LudzieUważaj na takie banknoty. Sprzedawca może ich nie przyjąć

Uważaj na takie banknoty. Sprzedawca może ich nie przyjąć

Mimo coraz nowocześniejszych metod płatności, wiele osób wciąż chętnie płaci gotówką. Okazuje się jednak, że sprzedawca może nie przyjąć banknotu, który mu wręczamy. W jakiej sytuacji może tak zrobić i co dalej? Odpowiedź znajduje się w ustawie.

W konkretnym przypadku sprzedawca może nie przyjąć banknotu
W konkretnym przypadku sprzedawca może nie przyjąć banknotu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Pawel Kacperek

W ostatnich latach mocno rozwinął się system bezgotówkowych płatności. W sklepach można zaobserwować, że ludzie chętnie korzystają nie tylko z kart płatniczych, ale i aplikacji bankowych. Dodatkowo wiele rzeczy kupuje się przez internet, a klasyczne przelewy zastąpiły szybkie bliki.

Wciąż jednak z płatności gotówkowych korzysta wiele osób. Niestety zdarza się, że sprzedawca nie ma wydać i prosi jednak o zmianę sposobu zapłaty. W pewnych okolicznościach może też odmówić przyjęcia banknotu.

Takich banknotów mogą nie przyjąć w sklepie

O ile monety są bardziej wytrzymałe, tak banknoty zdecydowanie szybciej ulegają zniszczeniu. Nic dziwnego, przechodzą zwykle przez setki tysięcy rąk, jedni noszą je w portfelach, inni w torebkach, a jeszcze inni w kieszeniach spodni lub kurtki, co wpływa na ich wygląd i stan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak zmienią się polskie banknoty

Gdy banknot jest mocno zniszczony, sprzedawca może odmówić jego przyjęcia. Podobnie klient, gdy kasjer chce mu wydać wyjątkowo zdewastowany nominał. Możliwość wynika bezpośrednio z ustawy o Narodowym Banku Polskim.

"Znaki pieniężne, nieodpowiadające wskutek zużycia lub uszkodzenia warunkom ustalonym przez Prezesa NBP, przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają wymianie" - czytamy w art. 34.

Co zrobić ze zniszczonym banknotem?

Jeśli jednak wejdziemy w posiadanie zużytego i zniszczonego banknotu, nic straconego. Jak czytamy na stronie Narodowego Banku Polskiego - jeśli nie ma wątpliwości, że banknot jest autentyczny, można go wymienić na taki, który nadaje się do użytku w kasie dowolnego, działającego w Polsce banku.

Bank przyjmie więc zarówno zniszczone monety, jak i postrzępione, naddarte, przerwane podklejone lub nadmiernie zabrudzone czy odbarwione banknoty i wymieni je na nowe. Co ważne jednak - NBP dokładnie określa też, kiedy przysługuje zwrot pełnej wartości przekazywanego, uszkodzonego nominału, a kiedy musimy się liczyć z mniejszym zwrotem.

"Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną" - czytamy na stronie NBP.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)