Trwa ładowanie...
d2teokv

Wegańskie kosmetyki: składniki i działanie

Wegańskie kosmetyki zawojowały branżę kosmetyczną. Wege trend nie oznacza jednak bezpośredniego powiązania pomiędzy ich używaniem a stosowaniem diety wegetariańskiej bądź wegańskiej. Sprawdź, na czym polega moda na kosmetyki wegańskie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy wiesz, czym są wegańskie kosmetyki?
Czy wiesz, czym są wegańskie kosmetyki? (123RF)
d2teokv

Wegańskie kosmetyki a kosmetyki ekologiczne

Wegańskie kosmetyki nie muszą być kosmetykami ekologicznymi. Te ostatnie są certyfikowane przez stosowne stowarzyszenia, organizacje i związki (jak np. AIAB, ELOCERT czy BDIH), a ich skład to przynajmniej 95 proc. naturalnych surowców roślinnych i mineralnych. W kosmetykach ekologicznych znajdziemy bogactwo organicznych składników, z roślin ze sprawdzonych plantacji, hodowanych w określonych warunkach.

Najpopularniejsze w ich składzie są:

d2teokv

Przy produkcji kosmetyków naturalnych nie wolno z kolei wykorzystywać odzwierzęcych konserwantów, syntetycznych barwników ani sztucznych aromatów.

Shutterstock.com

Wegańskie kosmetyki - skład

Kosmetyki wegańskie nie muszą posiadać szeregu certyfikatów, tak jak w przypadku produktów eko. Ich podstawowa charakterystyka, niezbędna do użycia określenia wege w stosunku do produktów kosmetycznych, obejmuje za to dwa konieczne warunki:

  • brak jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego,
  • nietestowanie kosmetyków na zwierzętach.

Popularność produktów wegańskich sprzyja zachowaniu środowiska naturalnego, gdyż znacząco maleje ilość testów przeprowadzanych na zwierzętach. Dodatkowo kosmetyki wegańskie oznaczane są logiem ”cruelty-free” lub ”not tested on animals” (wytwarzane z poszczególnych składników, które pozyskuje się z pominięciem procesu cierpienia zwierząt).

d2teokv

Czego więc szukać w kosmetykach wege? Najczęściej zawierają one takie substancje, jak:

Ponadto wegańskie kosmetyki to również oliwa z oliwek w miejsce łoju, chryzarobina na podobieństwo keratyny czy też tonizująca arnika górska, używana także do masażu i dezodorantów.

Kosmetyki do pielęgnacji na bazie alg czy aloesu można znaleźć także na WP radarOkazji.

Shutterstock.com

Kosmetyki wegańskie – substancje zakazane

Jeśli nie mamy pewności, co do pochodzenia składników w konkretnym produkcie, nazywanym jednak kosmetykiem wegańskim, polecamy sprawdzanie list, które publikują znane organizacje. W naszym kraju będzie to Fundacja VIVA! Ze swoim certyfikatem V, natomiast poza polskimi granicami najpopularniejsze zestawienia znajdziemy na stronach PETA, NAVS i BUAV.

d2teokv

Pośród składników odzwierzęcych wyróżniamy ich dwie grupy:

  • otrzymywane bezpośrednio z ich ciał,
  • z efektów ich „pracy” (m.in. miód czy mleko).

W wegańskich kosmetykach z pewnością nie będzie takich składników, jak:

Te zabronione białka, wydzieliny gruczołów czy przewodu pokarmowego, części pancerzy, woski czy elementy pochodzące z ciał ryb od lat z powodzeniem zastępuje się w kosmetyce bezpiecznymi składnikami pochodzenia roślinnego czy mineralnego.

d2teokv

Podziel się opinią

Share

d2teokv

d2teokv