FitnessWęglowodany, z których nie warto rezygnować nawet na diecie

Węglowodany, z których nie warto rezygnować nawet na diecie

Węglowodany, z których nie warto rezygnować nawet na diecie

None

Węglowodany znajdują się na początku listy zakazanych składników osób na diecie. W pogodni za szczupłą sylwetką wyrzucamy z menu wszystkie produkty, które zazwyczaj dawały nam tzw. "powera", by po jakimś czasie opaść z sił i poczuć nieodpartą pokusę sięgnięcia po coś słodkiego. Aby uniknąć skutków diety eliminacyjnej, lepiej zrezygnujmy z jedzenia cukrów prostych, a spośród źródeł cukrów złożonych, wybierzmy te najzdrowsze i przynoszące najwięcej korzyści dla osób dbających o linię.

Kukurydza

Żółte ziarno zyskało złą reputację, ze względu na to, że sięgamy po produkt z puszki, wzbogacony o sól, cukier i konserwanty. Jednak kukurydza sama w sobie zawiera dużo błonnika oraz cenne pierwiastki (m.in. potas, żelazo, wapń i magnez). Ze względu na obecność selenu, któremu towarzyszy witamina E, warzywo to ma duże znaczenie w profilaktyce chorób nowotworowych. Z nasion tłoczy się olej kukurydziany, który ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi.

Kukurydzę najzdrowiej jest gotować w lekko osolonej wodzie, piec w folii lub grillować.

Na podst. shineyahoo.com (mtr/sr), kobieta.wp.pl

1 / 5

Ziemniaki

Obraz
© 123RF.COM

W połączeniu z tłustym sosem i sztuką mięsa są bombą cholesterolu, ale same w sobie ziemniaki stanowią zdrową przekąskę lub danie główne, zasobne w błonnik i witaminę C. Ponadto, warzywo to nie zawiera cholesterolu. Najlepiej gotować je ze skórką (wtedy nie stracą wartości odżywczych i witamin, ponadto będą lepiej smakować).

Prawdziwą rewelacją są zaś słodkie ziemniaki. 100 gramów batatów zawiera zaledwie 85 kalorii. Taka ilość zaspokaja w 500 proc. dzienne zapotrzebowanie na witaminę A (beta-karoten), w ponad 50 proc. na witaminę C i więcej niż w 10 proc. na błonnik. W batatach znajdziemy dużo białka o właściwościach antyoksydacyjnych, witaminę B6 (chroni przed chorobami serca), a także cenne dla zdrowia pierwiastki - żelazo, potas, mangan, miedź.

2 / 5

Groszek

Obraz
© 123RF.COM

Groszek zazwyczaj znajduje się na czarnej liście odchudzających się ze względu na wyższą od innych warzyw zawartość węglowodanów. To, co wyróżnia zielone strąki, to zawartość kumestrolu - substancji o udowodnionym działaniu prewencyjnym przed rakiem żołądka. W połowie szklanki groszku znajduje się aż 7 g błonnika. Należy tylko pamiętać, że puszkowany produkt ma w sobie dodatkowo sól, którą należy wypłukać przed użyciem w potrawie. A najlepiej jest mrozić świeży groszek w porcjach.

3 / 5

Chleb na zakwasie

Obraz
© 123RF.COM

Jesteśmy nauczeni wybierać pieczywo pod kątem zawartości pełnego ziarna. Tymczasem dla naszego żołądka najbardziej przyjazne jest pieczywo na zakwasie, ponieważ bakterie, które biorą udział w procesie wyrastania ciasta, działają jak probiotyk. Ponadto, chleb na zakwasie jest "cięższy" i zaspokaja głód jedną, dwiema kromkami.

4 / 5

Płatki owsiane

Obraz
© 123RF.COM

Płatków górskich nie da się przecenić. Hit dietetyczny zeszłego roku, święci triumfy i teraz, ponieważ po śniadaniu czy lunchu z naturalnej owsianki, możemy zapomnieć o wahaniach cukru we krwi i głodzie przez parę godzin. W tej postaci węglowodany nie są w stanie zaszkodzić naszej sylwetce.

5 / 5

Banany

Obraz
© 123RF.COM

Wybieraj te zielone - niedojrzałe banany mają niższy indeks glikemiczny. Owoc ten, owszem, zawiera sporo cukru (nie bez powodu przepadają za nim wszystkie dzieci), ale jednocześnie jest zastrzykiem witaminy B6, manganu, potasu oraz błonnika. Świetnie zaspokaja głód, może zastąpić biały cukier w cieście, owsiance czy koktajlu.

Na podst. shineyahoo.com (mtr/sr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (20)