FitnessRośnie w Polsce. Kto zerwie, ten pożałuje

Rośnie w Polsce. Kto zerwie, ten pożałuje

W lasach pojawiły się pierwsze grzyby. Zanim jednak zerwiesz jakiegokolwiek, zastanów się dwa razy, zwłaszcza jeśli nie masz pewności co do gatunku. Lubiane przez wiele osób kurki można pomylić z lisówką pomarańczową, która może wywołać zatrucie. Jak odróżnić od siebie oba grzyby?

Tak wygląda lisówka pomarańczowa
Tak wygląda lisówka pomarańczowa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Henri Koskinen

W lasach pojawiły się już pierwsze grzyby, takie jak maślaki czy kurki. Te ostatnie cieszą się ogromną popularnością. Spotkasz je w lasach iglastych i liściastych. Są bardzo cenione przez smakoszy ze względu na charakterystyczny, pieprzny smak.

Kurki można pomylić z lisówką pomarańczową, znaną też jako fałszywa kurka. Spożycie lisówki niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Jak odróżnić od siebie oba grzyby? Na co zwrócić uwagę?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jadalne grzyby w zimie. Pokazał, co udało mu się znaleźć w lesie

Z wyglądu przypomina kurkę. Nie daj się zwieść pozorom

W sklepach pojawiły się już pierwsze kurki. Można wykorzystać je do wielu potraw, m.in. sosów, mięs czy przetworów. Wiele osób decyduje się na samodzielne zebranie kurek, bowiem te, które można kupić w sklepie, są bardzo drogie. Obecnie cena wynosi od 60 do nawet 80 złotych za kilogram.

Kurki rosną niemalże w całej Polsce. Spotkasz je w lasach iglastych i liściastych. Nie sposób ich nie zauważyć ze względu na kapelusze o charakterystycznym kolorze. Zanim jednak zdecydujesz się na zerwanie kurek, przyjrzyj im się dokładnie. Można pomylić je z lisówką pomarańczową.

Lisówka do złudzenia przypomina kurki. To niewielki, pomarańczowy grzyb o lekko wywiniętym kapeluszu. Grzyb uznawany jest za lekko trujący. Spożycie lisówki może skutkować silnym bólem brzucha, nudnościami, wymiotami, biegunką i bólem głowy.

Jak odróżnić lisówkę od kurki?

Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że grzyby są niemal identyczne. Po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć niewielkie różnice. Zwróć uwagę na trzonek. U kurek jest on bladopomarańczowy, zaś u lisówek jest intensywnie pomarańczowy. Przypatrz się też wewnętrznej części blaszki. U kurki strzępienia są nierównomierne i układają się w literę Y, zaś u lisówki są gęste i ułożone blisko siebie. Jeśli nie masz pewności do tego, czy zebrane przez ciebie grzyby to kurki, lepiej zostawić je w lesie.

Źródło: Onet

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)