GwiazdyW związku z teściową

W związku z teściową

Złe relacje między synową i teściową są jedną z częstszych przyczyn powstawania konfliktów, a nawet poważnych kryzysów w małżeństwie. Spotykają się dwie różne osobowości i rywalizują ze sobą o przejęcie kontroli i względy ukochanego mężczyzny - dla jednej męża, dla drugiej syna. I nie zawsze są świadome tego, że ta walka może doprowadzić nawet do rozpadu małżeństwa. Dlatego warto poświęcić im więcej uwagi.

W związku z teściową
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Złe relacje między synową i teściową są jedną z częstszych przyczyn powstawania konfliktów, a nawet poważnych kryzysów w małżeństwie. Spotykają się dwie różne osobowości i rywalizują ze sobą o przejęcie kontroli i względy ukochanego mężczyzny - dla jednej męża, dla drugiej syna. I nie zawsze są świadome tego, że ta walka może doprowadzić nawet do rozpadu małżeństwa. Dlatego warto poświęcić im więcej uwagi.

Mężczyzna i kobieta, wkraczając w związek małżeński, rozpoczynają nowe życie. Są pełni optymizmu, łączą ich gorące uczucia, mają własne plany i pomysły dotyczące ich nowej rodziny. Tymczasem pojawia się teściowa, która chciałaby mieć znaczący wpływ i stale uczestniczyć w ich prywatnym życiu.

Jak się zachowujemy?

Zazwyczaj na początku staramy się grzecznie słuchać jej rad, czasem nawet je przestrzegać. Nie chcemy jej urazić, nauczeni szacunku do starszych osób. Tłumaczymy sobie, że prawdopodobnie jest to dla niej trudna sytuacja i z czasem teściowa sama się wycofa. Jednak to nie następuje. Coraz częściej dochodzi do ostrej wymiany zdań między synową, a teściową, częstsze stają się też kłótnie między małżonkami.

Co się wtedy dzieje?

Finał bywa różny. Niektórym parom udaje się wspólnie rozwiązać konflikt i dojść do porozumienia, a niektóre nie potrafią poradzić sobie z taką sytuacją i prędzej czy później rozwodzą się.

Dlaczego konflikty między teściową a synową są tak powszechne?

Relacje między matką a synem

Jest to w pewien sposób zrozumiałe, ponieważ moment, w którym syn wyprowadza się z domu to jedna z trudniejszych chwil w życiu rodziny, zwłaszcza matki, która przez lata zajmowała się jego wychowywaniem. Uczyła go, jak być wrażliwym, mądrym i dobrym człowiekiem, jak wyrażać emocje i uczucia. Przez cały ten czas była dla niego najważniejszą kobietą. Nic więc dziwnego, że pozostając sama, może mieć poczucie straty i odrzucenia po odejściu ukochanego syna, a pojawienie się drugiej kobiety odbiera jako zagrożenie.

I tu zaczynają się problemy. Już samo nastawienie do żony syna może wywoływać trudne sytuacje, jeżeli do tego dojdzie podobne nastawienie ze strony synowej, to konflikt jest gotowy. Jednak poważny problem zaczyna się dopiero wówczas, gdy mężczyzna nie potrafi ustalić jasnych zasad dotyczących kontaktów z matką, ponieważ to matka nadal zajmuje w jego życiu pierwsze miejsce.

Być może czuje się rozdarty między dwiema ukochanymi kobietami: żoną, z którą rozpoczyna nowe życie i matką, która wymaga od niego oddania i lojalności. Może jest to sytuacja, z którą nie umie sobie sam poradzić. Warto wtedy z nim porozmawiać i zastanowić się wspólnie, jak zadbać o relacje w waszej rodzinie.

Synowa w niewielkim stopniu może sama wpływać na zachowanie teściowej. Problem dotyczy zazwyczaj relacji między teściową, a jej synem. Walka z matką męża może tylko zaostrzyć sytuację i doprowadzić do pogłębienia konfliktu. Niestety mężczyzna nie zawsze wie, że fundamentem udanego związku jest mocna więź małżeńska, której podstawą są relacje z żoną, która od tego momentu powinna zajmować w jego życiu pierwsze miejsce.

Urodzenie dziecka

Relacje teściowej z synową stają się jeszcze trudniejsze, gdy na świat przychodzą wnuki. Zazwyczaj teściowa przekonana jest, że najlepiej wie jak zajmować się dzieckiem, dlatego też oczekuje od synowej stosowania się do wszystkich jej rad. Uważa, że ma do tego prawo, gdyż, w przeciwieństwie do synowej, jest doświadczoną matką. Także w tej sytuacji istotną rolę powinien odegrać mężczyzna, nie dopuszczając do tego, aby matka ingerowała w życie jego nowej rodziny. Warto pamiętać o tym, że nikt nie powinien wchodzić między małżonków bez ich wyraźnej zgody, bez względu na to jakie ma intencje.

Uprzedzenia i stereotypy

Na relacje z teściową wpływają też nasze uprzedzenia i stereotypy. Skojarzenia jakie pojawiają nam się na myśl o teściowej są co najmniej negatywne. Tymczasem teściowe bywają różne. Na pewno są wśród nich osoby trudne, zawistne i złośliwe, ale są też bardzo mądre, pogodne, dobre i wyrozumiałe. Warto spróbować poznać bliżej mamę męża. Może okazać się ciekawym, fascynującym człowiekiem, od którego mogłybyśmy się wiele nauczyć. Może też okazać się, że po prostu nie chce nas obarczać swoimi problemami, z którymi nie zawsze sobie radzi, a które są przyczyną jej gorszego samopoczucia. Warto wtedy okazać jej serdeczność i zrozumienie, zwrócić uwagę na jej potrzeby i oczekiwania, zaproponować pomoc, wspólne zakupy, zawiezienie do lekarza, zaprosić na obiad, tak aby poczuła się ważna i potrzebna. Wszyscy przecież lubimy czuć się potrzebni i kochani.

Różnice

Rodziny, z których pochodzą małżonkowie, a więc także teściowie, zazwyczaj są inne. Różnice mogą dotyczyć poglądów, stylu życia, zwyczajów, poziomu materialnego, czasem wyznawanych wartości. Kłótnie, do których dochodzi na tym tle między synową, a teściową są rzeczą normalną, ale potrafią doprowadzić do poważnego konfliktu. A czasem wystarczyłaby tylko szczera rozmowa, aby zrozumieć stanowisko drugiej strony i wykazać się odrobiną tolerancji…

Co można zrobić aby uniknąć konfliktów?

Usamodzielnienie się i uniezależnienie od rodziców to jedno z trudniejszych zadań, jakie stoją przed małżonkami. Nie zawsze jest to możliwe ze względu na trudności materialne. Jednak już na początku małżeństwa warto pomyśleć o wprowadzeniu stałych zasad, dotyczących kontaktów z rodzicami i ich udziału w wychowywaniu wnuków. Powinny one szczegółowo określać sposoby komunikowania się, wzajemne oczekiwania i obowiązki. Proponuję zapisać w kalendarzu ważniejsze daty dotyczące rodziny małżonka: urodziny i imieniny teściów, rodzeństwa, babć i dziadków, rocznicę ślubu teściów i pamiętać o składaniu życzeń i wręczeniu kwiatów.

Bywa i tak, że do kłótni dochodzi z naszej winy, do czego nie zawsze umiemy się przyznać. Spróbujmy na bieżąco analizować takie sytuacje. Pamiętajmy, że teściowej na pewno bardzo zależy na szczęściu swojego syna, a co za tym idzie na waszym szczęściu, czasem tylko trudno jej pogodzić się z poczuciem osamotnienia. Gdy już dojdzie nieporozumień nie warto udawać, że nic się nie stało, problem sam się nie rozwiąże, porozmawiajmy o nim, szukając konkretnych rozwiązań.

Budowanie dobrych relacji z teściową może okazać się bardzo trudne, jednak warto nad tym stale pracować, pamiętając, że zawsze pozostanie w Waszej rodzinie jako Matka Twojego męża i ukochana Babcia Waszych dzieci. I może trudno w to uwierzyć, ale czasem zdarzają się teściowe, od których wiele z nas mogłoby się nauczyć jak być naprawdę bliską osoba dla własnej synowej.

Kilka słów…

do teściowej:

Pozwól „odejść” synowi i rozpocząć samodzielne życie – nie próbuj zatrzymywać go na siłę, pamiętaj, że zawsze będzie Cię kochał.

Zrozum swoją synową – jest młoda, niedoświadczona i prawdopodobnie chciałaby zrobić dobre wrażenie na rodzinie męża, przypomnij sobie jakie były relacje między Tobą a Twoją teściową.

Postaraj się nie ingerować w codzienne życie Twojego syna.

Staraj się nie krytykować synowej i nie podważać jej kompetencji - jeżeli masz do niej konkretne zastrzeżenia, spróbuj o tym spokojnie porozmawiać.

Nie porównuj synowej z poprzednimi partnerkami męża - nie opowiadaj jej jaka to wspaniała była ta Zosia, z którą spotykał się wcześniej Twój syn.

Pamiętaj o urodzinach i imieninach synowej i wnuków.

do synowej:

Postaraj się zrozumieć męża, który znalazł się w trudnej sytuacji, rozdarty, między dwiema ukochanymi kobietami.

Spróbuj też zrozumieć teściową – prawdopodobnie czuje się odtrącona, ponieważ jej ukochany syn pokochał inna kobietę.

Pamiętaj, że masz prawo mieć własne zdanie, nawet jeżeli jest ono odmienne od zdania teściowej.

Doceń doświadczenie teściowej – czasem warto z tego skorzystać i zapytać ją o rade, dzięki temu poczuje się doceniona.

Pamiętaj, że każdy jest inny, bądź tolerancyjna, zaakceptuj jej wady i przyzwyczajenia.

Nie krytykuj teściowej w obecności innych osób: męża, teścia, wnuków.

Pomagaj teściowej w codziennym życiu – zaproponuj zakupy, zawiezienie do lekarza.

Naucz się jak rozmawiać z teściową – staraj się rozmawiać na różne tematy, także te trudne.

Zaproś teściową na obiad lub do teatru – na pewno chętnie przyjmie zaproszenie.

olga widerszal-piotrowskakłótniasyn

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)