Masz taki banknot? Może być wart fortunę

Masz taki banknot? Może być wart fortunę

Numer seryjny banknotu to unikalny ciąg liter i cyfr
Numer seryjny banknotu to unikalny ciąg liter i cyfr
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. ASK
07.02.2024 12:24, aktualizacja: 07.02.2024 13:26

Niektóre banknoty mogą mieć sporą wartość kolekcjonerską ze względu na swój unikatowy numer seryjny. Banknoty z ciągami numerów takimi jak powtarzające się cyfry czy sekwencje są warte nawet tysiące złotych. Na aukcjach sprzedasz je za "fortunę".

Numer seryjny banknotu to unikalny ciąg liter i cyfr umieszczony na banknocie. Służy do jego identyfikacji. Każdy banknot emitowany przez bank centralny ma swój własny, niepowtarzalny numer seryjny. Umożliwia to śledzenie obiegu banknotów, ich autentyczność oraz pomaga w walce z fałszerstwami.

Gdzie jest numer seryjny banknotu?

Numer seryjny polskiego banknotu znajduje się zazwyczaj w dwóch miejscach na banknocie: w górnej części na jednej stronie i na dole po przeciwnej stronie. Jego lokalizacja może nieznacznie różnić się w zależności od nominału i serii banknotu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjmij banknot z portfela i sprawdź jego numer seryjny

Masz taki banknot w portfelu? Może być sporo warty na aukcjach kolekcjonerskich. Chodzi o banknoty z ciągami numerów – powtarzające się cyfry czy sekwencje np. 2222222, 3333333, 1234567. Również banknoty z bardzo niskimi numerami seryjnymi (np. 0000004) lub z błędami drukarskimi mogą cieszyć się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Stan zachowania banknotu również wpływa na jego wartość na aukcjach.

Znaczenie mogą mieć też dwie litery, które znajdziemy na banknocie. Zaczynający się od A lub B, co oznacza wczesną datę emisji, również może być warty sporo. Jak się okazuje poszukiwane na aukcjach są też banknoty z literami YA, co oznacza zastępczą serię z lat 90. Jeśli więc myślałeś, że numer banknotu jest bez sensu, to jesteś w błędzie.

Aukcje kolekcjonerskie banknotów mogą odbywać się zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, umożliwiając kolekcjonerom z całego świata udział w licytacji. Kwota, którą można otrzymać za banknot kolekcjonerski jest bardzo zmienna i zależy od wielu czynników, takich jak rzadkość banknotu, jego stan zachowania, popyt na rynku kolekcjonerskim oraz jego unikalne cechy, czyli właśnie numer seryjny. Ceny mogą wahać się od kilku złotych za mniej rzadkie egzemplarze do kilkuset, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych lub więcej za szczególnie poszukiwane i rzadkie banknoty.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Wypełnij naszą ankietę dotyczącą Walentynek TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także