Kto posadzi, ten pożałuje. Jak najszybciej pozbądź się z ogrodu

Tak wygląda odrastający rdestowiec japoński
Tak wygląda odrastający rdestowiec japoński
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.10.2024 19:06, aktual.: 11.10.2024 20:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rdestowiec japoński, który znany jest również jako rdestowiec ostrokończysty, nie bez powodu trafił na listę zakazanych gatunków inwazyjnych. Roślina ta rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie i szkodzi ogrodowi. Poznaj kilka sposobów, jak skutecznie ją zwalczyć.

Rdestowiec japoński został sprowadzony do Polski z Azji jako roślina ozdobna. Nie każdy jednak wie, że od kilku lat za uprawę jej w naszym kraju grożą surowe kary. Została ona bowiem wpisana listę obcych gatunków inwazyjnych, które stwarzają realne zagrożenie dla ekosystemu. Podpowiadamy, co zrobić, by pozbyć się jej z ogrodu.

Jak wygląda rdestowiec japoński?

Rdestowiec japoński charakteryzuje się długimi, czasami nawet kilkumetrowymi pędami oraz liśćmi, które wielu osobom kojarzą się z sercem. Z kolei jego łodygi przypominają bambus.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Późnym latem zdobią go drobne, białe kwiaty. Jego imponujący rozmiar sprawia, że pięknie prezentuje się w ogrodzie. W dodatku nie jest zbyt wymagający. Lepiej jednak zrezygnować z jego uprawy. Może to się bowiem wiązać nie tylko z wysokimi karami pieniężnymi, ale również zniszczeniem innych roślin, które rosną na naszej posesji.

Trwa głosowanie w plebiscycie #Wszechmocne. Kliknij w baner poniżej, by oddać głos na swoją Wszechmocną!

Sposób na rdestowca japońskiego

Rdestowiec japoński w błyskawicznym tempie rozrasta się w ogrodzie. To z kolei może bardzo negatywnie odbić się na innych roślinach rosnących w jego pobliżu. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę z tego, że jego bardzo długie korzenie mogą również naruszać fundamenty i ściany budynków. Nic więc dziwnego, że gdy tylko pojawi się na naszej posesji, chcemy jak najszybciej się go pozbyć.

Usunięcie rdestowca japońskiego z ogrodu wymaga sporo pracy. Najlepiej zająć się tym w momencie, gdy roślina jest jeszcze niewielkich rozmiarów. W sezonie wiosenno-letnim należy regularnie go kosić, tak by osłabić jej pędy. Nie zapominajmy także o wykopaniu kłączy rdestowca.

Miejsce, w którym rośnie, warto także przykryć czarną folią budowlaną, co również utrudni jej dalszy rozwój. W ostateczności można także użyć specjalnych środków chemicznych.

Jak pozbyć się rdestowca japońskiego?
Jak pozbyć się rdestowca japońskiego?© Getty Images

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (2)