Wcześnie wstajesz? Dzięki temu masz szansę nie zachorować na depresję
16.06.2018 16:40, aktual.: 16.06.2018 17:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak wynika z nowych badań, kobiety, które są „rannymi ptaszkami", są mniej narażone na choroby psychiczne. Duże znaczenie ma słońce.
Badanie przeprowadzone na ponad 32 tysiącach kobiet opublikowane w "Journal of Psychiatric Research" wykazało, że osoby, które są naturalnie skłonne do wczesnego wstawania, są mniej narażone na choroby psychiczne. A to wszystko ze względu na większą ekspozycję na światło dzienne.
Naukowcy z University of Colorado zbadali powiązania pomiędzy zaburzeniami nastroju i chronotypem, to znaczy tym, jak wcześnie lub jak późno osoba synchronizuje się z 24-godzinnym trybem dnia.
Tendencje te zazwyczaj są zdeterminowane przez genetykę. Badacze stwierdzili, że osoby, które wcześniej wstają, mają od 12 do 27 proc. mniejsze ryzyko rozwoju depresji.
Średni wiek uczestników wynosił 55 lat. Kiedy analiza została rozpoczęta w 2009 r., u żadnego z uczestników nie zdiagnozowano depresji. W tym czasie 37 procent z badanych określiło siebie jako ranne ptaszki, 53 procent stwierdziło, że są to typy pośrednie - co oznacza, że znajdowały się gdzieś pośrodku skali, a 10 procent określiło się jako typ lubiący życie nocne.
Po zakończeniu badania naukowcy zaobserwowali, że rozwinęło się 2 581 przypadków depresji, z których 290 było zdefiniowanych w kategorii sowy. Badanie wykazało, że osoby, które później się budziły, były bardziej narażone na depresję, nawet jeśli uwzględniono inne czynniki, które mogły wpłynąć na to ryzyko, takie jak samotne życie, palenie czy picie alkoholu.
"To kiedy śpisz i ile światła dostajesz w ciągu dnia, może wpływać na chronotyp, a ekspozycja na światło zmniejsza ryzyko depresji" – powiedziała jedna z badaczek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl