W garderobie brytyjskiej królowej Elżbiety II
Jeżeli styl mówi cokolwiek o osobowości, to ta teoria zupełnie nie sprawdza się w przypadku wizerunku brytyjskiej królowej. Introwertyczna, milcząca i zdystansowana Elżbieta II raczej stroni od publicznych przemów, ale zawsze zwraca na siebie uwagę stylizacjami w intensywnych i krzykliwych kolorach. Eleganckie kostiumy, szykowne suknie, drogocenna biżuteria i mnóstwo akcesoriów wypełniają po brzegi jej imponującą garderobę. Elżbieta II, miłośniczka oryginalnych nakryć głowy, w swojej imponującej kolekcji , samych kapeluszy ma ponad 5000. Na brytyjskim tronie zasiadła 6 lutego 1952 roku i tym samym jest najdłużej panującą królową w historii Wielkiej Brytanii. Dziś Elżbieta II obchodzi swój „szafirowy jubileusz”. Przy okazji 65. rocznicy jej panowania, przyjrzyjmy się najsłynniejszym stylizacjom, które charakteryzują jej wizerunek.
Słynna suknia Elżbiety II, w której pojawiła się na swojej koronacji, to projekt Normana Hartnella, brytyjskiego twórcy, który regularnie współpracował z brytyjską królową. Na tę okazję projektant przygotował aż osiem unikalnych strojów – od prostej sukni, przypominającej koronacyjną kreację królowej Wiktorii po satynowy projekt z krynoliną. Ostatecznie królowa zdecydowała się na suknię z białej satyny duchess, wysadzaną mnóstwem pereł i kryształów oraz usztywnioną trzema warstwami krynoliny. Wśród misternie tkanych haftów pojawił się m.in. listek koniczyny, który miał przynieść szczęście brytyjskiej królowej. Szycie historycznej kreacji zajęło Hartnellowi 8 miesięcy.
Z wizytą w Stanach Zjednoczonych
Pierwsze damy Stanów Zjednoczonych niejednokrotnie doceniano za wyjątkowy styl i świetny gust modowy. Pod tym względem brytyjska królowa nigdy nie pozostawała w ich cieniu i zawsze błyszczała w ich towarzystwie. Szykowne suknie balowe, w których prezentowała się na oficjalnych spotkaniach w Ameryce, zachwycały wyjątkowym wzornictwem i krojem.
W jasnożółtej i bogato zdobionej kreacji oraz białej futrzanej etoli zaprezentowała się na spotkaniu z prezydentem Dwightem Eisenhowerem w 1957 roku. Nieco prostsza suknia w błękitnym odcieniu to z kolei stylizacja przy okazji wizyty u amerykańskiej pary prezydenckiej, Johna F. Kennedy’ego i Jacqueline Kennedy, w 1961 roku. Za projekt odpowiedzialny był oczywiście Norman Hartnell.
Ślub księżniczki Anny i Marka Phillipsa
Elżbieta II stroni od smutnych szarości i brązów, zastępując je mnóstwem żywych kolorów. Do jej ulubionych odcieni z pewnością zalicza się niebieski – jak zauważył magazyn „Vogue”, jest to najczęściej wybierany przez nią kolor.
Kobalt, chaber, delikatne błękity i pastele to barwy, w których często prezentuje się na ważnych wydarzeniach. Jednym z nich był niewątpliwie ślub jej córki Anny z Markiem Phillipsem, w listopadzie 1973 roku. Na tę okazję projektant Norman Hartwell przygotował dla niej sukienkę o kroju płaszcza z guzikami w kształcie rombów, w odcieniu intensywnego niebieskiego.
Ślub księżnej Diany i księcia Karola
Uwielbiany przez królową niebieski odcień stał się również podstawą jej stylizacji na uroczyste zaślubiny księżnej Diany i księcia Karola. Do jasnoniebieskiego zestawu dobrała dodatki, takie jak białe rękawiczki, korale oraz broszkę Cartiera, zaprojektowaną dla niej specjalnie w 1953 roku. Biżuteryjna ozdoba w kształcie kwiatu żonkila została wykonana z 23-karatowych różowych diamentów.
Ślub Kate Middleton i księcia Williama
Stylizacja w jasnożółtym odcieniu, do której brytyjska królowa dobrała kapelusz projektu modystki Angeli Kelly, to z kolei modowy wybór Elżbiety II na zaślubiny księcia Williama i Kate Middleton. W tym samym zestawie monarchini zaprezentowała się kilka miesięcy później podczas królewskiej wizyty w Australii.
90. urodziny
Okrągła rocznica urodzin Elżbiety II to doskonały pretekst do zaprezentowania wyjątkowych strojów. Przy okazji licznych uroczystości brytyjska monarchini zdecydowała się na ubrania w żywych kolorach – od intensywnej fuksji po soczystą jasną zieleń.