Użyj tego przycisku. Woda na parapecie już się nie pojawi

Nieszczelne okna mogą narazić nas na duże straty energii. Jeśli mimo odkręcenia kaloryferów i zamknięcia okien czujesz, że w mieszkaniu robi się zimno albo do środka przedostaje się deszcz, zacznij działać od razu. Pamiętaj tylko o ważnej zasadzie.

Nieszczelne okna mogą być dużym problemem
Nieszczelne okna mogą być dużym problemem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Nieszczelne okna bardzo łatwo rozpoznać, a ich skutki widzimy najczęściej już na pierwszy rzut oka. Mimo zamkniętych okien podczas deszczowego dnia na wewnętrznym parapecie w mieszkaniu pojawia się woda, często także czuć, jak do domu wpada zimny wiatr. Jeśli mamy jednocześnie włączone kaloryfery, grozi to dużą stratą energii, a tym samym wysokimi rachunkami. Na szczęście w takiej sytuacji nie musi nam grozić duży remont, wystarczą proste czynności, które możemy wykonać sami.

Co robić, gdy z okna cieknie? Pamiętaj o jednej zasadzie

Jak uszczelnić okna? Przede wszystkim najpierw należy sprawdzić, czy można w nich samodzielnie wyregulować docisk skrzydła do ramy okna. Większość nowych, plastikowych okien posiada taką funkcję. Wystarczy wtedy przestawić specjalny, znajdujący się w nich przycisk na ustawienie "zimowe" - czyli przekręcić śrubę wewnątrz okiennicy szerszą stroną do okna. Wtedy będzie ono mocniej przylegać do ramy, a tym samym stanie się bardziej szczelne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie uszczelek. To one w dużej mierze odpowiadają za przepuszczalność powietrza przez okno. Ważne, żeby regularnie dbać o ich stan i smarować smarem silikonowym albo wazeliną techniczną. Spójrzmy, czy nie odchodzą od okna, nie są popękane albo odkształcone. Jeśli tak, jak najszybciej wymieńmy je na nowe.

Uszczelnienie okna doraźnie uda się również dzięki użyciu taśmy uszczelniającej, silikonu lub pianki. Kluczowa zasada, o której należy pamiętać jest taka, żeby najpierw umyć okna produktem do pielęgnacji i wygładzić powierzchnię, którą będziemy uszczelniać, a także żeby nie robić tego podczas mrozów.

Zaparowane okna. Czy to oznacza nieszczelność?

Zaparowane szyby w oknach są innym problemem, który często pojawia się jesienią i zimą. Czy to oznaka nieszczelności? Nie, najczęściej powód jest inny i jest nim nadmierna wilgoć w mieszkaniu. Jej przyczyną może być różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, ale także błędy, które sami popełniamy, jak choćby suszenie prania na suszarce rozstawionej w pokoju czy na kaloryferze.

Jak usunąć wilgoć z okien? Domowych sposobów na to jest wiele. Można na przykład umyć szyby octem lub pianką do golenia - to powinno pomóc przynajmniej na pewien czas.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)