Walczymy z zaskórnikami
16.01.2017 15:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zaskórniki to prawdziwa zmora wielu z nas. Powstają, kiedy gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, które połączone ze złuszczającym się martwym naskórkiem zatyka ujścia mieszków włosowych. Najczęściej występują na twarzy, dostrzegamy je na nosie, brodzie, czole i górnej części policzków. Zdarza się jednak, że pojawiają się również na plecach, ramionach i dekolcie.
Zaskórniki są nie tylko nieestetyczne, ale również bardzo łatwo ulęgają nadkażeniu, w wyniku czego na skórze tworzą się pokaźne ropne zmiany. Walka z nimi nie należy niestety do najłatwiejszych i bardzo często konieczne jest wsparcie specjalisty. Zwłaszcza jeśli problem jest naprawdę duży i kłopotliwy.
Dziś o tym, jak właściwie dbać o skórę ze skłonnością do powstawania zaskórników.
Zaskórnik zaskórnikowi nie równy
Jeżeli na skutek proliferacji keratynocytów, czyli nadmiernego namnażania się komórek naskórka ujście mieszka włosowego, zostaje zamknięte, zaskórnik przybiera formę białej podskórnej krostki. Mówimy wtedy o zaskórnikach zamkniętych, są one wyczuwalne pod palcami, a swoją wielkością najczęściej przypominają łepek od szpilki. Jeśli natomiast na naszej skórze pojawiają się zmiany w postaci czarnych kropek, mamy do czynienia z zaskórnikami otwartymi, nazwanymi też często wągrami. Powstają, kiedy mieszanina martwego naskórka i łoju poprzez kontakt z powietrzem utlenia się i ciemnieje. Zaskórniki bardzo często tworzą się, kiedy zaburzona zostaje gospodarka hormonalna, czyli w okresie dojrzewania, na kilka dni przed miesiączką czy w czasie menopauzy. Występują głównie u osób, których cera jest tłusta lub mieszana. Przyczyną powstawania zaskórników mogą być również błędy pielęgnacyjne, niedostateczna higiena, zła dieta oraz niektóre leki.
Jak sobie z nimi radzić?
Ważna jest pielęgnacja. Skóra z tendencją do powstawania zaskórników przede wszystkim potrzebuje właściwej pielęgnacji. Bardzo ważne jest oczywiście staranne jej oczyszczanie, dzięki któremu pozbędziecie się nadmiaru sebum, martwego naskórka, pozostałości kolorowych kosmetyków i nagromadzonego na jej powierzchni kurzu. Najlepiej sprawdzą się tu kosmetyki przeznaczone dla cery trądzikowej. Należy pamiętać, aby nie zawierały alkoholu i drażniących skórę substancji chemicznych. Kosmetyki nie powinny też nadmiernie przesuszać skóry, żeby nie zwiększać produkcji sebum. Do mycia twarzy nie wolno również używać mydła ani zbyt ciepłej wody. Pamiętajcie również o tym, aby nie przesadzać, wystarczy porządnie umyć twarz dwa razy dziennie rano i wieczorem. Bardzo ważne jest również utrzymanie właściwego pH skóry. W tym z kolei pomogą Wam toniki, które przywrócą odpowiedni jego poziom, pomogą wyregulować pracę gruczołów łojowych i dokładnie oczyszczą skórę. Bardzo ważne jest również regularne wykonywanie peelingu, dzięki któremu złuszczymy martwy naskórek, zmniejszając ryzyko powstawania czopów zatykających pory. Peeling powinno się wykonywać dwa, a nawet trzy razy w tygodniu. Pamiętajcie jednak aby do twarzy nie używać peelingów gruboziarnistych silnie ścierających, a jeśli macie skórę suchą lub naczynkową zdecydujcie się na peelingi enzymatyczne. Podrażnienia i uszkodzenia skóry mogą być przyczyną powstawania infekcji i znacznie pogarszać jej stan. Pamiętajcie również o starannym nawilżaniu, zrezygnujcie z tłustych i ciężkich kremów na rzecz lekkich, które nawilżą, ale nie będą zatykały porów skóry. Niezmiernie istotne jest również wykonanie prawidłowego demakijażu, nie wystarczy zmycie kosmetyków płynem micelarnym czy specjalnym mleczkiem, należy również porządnie umyć twarz oczyszczającym żelem lub pianką, a następnie przetrzeć dokładnie wacikiem nasączonym w toniku i nawilżyć. Bardzo ważne jest również posiadanie ręcznika przeznaczonego tylko do wycierania twarzy, który należy często wymieniać, a najlepiej skórę skłonną do powstawania zmian wycierać ręcznikami papierowymi.
Czego szukać w kosmetykach?
Prawidłowa pielęgnacja z pewnością poprawi stan Waszej skóry, jeśli jednak zaskórniki już się pojawiły, do walki z nimi możecie wykorzystać maseczki, peelingi i kremy dostępne w sklepach i aptekach. Ich skład powinien być dostosowany do potrzeb Waszej skóry. Odpowiednie kosmetyki powinny pomóc Wam pozbyć się nadmiaru sebum, wyregulować pracę gruczołów łojowych, oczyścić i odświeżyć skórę jednocześnie nie przesuszając jej i nie podrażniając.
Co powinno się w nich znaleźć?
• Kwasy, np. salicylowy, który ma zdolność przenikania w głąb skóry, dzięki czemu pomaga pozbyć się złogów zalegających głęboko w jej porach; kwas glikolowy, który ma właściwości nawilżające, oczyszczające i złuszczające, przyspiesza odnowę komórkową, zmiękcza, wygładza i ujednolica kolor skóry; kwas migdałowy — łagodny, ale bardzo skuteczny, nawilża, wyrównuje koloryt, wygładza, uelastycznia skórę oraz oczyszcza i zwęża jej pory; kwas azelainowy, który hamuje namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku i pozwala uniknąć tworzenia się czopów łojowych. Stosując kosmetyki z kwasami, trzeba pamiętać, że uwrażliwiają one skórę na działanie promieni UV, dlatego lepiej zrezygnować z nich latem. W pozostałe pory roku stosujcie je na noc, a w ciągu dnia chrońcie skórę kremami z wysokim filtrem. Pamiętajcie również, aby dobierać je do rodzaju i potrzeb Waszej skóry, jeśli jest ona wrażliwa i sucha kwas salicylowy nie będzie najlepszym rozwiązaniem. W takim przypadku należy zdecydować się na delikatniejszy np. migdałowy.
• Oleje i olejki, np. olej jojoba, reguluje produkcję sebum, oczyszcza pory skóry z zalegającej w nich wydzieliny łojowej, która jest odpowiedzialna za powstawanie zaskórników, łagodzi stany zapalne, przyspiesza regenerację i doskonale nawilża skórę; olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, oraz świetnie oczyszcza i reguluje wydzielanie sebum; olej z czarnuszki, który ze względu na dużą zawartość antyoksydantów chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, zmiękcza, nawilża, wyrównuje jej powierzchnię i co ważne w przypadku problemów z zaskórnikami, doskonale ją również oczyszcza i odblokowuje zatkane pory.
• Zioła, np. wyciąg z oczaru wirginijskiego, który ma działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, zmniejsza wydzielanie łoju i zwęża pory skóry; wyciąg z fiołka trójbarwnego, czyli popularnego bratka lub rozmarynu, które również doskonale poradzą sobie z oczyszczeniem skóry, jednocześnie ją wygładzając i przywracając jej zdrowy kolor; tymianek, który hamuje rozwój bakterii, oczyszcza, tonizuje, działa przeciwzapalnie i doskonale radzi sobie z zalegającymi w porach skóry zanieczyszczeniami; nagietek, który wykazuje działanie przeciwzapalne i regenerujące, przyspiesza leczenie podrażnień i stanów zapalnych skóry oraz doskonale radzi sobie z trądzikiem i zaskórnikami.
• Drożdże, cenne źródło witamin, przede wszystkim tych z grupy B oraz żelaza, cynku, magnezu, siarki potasu i chromu, posiadają silne właściwości antyoksydacyjne, regenerują, wzmacniają i oczyszczają skórę. Świetnie sprawdzają się w leczeniu trądziku i zaskórników.
• Witamina C, jeden z najsilniejszych antyoksydantów, doskonale chroni naszą skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, opóźniając efekty starzenia, oczyszcza, wyrównuje kolor, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne oraz usuwa nadmiar łoju i zmniejsza jego produkcję.
• Glinki kosmetyczne, w leczeniu zaskórników najlepiej sprawdzi się glinka zielona, która ma właściwości antyseptyczne, hamuje rozwój bakterii, dogłębnie oczyszcza, zwęża pory skóry i reguluje pracę gruczołów łojowych. Glinka zielona charakteryzuje się silnym działaniem absorbującym sebum dlatego nie powinna być stosowana u osób, których cera jest sucha i delikatna, świetnie sprawdza się natomiast w przypadku cery tłustej. Jeśli macie skórę skłonna do podrażnień polecam zastosowanie glinki białej lub różowej.
Domowe sposoby
Niektóre kosmetyki możecie wykonać samodzielnie w domu, warto spróbować, bo stosowane systematycznie dają naprawdę fajne rezultaty.
• Tonik możecie przygotować z zielonej herbaty, która ma działanie antybakteryjne i reguluje produkcję sebum. Wzbogacicie go, jeśli dodacie 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego. Bardzo dobry jest również kosmetyk wykonany z płatków róży. Uzyskacie go, wolno gotując pod przykryciem, zalane niewielką ilością wody płatki, przez około 45-50 minut. Woda w tym czasie nabierze różanego koloru i zapachu. Potem wystarczy je przecedzić i schłodzić. Tak przygotowany kosmetyk przywróci Waszej skórze odpowiednie pH, oczyści ją, odświeży i złagodzi podrażnienia. Pamiętajcie, że używane do zrobienia różanej wody płatki powinny pochodzić z hodowli ekologicznej lub z Waszego ogródka. Spryskane chemicznymi substancjami róże nie dadzą nam oczekiwanego efektu. Działanie oczyszczające, odświeżające i ściągające będzie miał również tonik przygotowany z soku ze świeżego ogórka. Możecie wzbogacić go również sokiem z cytryny lub naparem z zielonej herbaty.
• Peeling, może być wykonany z miodu, drobnoziarnistego cukru i świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Ta chyba najbardziej wszystkim znana wersja domowego kosmetyku ma bardzo dobre działanie złuszczające, nawilżające, odżywiające i poprawiające kolor skóry. Wypróbujcie też peeling z płatków owsianych, jogurtu i startej skórki z pomarańczy. W miseczce wymieszajcie jedną łyżkę płatków, dwie łyżki jogurtu naturalnego i jedną łyżeczkę startej skórki pomarańczy. Taki kosmetyk delikatnie nawilży Waszą skórę, wchłonie nadmiar sebum, złuszczy, odżywi i dzięki właściwościom antyseptycznym pomarańczy rozprawi się ze szkodliwymi drobnoustrojami. W walce z zaskórnikami świetnie sprawdzi się również cynamon, wystarczy dodać łyżeczkę cynamonu do cukrowego peelingu przygotowanego np. z oliwą z oliwek i miodem
• Maseczka, może być bardzo prosta wykonana z ubitych na sztywno białek jaj kurzych. Nałóżcie je na twarz, a kiedy trochę przeschną, zmyjcie wodą. Taka maseczka ma działanie silnie oczyszczające i ściągające, dlatego nie jest odpowiednia dla osób, których cera jest sucha. Możecie też przygotować dogłębnie oczyszczająca pory skóry i absorbującą nadmiar sebum maseczkę z węgla leczniczego, który bez problemu kupicie w aptece. Dodajcie do niego jogurt, miód lub wykonajcie maseczkę typu peel off z dodatkiem żelatyny. Jedną łyżkę żelatyny, trzy kapsułki węgla połączcie z dwiema łyżkami wody i rozpuśćcie, delikatnie podgrzewając. Zaczekajcie, aż maseczka zgęstnieje i gotowe. Pamiętajcie jednak, że węgiel może wysuszać i podrażniać delikatną skórę. Z zaskórnikami świetnie poradzi sobie również maseczka z kozieradki. Zalejcie 2 łyżki sproszkowanych nasion gorącą wodą, tak aby powstała gęsta papka. Kiedy ostygnie, dodajcie do niej łyżkę gęstego jogurtu lub miodu. Możecie też użyć świeżych liści kozieradki, posiekajcie je drobno i połączcie z niewielką ilością wody, ucierając tak, żeby powstała masa, którą będziecie mogli nałożyć na twarz.
Fachowa pomoc
Tocząc walkę z zaskórnikami warto również skorzystać z pomocy kosmetologa i lekarza medycyny estetycznej. Stan Waszej skóry poprawi się, jeśli od czasu do czasu zafundujecie sobie profesjonalny peeling, który dogłębnie ją oczyści, dotleni, poprawi krążenie i przyspieszy regenerację. Możecie skorzystać np. z peelingu medycznego w formie żelowego roztworu zawierającego kwas salicylowy i azelainowy, który pomoże pozbyć się zaskórników, zredukuje niedoskonałości, odmłodzi i rozjaśni skórę lub z kwasem migdałowym, który również doskonale rozprawi się z zalegającą w porach skóry wydzieliną łojową. Bardzo dobrym i jednocześnie bezpiecznym zabiegiem jest peeling kawitacyjny. Wasza skóra zostanie dogłębnie oczyszczona, dotleniona i odświeżona przy pomocy wibracji ultradźwiękowych połączonych z mikromasażem. Zabieg ten nie powoduje żadnych efektów ubocznych, dlatego z powodzeniem może być wykonywany nawet u osób, których cera jest wrażliwa. Bezpośrednio po nim warto poddać się zabiegom intensywnie nawilżającym, regenerującym lub odżywiającym skórę np. w formie maseczek. Peeling kawitacyjny doskonale przygotowuje skórę na przyjęcie substancji odżywczych. Polecam również wykonanie mikrodermabrazji diamentowej, podczas której naskórek jest stopniowo i bardzo delikatnie ścierany za pomocą urządzenia wyposażonego w specjalną diamentową głowicę.
Pamiętajcie jednak, że każdy przypadek jest indywidualny, dlatego zabiegi powinny być dobrane do Waszych potrzeb. Każdy zabieg powinien być więc skonsultowany z lekarzem, który przeprowadzi dokładny wywiad, obejrzy Waszą skórę i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.