Sinice nie tylko w Bałtyku. Alert aż w siedmiu województwach

Sanepid ostrzega przed sinicami
Sanepid ostrzega przed sinicami
Źródło zdjęć: © PAP | Marcin Bielecki

10.07.2024 21:15, aktual.: 10.07.2024 21:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak przekazał pomorski sanepid, zakwit sinic wymusił zamknięcie jednego z kąpielisk w Gdyni. Ostrzeżenia wydano również w innych miejscach w siedmiu województwach. Uważać muszą również Warszawiacy.

Zakwit sinic to coroczna zmora turystów nad Bałtykiem. Z tego powodu w okresie wakacyjnym część kąpielisk jest okresowo zamykana. Sinice zwykle pojawiają się w zamkniętych, stojących częściach akwenu, takich jak Zatoka Gdańska, gdzie ruch wody jest mniej intensywny.

Ostrzeżenie w siedmiu województwach

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że ze względu na zakwit sinic nie można korzystać z kąpieliska w Gdyni-Redłowie. Zakazy wydano również w siedmiu innych regionach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyłączone z użytku jest m.in. kąpielisko nr 2 na Plaży Miejskiej w Olsztynie, plaża w Nieporęcie, kąpielisko miejskie w Środzie Wielkopolskiej, Lewityn w Pabianicach, zalew Kluczbork, kąpielisko Królewiecka we Wrocławiu, plaża w Natalinie czy kąpielisko nad Jeziorem Paprocanym w Tychach.

Nie można korzystać również z popularnej wśród mieszkańców Warszawy plaży w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim.

Uwaga na sinice

Sinice to potoczna nazwa cyjanobakterii, które są jednymi z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Można je znaleźć praktycznie w każdym zbiorniku wodnym, ale problem pojawia się wtedy, gdy ich ilość znacznie wzrasta. Te bakterie rozwijają się w ciepłych i bogatych w składniki odżywcze wodach, a ich masowy zakwit może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Unoszące się na powierzchni wody tworzą kożuchy, które wyglądają jak galaretka, płatki lub rozlana farba.

Kontakt z sinicami może prowadzić do różnych dolegliwości zdrowotnych. Objawy zatrucia toksynami obejmują:

  • rumień skórny, świąd, podrażnienie oczu,
  • nudności, wymioty, ból głowy, dreszcze, gorączka, duszności,
  • ból brzucha, bóle mięśni, pęcherze w jamie ustnej.

Osoby szczególnie uczulone mogą odczuwać nieprzyjemne efekty nawet bez wchodzenia do wody. W przypadku pojawienia się takich objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także