UrodaW świecie pędzli do makijażu. Jaki do cieni, jaki do pudru?

W świecie pędzli do makijażu. Jaki do cieni, jaki do pudru?

W świecie pędzli do makijażu. Jaki do cieni, jaki do pudru?
Źródło zdjęć: © iStock.com | Viktoria Ovcharenko
Sylwia Ścibak
12.07.2018 09:29

Pędzle to podstawowe akcesoria każdego makijażysty. To one pozwalają na równomierne rozprowadzenie kosmetyków, co z kolei wpływa na trwałość makijażu i jego estetykę. Jakie pędzle znajdziemy na rynku?

Pędzle do podkładu i korektora

Pędzle do podkładu z reguły dzielą się na dwa typy: płaskie i szerokie (mogą być zaokrąglone lub ścięte) do podkładów płynnych oraz krótkie, okrągłe, często ścięte u góry przeznaczone do podkładów sypkich oraz pudrów. Te pierwsze umożliwiają energiczne rozcieranie kosmetyku od środka do zewnętrznej strony, a te drugie z kolei na koliste, delikatne ruchy.

Pędzle przeznaczone do nakładania korektora są zazwyczaj płaskie i niezbyt szerokie (ok. 1-2 cm), dzięki czemu mogą dotrzeć we wszelkie załamania na twarzy, np. na okolice nosa, i jednocześnie zatuszować drobne niedoskonałości. Im węższy model, tym bardziej precyzyjny.

Do nakładania kosmetyków pod kątem (np. na policzki) lub do strzepania obsypanych cieni przydają się z kolei pędzle z płaskim włosiem o kształcie wachlarza.

Pędzle do pudru i różu

Pędzle do pudru są zazwyczaj duże, koliste, miękkie i szerokie (np. pędzel kabuki, który przypomina pompon). Takie dobrze rozprowadzają sypkie preparaty na dużej powierzchni twarzy. Pędzle do różu również mają zaokrąglone główki, ale nieco mniejsze i ścięte, co pozwala na precyzyjne konturowanie. Niektóre mają również ukośny kształt.

Pędzle do cieni

Pędzle do cieni są bardzo małe, ale mają różne kształty główek. Do cieni bazowych używa się często modeli o zaokrąglonym kształcie lub gąbeczek. Do rozcierania nadaje się model nieco bardziej okrągły i mniejszy, a do nakładania kosmetyków pod kątem przydaje się model z włosiem ściętym na ukos. Pędzelek do kresek jest zaś podłużny, cienki i ma spiczaste zakończenie (przypomina aplikator do eyelinera).

Pędzle do brwi mają krótkie włosie ścięte na ukos (ich szerokość zazwyczaj wynosi ok. 1 cm). Taki kształt pozwala na precyzyjną aplikację kosmetyku od wewnętrznej części brwi (czyli tej węższej), do zewnętrznej (czyli szerszej).

Pędzle do ust

Do makijażu ust przeznaczone są pędzelki z bardzo krótkim, sztywnym włosiem, które pozwalają na precyzyjną aplikację pomadek i szminek. Ich kształty różnią się w zależności od tego, czy chcemy wypełnić usta kosmetykiem, czy obrysować kontur.

Pędzle owalne

Prócz tradycyjnych pędzli znajdziemy jeszcze modele w kształcie szczotek. Takie są polecane kobietom, które dopiero zaczynają przygodę z makijażem i chcą uzyskać delikatny efekt w łatwy sposób. Pędzle owalne różnią się szerokością główki. Egzemplarze 5-centymetrowe – największe – przydają się do nakładania podkładu i pudru, modele 4-centymetrowe i 3-centymetrowe będą dobre do nakładania różu oraz korektora, natomiast najmniejsze pędzle – 0,5-centymetrowe – świetnie aplikują cienie.

Obraz
© flickr.com | m-photographs
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także