Widzisz literę "R" na skrzynce? Oto co oznacza

Widzisz literę "R" na skrzynce? Oto co oznacza

Co oznacza naklejka z litera "R" na skrzynce pocztowej?
Co oznacza naklejka z litera "R" na skrzynce pocztowej?
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK
08.09.2023 13:46, aktualizacja: 08.09.2023 14:10

Zdarza się, że na niektórych skrzynkach pocztowych w blokach, znajduje się naklejka z literką "R". Wiele osób nie do końca wie, co ona oznacza i jaki jest cel w jej naklejeniu. W rzeczywistości to oznaczenie kryje ciekawy przekaz.

Myślisz, że litera "R" oznacza, że właściciele danej skrzynki nie mają nic przeciwko wrzucaniu reklam do skrytki? Jeśli tak, to jesteś w błędzie. W rzeczywistości naklejka skrywa informację dla pracowników poczty.

Co dokładnie oznacza litera "R" na skrzynce na listy?

Oznaczenie z literą "R" na skrzynce pocztowej to specjalny komunikat dla pracowników Poczty Polskiej, a konkretniej dla listonoszy i kurierów. Naklejka z "R'ką" stanowi prośbę właściciela mieszkania, do osoby przekazującej listy. Sygnalizuje ona, że właściciel prosi o niepozostawianie awizo w skrytce pocztowej, a wrzucenie list poleconego bezpośrednio do skrzynki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Taka czynność pozwoli adresatowi uniknąć odwiedzenia placówki pocztowej w celu odebrania przesyłki. Wizyta na poczcie może być szczególnie uciążliwa, zwłaszcza dla osób, które często przebywają poza domem. Po dostarczeniu awizo mamy tylko kilka dni na odebranie przesyłki lub listu, jeśli wyjechaliśmy na dłuższy okres i nie zgłosimy się na czas z awizo, list może zostać odesłany do nadawcy. Dlatego też naklejka z literą "R" może okazać się bardzo przydatna.

Czy można samemu nakleić literkę "R" na swojej skrzynce?

Niestety, nie można tak po prostu kupić naklejki z literą "R" i nakleić jej samodzielnie na skrytkę. Aby uzyskać takie oznaczenie, należy wypełnić tzw. "żądanie doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej".

Można to zrobić online za pomocą eFORMULARZa (wymaga profilu zaufanego) lub pobrać formularz i wypełnić go ręcznie, a następnie dostarczyć listonoszowi lub zanieść do najbliższej placówki pocztowej.

Po złożeniu wniosku pracownik poczty naklei odpowiednią naklejkę na skrzynkę. Usługa ta została przywrócona w maju 2022 roku i jest bezpłatna.

Warto jednak pamiętać, że ta procedura sprawdzi się wyłącznie w przypadku listów i paczek, które mieszczą się w skrzynce, czyli o długości do 325 mm i szerokości do 230 mm. Wszystkie większe przesyłki będą musiały być odebrane osobiście w najbliższej placówce pocztowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta