W Polsce są wszędzie. Uważaj, gdy zauważysz w domu

W Polsce są wszędzie. Uważaj, gdy zauważysz w domu

Kątnik domowy często chowa się w zakamarkach domu
Kątnik domowy często chowa się w zakamarkach domu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
18.10.2023 12:00, aktualizacja: 18.10.2023 12:51

Kątnik domowy to jeden z najpopularniejszych gatunków pająków w Polsce. Jesienią bardzo często wchodzą do naszych mieszkań. Wiele osób natychmiast je zabija, myśląc, że są niebezpieczne. Oto jak należy się zachować, kiedy zobaczymy w domu kątnika.

Gdzie chowają się kątniki domowe? Ich pajęczyny najczęściej znajdziemy w ciepłych, ciemnych i cichych zaułkach naszego mieszkania – pod sufitem, za meblami czy półkami, gdzie najrzadziej zaglądamy. Często są także w takich pomieszczeniach jak piwnica, strych czy garaż.

Wiele osób boi się pająków i kiedy tylko zobaczy w domu kątnika, próbuje go jak najszybciej zabić. Powodem może być chociażby jego groźny, zniechęcający wygląd - są duże, a odnóża mają bardzo szeroki rozstaw.

Czy kątnik gryzie człowieka?

Niektórzy przekonują, że kątniki rzeczywiście są w stanie boleśnie ugryźć. Ważne jednak, że robią to jednak dopiero wtedy, kiedy czują się zagrożone. Normalnie unikają konfrontacji z człowiekiem i szybko uciekają w ciemne miejsca. Niestety ugryzienie przez kątnika domowego nie jest przyjemne -  na skórze pojawia się zaczerwienienie i swędzenie. Ślad może utrzymywać się przez kilka dni. Jeśli jesteśmy uczuleni na jad pająka, powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kątniki domowe nie są jednak niebezpieczne ani szkodliwe. Mogą wręcz okazać się pożyteczne, ponieważ polują na inne owady, takie jak muchy, meszki czy muszki owocówki. Najlepiej więc go nie zabijać, tylko złapać w chusteczkę lub szklankę i wynieść z domu. Jeśli tylko nie będziemy próbować łapać go w ręce, szanse na to, że zostaniemy ugryzieni, są minimalne.

Jak się pozbyć kątnika domowego?

Jeżeli jednak zależy nam na tym, żeby pozbyć się kątników na dobre, możemy zastosować też olejek z mięty pieprzowej - nie znoszą jego zapachu. Po tym, jak wyniesiemy pająki, wystarczy wymieszać olejek z wodą i taką miksturą spryskać kąty pomieszczeń, a kątniki nie pojawią się z powrotem. Nieprzyjemne dla nich są także olejki cytrusowe.

Musimy także pamiętać o utrzymywaniu porządku w mieszkaniu i innych pomieszczeniach. Należy dokładnie odkurzać i sprzątać wszelkie zakamarki - pozbywajmy się przede wszystkim okruchów i resztek jedzenia. Sprawdźmy też, czy w ścianach nie pojawiły się dziury czy nieszczelności, przez które pająki mogą wchodzić.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta