Waga zatrzymała się w miejscu? Eksperci tłumaczą, co należy zrobić
Osoby, które starają się zrzucić zbędne kilogramy, mogą się spotkać z nagłym zastojem wagi, który pojawia się mimo diety i ćwiczeń. Specjaliści zauważają, że może to być tzw. efekt plateau, który dopada wiele osób walczących z nadwagą. Sytuacja z przestojem nie jest jednak bez wyjścia.
Aby zdrowo zrzucić zbędne kilogramy, czeka nas intensywna praca. Zrównoważona dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednia motywacja to części składowe sukcesu. Warto jest mieć świadomość, że odchudzanie nie jest procesem, który polega na ciągłej, regularnej utracie wagi. Zastoje są normalną sprawą. Eksperci, którzy współpracują z brytyjskim wydaniem magazynu "Women's Health" dodają, że są sposoby na to, aby poradzić sobie z taką sytuacją.
Efekt plateau. Na czym polega?
Zastój w utracie wagi, czyli "efekt plateau" może mieć kilka przyczyn. Eksperci wymieniają sześć najczęstszych, którymi są:
- nadmierne zatrzymywanie wody w organizmie;
- zmiany hormonalne;
- utrata masy mięśniowej;
- problemy ze snem;
- stres i związany z nim podwyższony poziom kortyzolu;
- osiągnięcie tzw. szczęśliwej wagi.
Jeżeli naszym problemem jest zatrzymywanie wody, zmiany hormonalne, stres czy bezsenność, warto udać się do odpowiedniego lekarza, który pomoże dobrać odpowiednie dla nas rozwiązanie. Co w pozostałych przypadkach?
"W miarę jak twoja waga spada, tracisz niewielką część mięśni, co spowalnia metabolizm, powodując spalanie mniejszej ilości kalorii" - zauważa dr Don Grant w rozmowie ze wspomnianym magazynem.
Specjalista podaje proste rozwiązanie, którym jest zwiększenie ilości ćwiczeń siłowych, jakie wykonujemy oraz zmniejszenie ćwiczeń cardio. Co z ostatnim przypadkiem?
Co oznacza stwierdzenie, że ciało osiągnęło "szczęśliwą" wagę?
Redaktorka wspomnianego magazynu przywołuje termin "szczęśliwej" wagi, tłumacząc go w następujący sposób. Wedle stwierdzeń ekspertów jest to stan, w którym nasza waga naturalnie utrzymuje określoną wagę.
Jeśli regularnie ćwiczymy i zdrowo się odżywiamy, a jednocześnie nie występuje u nas żaden z wyżej wymienionych problemów, bardzo możliwe, że nasze ciało osiągnęło zdrową dla siebie normę.
"Oznaki, że osiągnąłeś dobrą wagę, wskazują zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli zauważamy, że nasz tryb życia i wypracowane nawyki współgrają z metabolizmem, jest to dobry znak. W takim momencie nie powinniśmy zmuszać organizm do większej utraty wagi" - dodaje farmaceutka Sonia Khan.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!