Wegańskie kosmetyki: składniki i działanie
Wegańskie kosmetyki zawojowały branżę kosmetyczną. Wege trend nie oznacza jednak bezpośredniego powiązania pomiędzy ich używaniem a stosowaniem diety wegetariańskiej bądź wegańskiej. Sprawdź, na czym polega moda na kosmetyki wegańskie.
08.06.2018 | aktual.: 12.03.2019 13:19
Wegańskie kosmetyki a kosmetyki ekologiczne
Wegańskie kosmetyki nie muszą być kosmetykami ekologicznymi. Te ostatnie są certyfikowane przez stosowne stowarzyszenia, organizacje i związki (jak np. AIAB, ELOCERT czy BDIH), a ich skład to przynajmniej 95 proc. naturalnych surowców roślinnych i mineralnych. W kosmetykach ekologicznych znajdziemy bogactwo organicznych składników, z roślin ze sprawdzonych plantacji, hodowanych w określonych warunkach.
Najpopularniejsze w ich składzie są:
- aloes,
- herbata,
- miód Manuka,
- algi,
- glinka, zioła, nasiona i pestki.
Przy produkcji kosmetyków naturalnych nie wolno z kolei wykorzystywać odzwierzęcych konserwantów, syntetycznych barwników ani sztucznych aromatów.
Wegańskie kosmetyki - skład
Kosmetyki wegańskie nie muszą posiadać szeregu certyfikatów, tak jak w przypadku produktów eko. Ich podstawowa charakterystyka, niezbędna do użycia określenia wege w stosunku do produktów kosmetycznych, obejmuje za to dwa konieczne warunki:
- brak jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego,
- nietestowanie kosmetyków na zwierzętach.
Popularność produktów wegańskich sprzyja zachowaniu środowiska naturalnego, gdyż znacząco maleje ilość testów przeprowadzanych na zwierzętach. Dodatkowo kosmetyki wegańskie oznaczane są logiem ”cruelty-free” lub ”not tested on animals” (wytwarzane z poszczególnych składników, które pozyskuje się z pominięciem procesu cierpienia zwierząt).
Czego więc szukać w kosmetykach wege? Najczęściej zawierają one takie substancje, jak:
- pektyna z jabłek, żelująca i zagęszczająca produkty,
- burak barwiący na czerwono, zamiast koszenili (karminu),
- odżywcze algi,
- nawilżający aloes na poparzenia słoneczne,
- przeciwzapalny krwawnik pospolity,
- zmiękczający rumianek o właściwościach kojących skórę głowy.
Ponadto wegańskie kosmetyki to również oliwa z oliwek w miejsce łoju, chryzarobina na podobieństwo keratyny czy też tonizująca arnika górska, używana także do masażu i dezodorantów.
Kosmetyki do pielęgnacji na bazie alg czy aloesu można znaleźć także na WP radarOkazji.
Kosmetyki wegańskie – substancje zakazane
Jeśli nie mamy pewności, co do pochodzenia składników w konkretnym produkcie, nazywanym jednak kosmetykiem wegańskim, polecamy sprawdzanie list, które publikują znane organizacje. W naszym kraju będzie to Fundacja VIVA! Ze swoim certyfikatem V, natomiast poza polskimi granicami najpopularniejsze zestawienia znajdziemy na stronach PETA, NAVS i BUAV.
Pośród składników odzwierzęcych wyróżniamy ich dwie grupy:
W wegańskich kosmetykach z pewnością nie będzie takich składników, jak:
- łój,
- kolagen,
- keratyna,
- elastyna,
- lanolina,
- piżmo,
- cywet,
- ambra,
- chitozan,
- jedwab,
- witamina A,
- kwas stearynowy,
- trypsyna.
Te zabronione białka, wydzieliny gruczołów czy przewodu pokarmowego, części pancerzy, woski czy elementy pochodzące z ciał ryb od lat z powodzeniem zastępuje się w kosmetyce bezpiecznymi składnikami pochodzenia roślinnego czy mineralnego.