Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
27-11-2015 12:54

W tym roku Mikołaj stawia na bezpieczną edukację

Rokrocznie okres Gwiazdki to czas wielkich zakupów! Zadbać należy o bardzo wiele aspektów przygotowywania stosownej świątecznej oprawy. Tym najbardziej miłym, ale jednocześnie najbardziej spędzającym sen z powiek rodzicom, elementem przedświątecznego zamieszania, jest kupno prezentów dla dzieci.

W tym roku Mikołaj stawia na bezpieczną edukacjęŹródło: Materiały prasowe
d1i5qny
d1i5qny

Rokrocznie okres Gwiazdki to czas wielkich zakupów! Zadbać należy o bardzo wiele aspektów przygotowywania stosownej świątecznej oprawy. Tym najbardziej miłym, ale jednocześnie najbardziej spędzającym sen z powiek rodzicom, elementem przedświątecznego zamieszania, jest kupno prezentów dla dzieci.

Trudno odnaleźć się w gąszczu sklepowych ofert, które kuszą zewsząd feerią barw. Jednakże pewna część dostępnych na rynku zabawek niestety nie spełnia wyśrubowanych norm bezpieczeństwa. Co zatem wybrać?

Bezpieczna zabawa dla każdego – na co zwracać uwagę?

Podstawową zasadą, którą powinien kierować się każdy odpowiedzialny rodzic, jest zwracanie uwagi na odpowiednie oznaczenia, które znajdują się na dobrej jakości zabawkach. Przedmioty dla dzieci przeznaczone do obrotu w Polsce powinny posiadać certyfikaty i atesty zgodne z rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 czerwca 2001 roku.

d1i5qny

Zawsze należy spojrzeć także na oznaczenia wieku, które powinny znajdować się na pudełku. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dany przedmiot nie zawiera małych elementów, które mogłyby być niebezpieczne w rękach dziecka. Równie ważny jest certyfikat CE, którym producent potwierdza, że stosuje się do wszystkich norm narzuconych na wyroby zabawkarskie przez Unię Europejską.

W 2010 roku przeprowadzono szokujące, ze względu na swoje wyniki, badania. Niemiecka niezależna fundacja Warentest dokonała sprawdzenia produktów oferowanych przez wielu producentów zabawek. Okazuje się, że co dziesiąty przedmiot z tej kategorii, znajdujący się na europejskim rynku, stanowił realne ryzyko zadławienia się dla dziecka. Dlatego też ostrożność w tym względzie jest tak bardzo ważna.

Kolorowa i bezpieczna edukacja

Rodzic powinien również wziąć pod uwagę walor edukacyjny danej zabawki. Prawdą jest, że niemal każdy atrakcyjny wizualnie przedmiot przyciągnie na chwilę uwagę dziecka. Ważne jest jednak, aby ta uwaga była skupiona na dłużej. W przypadku trafnie dobranego produktu może skupić ją nawet na długie godziny zabawy. Wówczas mały człowiek ma szansę wynieść z niej pożyteczną wiedzę. Przykładem niech będzie zestaw* LEGO DUPLO* Leśne zwierzęta. Oprócz doskonałej rozrywki, zabawa tymi klockami może stać się przyczynkiem do rozmowy z dzieckiem na temat ekosystemu leśnego, czy konieczności ochrony przyrody. Oczywiście, wszystko na językowym i znaczeniowym poziomie dostosowanym do możliwości małego dziecka.

Dla mniejszych szkrabów doskonałym pomysłem będą klocki LEGO z serii kreatywnej (np. Kreatywne Zwierzątka Zoo czy Kreatywne Auta). Być może zaszczepią one w dziecku niezwykłą pasję twórczą. Klocki te znane są na całym świecie od lat. Seria LEGO DUPLO, przeznaczona dla maluchów, to zabawki bezpieczne. Nie ma w nich elementów militarnych, mogących wywołać niepotrzebną agresję. Są one bardzo przyjazne, wielkość elementów jest doskonale dopasowana do małych rączek. Nie zawierają one również małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

d1i5qny

Puść wodze fantazji!

Edukacja dziecka powinna odbywać się poprzez naturalne dla niego działanie - ruch. Dzięki możliwości pobudzenia swojej wyobraźni przez budowanie z klocków, mały konstruktor wzbogaca zasób swoich doznań i przeżyć. Samodzielne dokonania cieszą przecież dużo bardziej.

(fot. Zdjęcie pochodzi z witryny http://www.duploswiat.pl/)
Źródło: (fot. Zdjęcie pochodzi z witryny http://www.duploswiat.pl/)

Myśląc o zakupie bezpiecznej zabawki edukacyjnej pamiętajmy, że musi być ona atrakcyjna dla dziecka. Kolorowe elementy, możliwość poruszania poszczególnymi częściami, wydawane dźwięki czy na przykład migające światełka – wszystko to ma wpływ na zwiększenie tejże atrakcyjności. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zbyt wiele elementów rozpraszających nie wpłynie dobrze na zdolność koncentracji u dziecka. Zabawki zatem trzeba wybierać bardzo ostrożnie, bo czasami mniej, znaczy więcej, szczególnie dla naprawdę małego brzdąca, który szansę na zabawę jest w stanie odkryć w każdym przedmiocie codziennego użytku.

Dobra zabawka edukacyjna oprócz wywołania radości na twarzy szkraba, powinna nieść za sobą korzystny wpływ na jego rozwój. W tym przypadku zdecydowanie lepszym pomysłem jest postawienie na jakość, nie na ilość. Lepiej jest kupić dziecku pod choinkę jeden, za to doskonale do niego dopasowany prezent, niż zasypać go stertą niepotrzebnych.

d1i5qny

W pogoni za „prezentem doskonałym” nie zapomnijmy o tym, co najważniejsze. Myślmy przede wszystkim nie o chwilowych fascynacjach naszego dziecka, a o jego bezpiecznej edukacji. Wybierając podarunek od Świętego Mikołaja, rozważmy go perspektywicznie, przewidująco, w mniejszym stopniu opierając się na chwilowej modzie, ale skupiając się na rozwiązaniach absolutnie ponadczasowych, takich jakimi są na przykład wspomniane klocki.

d1i5qny
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i5qny