Wege dziecko

Wege dziecko

Wege dziecko
Źródło zdjęć: © sxc.hu
20.10.2009 12:24, aktualizacja: 22.06.2010 11:53

Dziecko pewnego dnia oświadcza, że zostaje makrobiotykiem, czy fruktarianinem, a rodzic zastanawia się: Co to oznacza? Czy jest zdrowe dla organizmu?

Dziecko pewnego dnia oświadcza, że zostaje makrobiotykiem, czy fruktarianinem, a rodzic zastanawia się: Co to oznacza? Czy jest zdrowe dla organizmu? Czy może mu na to pozwolić?

Córka zostawia na talerzu kotleta, a syn oświadcza, że od dziś nie je mięsa. Czy to jest powód do paniki? Zdania są podzielone. Przeciwnicy bezmięsnej diety są zdania, że z podjęciem decyzji o przejściu na wegański styl życia najlepiej poczekać do zakończenia okresu dojrzewania, czyli gdzieś do 18-go roku życia. Argumentują, że rozwijający się organizm potrzebuje substancji zawartych w mięsie, szczególnie żelaza, wapnia, czy witaminy B12, a zaprzestanie spożywania go może mieć negatywne skutki dla zdrowia.

Niedobór białkowy i energetyczny wpływa ujemnie na rozwój intelektualny, niedożywione dziecko gorzej rośnie i ogólnie rozwija fizycznie. Co jednak, jeśli 16-to, czy 17-letni syn albo córka oświadczą, że „nie będą brali udziału w kulturze zabijania”. Czy wypowiedzieć wojnę, czy może wspierać? Przede wszystkim odczekaj jakiś czas, bo może się okazać, że po pierwszym entuzjazmie, dziecko samo wróci do dawnej diety. Poza tym, zwolennicy powołują się na badania, które pokazują, że dieta wegetariańska jest korzystna dla zdrowia człowieka.

Ludzie, którzy jedzą dużo warzyw i owoców, rzadziej są otyli, są mniej narażeni na choroby układu krążenia, cukrzycę, kamicę wątrobową i nerkową, osteoporozę. Często wegetarianie prowadzą zdrowy styl życia - nie palą papierosów, nie piją alkoholu, a czasem nawet kawy. Bywa jednak, że rodzice nawet nie rozumieją co oznaczają terminy, którymi się posługują.

Kiedy dziecko mówi, że jest:

- wegetarianinem - zamierza wykluczyć ze swojej diety mięso, ale będzie jadło nabiał
- weganinem - zamierza jeść wyłącznie pokarmy pochodzenia roślinnego. Weganie wyłączają z diety nie tylko mięso, ale też mleko, sery, a nawet miód, bo wytwarzają go owady
- laktowegetarianinem - wtedy swoją dietę wzbogaci o nabiał i jajka
- kiedy zostanie witarianinem, będzie jadło wyłącznie owoce i warzywa
- frutarianie żywią się tylko owocami
- makrobiotycy jedzą tylko nierozwinięte kiełki roślin

Wskazane kompromisy

Jedzenie samych owoców, czy kiełków roślin może spowodować duże niedobory w organizmie. Staraj się więc odwieść dziecko od pomysłu stosowania drastycznej diety. W tej sytuacji możesz zaproponować kompromis. Znacznie lepsza jest dieta wegetariańska, w której są jajka i nabiał. Przejrzyj przepisy bezmięsne, a szybko przekonasz się, że jest wiele ciekawych i smacznych potraw. Warto jednak pamiętać, że dieta wegetariańska powinna być urozmaicona. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać.

- wegetarianie powinni pamiętać o tym, aby zastąpić mięso innymi produktami, np. soją. W sklepach można znaleźć wiele artykułów spożywczych na bazie soi przeznaczonych dla ludzi niejedzących mięsa.
- jadłospis powinien być urozmaicony, obok warzyw powinny znaleźć się w nim sery, jajka i jogurty
- konieczne jest uwzględnianie w diecie tłuszczów w postaci oleju lub oliwy
- niech dziecko zrobi badania krwi, być może okresowo będzie musiało brać suplementy, przynajmniej wapń, żelazo, witaminę B12.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (39)
Zobacz także