiu każdego z nas zdarzają się kłótnie. Jeżeli dochodzi do nieporozumień, nie warto się obrażać. Zamiast fundować sobie „ciche dni’, spróbujmy porozmawiać i znaleźć wspólne rozwiązanie. Będzie to kolejna ważna lekcja dla naszego dziecka, które być może wyniesie z domu cenną umiejętność rozwiązywania konfliktów.

dzcpiwh

Warto pamiętać, że wychowanie dzieci to nie tylko świadome uczenie ich pewnych zachowań, tłumaczenie im, czego nie wolno robić. Wychowanie to także okazywanie dziecku uczuć i akceptacji i dawanie mu przykładu, na co dzień: podczas posiłku, rozmowy, wspólnych zabaw, pracy, ale także podczas kłótni i wspólnego rozwiązywania problemów. To pokazywanie mu jak być razem, jak dbać o siebie wzajemnie, pomagać sobie, razem się cieszyć i razem pokonywać trudności.

(owp/bb)

* Kolejne dziecko...*

dzcpiwh

Podziel się opinią

Share
dzcpiwh
dzcpiwh