UrodaWegańskie kosmetyki: składniki i działanie

Wegańskie kosmetyki: składniki i działanie

Wegańskie kosmetyki: składniki i działanie
Źródło zdjęć: © 123RF
Agnieszka Krasa
08.06.2018 10:07, aktualizacja: 12.03.2019 13:19

Wegańskie kosmetyki zawojowały branżę kosmetyczną. Wege trend nie oznacza jednak bezpośredniego powiązania pomiędzy ich używaniem a stosowaniem diety wegetariańskiej bądź wegańskiej. Sprawdź, na czym polega moda na kosmetyki wegańskie.

Wegańskie kosmetyki a kosmetyki ekologiczne

Wegańskie kosmetyki nie muszą być kosmetykami ekologicznymi. Te ostatnie są certyfikowane przez stosowne stowarzyszenia, organizacje i związki (jak np. AIAB, ELOCERT czy BDIH), a ich skład to przynajmniej 95 proc. naturalnych surowców roślinnych i mineralnych. W kosmetykach ekologicznych znajdziemy bogactwo organicznych składników, z roślin ze sprawdzonych plantacji, hodowanych w określonych warunkach.

Najpopularniejsze w ich składzie są:

Przy produkcji kosmetyków naturalnych nie wolno z kolei wykorzystywać odzwierzęcych konserwantów, syntetycznych barwników ani sztucznych aromatów.

Obraz
© Shutterstock.com

Wegańskie kosmetyki - skład

Kosmetyki wegańskie nie muszą posiadać szeregu certyfikatów, tak jak w przypadku produktów eko. Ich podstawowa charakterystyka, niezbędna do użycia określenia wege w stosunku do produktów kosmetycznych, obejmuje za to dwa konieczne warunki:

  • brak jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego,
  • nietestowanie kosmetyków na zwierzętach.

Popularność produktów wegańskich sprzyja zachowaniu środowiska naturalnego, gdyż znacząco maleje ilość testów przeprowadzanych na zwierzętach. Dodatkowo kosmetyki wegańskie oznaczane są logiem ”cruelty-free” lub ”not tested on animals” (wytwarzane z poszczególnych składników, które pozyskuje się z pominięciem procesu cierpienia zwierząt).

Czego więc szukać w kosmetykach wege? Najczęściej zawierają one takie substancje, jak:

Ponadto wegańskie kosmetyki to również oliwa z oliwek w miejsce łoju, chryzarobina na podobieństwo keratyny czy też tonizująca arnika górska, używana także do masażu i dezodorantów.

Kosmetyki do pielęgnacji na bazie alg czy aloesu można znaleźć także na WP radarOkazji.

Obraz
© Shutterstock.com

Kosmetyki wegańskie – substancje zakazane

Jeśli nie mamy pewności, co do pochodzenia składników w konkretnym produkcie, nazywanym jednak kosmetykiem wegańskim, polecamy sprawdzanie list, które publikują znane organizacje. W naszym kraju będzie to Fundacja VIVA! Ze swoim certyfikatem V, natomiast poza polskimi granicami najpopularniejsze zestawienia znajdziemy na stronach PETA, NAVS i BUAV.

Pośród składników odzwierzęcych wyróżniamy ich dwie grupy:

  • otrzymywane bezpośrednio z ich ciał,
  • z efektów ich „pracy” (m.in. miód czy mleko) .

W wegańskich kosmetykach z pewnością nie będzie takich składników, jak:

Te zabronione białka, wydzieliny gruczołów czy przewodu pokarmowego, części pancerzy, woski czy elementy pochodzące z ciał ryb od lat z powodzeniem zastępuje się w kosmetyce bezpiecznymi składnikami pochodzenia roślinnego czy mineralnego.