Blisko ludziVIII Kongres Kobiet. „Stoimy po jasnej stronie mocy”

VIII Kongres Kobiet. „Stoimy po jasnej stronie mocy”

VIII Kongres Kobiet. „Stoimy po jasnej stronie mocy”
Źródło zdjęć: © Forum
Katarzyna Gruszczyńska
13.05.2016 12:21

VIII Kongres Kobiet będzie świadectwem tego, że stoimy po jasnej stronie mocy. „Równość, aktywność, demokracja” to hasła tego wydarzenia. To nasze hasła od początku, ale teraz nabrały szczególnego znaczenia - przyznają organizatorki wydarzenia, które odbędzie się w dniach 13-14 maja w Warszawie na Torwarze.

Kongres Kobiet to ogólnokrajowe coroczne spotkanie, które odbywa się w Warszawie. Spotyka się tam prawie 10 tys. kobiet z całej Polski, którym bliskie są idee Kongresu: demokracji, równości płci, dobrobytu, społeczeństwa obywatelskiego, sprawiedliwości, wolności i tolerancji.

- 13 i 14 maja będzie merytorycznie i energetycznie. Będziemy dyskutować, wyciągać wnioski i planować wspólne działania. Ale będziemy też się bawić - wspólna Zumba to mocny punkt programu! - zapewniają organizatorki tego wydarzenia.
- Wprowadzenie parytetów to tylko wierzchołek góry lodowej. W gruncie rzeczy chodzi o coś znacznie głębszego, o zainicjowanie procesu zmian, które przeorają świadomość społeczną. Z jakiegoś powodu Bóg - czy natura, jak to woli - stworzył dwie płcie. Z jakiegoś powodu obie te płcie obdarzone zostały zdolnością myślenia, kolektywnego działania, kreatywnością. Z jakiego więc powodu kobiet nie ma tam, gdzie powinny być? Czas na odpowiedź - mówiła Danuta Hubner, polska ekonomistka i polityk, związana z Kongresem.

- Kongres przerwał nałóg uwznioślania i sentymentalizowania spraw kobiecych, przerwał też ironiczno-kpiarską konwencję mówienia o naszych prawach. Ta zmiana tonu w debacie publicznej to jest istotny przełom - przyznała Agnieszka Graff, pisarka, nauczyciel akademicki, tłumaczka i publicystka związana z ruchem feministycznym. Dodajmy, że Graff została laureatką Nagrody VII Kongresu Kobiet.

Ważnym tematem VII Kongresu Kobiet była paląca kwestia dotycząca pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. W ich imieniu przemawiali Leyla Elsanova z Czeczenii, Salwa Khalaf Rasho z Kurdystanu i Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce. Tak będzie i podczas tegorocznej edycji. W sobotę 14 maja w godz. 10.30 o 11.45 odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony problemom uchodźczyń.

14 maja można też uczestniczyć w panelu dyskusyjnym „Alimenty to nie prezenty” (godz. 9), czy wziąć udział w spotkaniu z Olgą Tokarczuk (godz. 12). Do wyboru mamy szereg debat, wykładów i warsztatów w centrach: społecznym, kultury, gender, edukacyjnym, przedsiębiorczości i edukacji, duchowym, rozwoju osobistego.

VIII KongresKobiet to też spotkania w Parku Kobiet. Będą też udzielane m.in. porady prawne i alimentacyjne.
13-14 maja, Warszawa, Torwar, ul. Łazienkowska 6a (hala widowiskowo-sportowa, a nie lodowisko).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także