VIII Kongres Kobiet. „Stoimy po jasnej stronie mocy”
VIII Kongres Kobiet będzie świadectwem tego, że stoimy po jasnej stronie mocy. „Równość, aktywność, demokracja” to hasła tego wydarzenia. To nasze hasła od początku, ale teraz nabrały szczególnego znaczenia - przyznają organizatorki wydarzenia, które odbędzie się w dniach 13-14 maja w Warszawie na Torwarze.
13.05.2016 12:21
Kongres Kobiet to ogólnokrajowe coroczne spotkanie, które odbywa się w Warszawie. Spotyka się tam prawie 10 tys. kobiet z całej Polski, którym bliskie są idee Kongresu: demokracji, równości płci, dobrobytu, społeczeństwa obywatelskiego, sprawiedliwości, wolności i tolerancji.
- 13 i 14 maja będzie merytorycznie i energetycznie. Będziemy dyskutować, wyciągać wnioski i planować wspólne działania. Ale będziemy też się bawić - wspólna Zumba to mocny punkt programu! - zapewniają organizatorki tego wydarzenia.
- Wprowadzenie parytetów to tylko wierzchołek góry lodowej. W gruncie rzeczy chodzi o coś znacznie głębszego, o zainicjowanie procesu zmian, które przeorają świadomość społeczną. Z jakiegoś powodu Bóg - czy natura, jak to woli - stworzył dwie płcie. Z jakiegoś powodu obie te płcie obdarzone zostały zdolnością myślenia, kolektywnego działania, kreatywnością. Z jakiego więc powodu kobiet nie ma tam, gdzie powinny być? Czas na odpowiedź - mówiła Danuta Hubner, polska ekonomistka i polityk, związana z Kongresem.
- Kongres przerwał nałóg uwznioślania i sentymentalizowania spraw kobiecych, przerwał też ironiczno-kpiarską konwencję mówienia o naszych prawach. Ta zmiana tonu w debacie publicznej to jest istotny przełom - przyznała Agnieszka Graff, pisarka, nauczyciel akademicki, tłumaczka i publicystka związana z ruchem feministycznym. Dodajmy, że Graff została laureatką Nagrody VII Kongresu Kobiet.
Ważnym tematem VII Kongresu Kobiet była paląca kwestia dotycząca pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. W ich imieniu przemawiali Leyla Elsanova z Czeczenii, Salwa Khalaf Rasho z Kurdystanu i Ziyad Raoof, Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce. Tak będzie i podczas tegorocznej edycji. W sobotę 14 maja w godz. 10.30 o 11.45 odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony problemom uchodźczyń.
14 maja można też uczestniczyć w panelu dyskusyjnym „Alimenty to nie prezenty” (godz. 9), czy wziąć udział w spotkaniu z Olgą Tokarczuk (godz. 12). Do wyboru mamy szereg debat, wykładów i warsztatów w centrach: społecznym, kultury, gender, edukacyjnym, przedsiębiorczości i edukacji, duchowym, rozwoju osobistego.
VIII KongresKobiet to też spotkania w Parku Kobiet. Będą też udzielane m.in. porady prawne i alimentacyjne.
13-14 maja, Warszawa, Torwar, ul. Łazienkowska 6a (hala widowiskowo-sportowa, a nie lodowisko).